Tylko kilka banków będzie obsługiwać Ciech

Grupa Ciechu może się jeszcze w tym roku zmniejszyć o kilka, a nawet kilkanaście podmiotów

Publikacja: 27.03.2009 00:41

Ryszard Kunicki, prezes Ciechu, liczy na to, że wielomiesięcz-ne prace nad restrukturyza- cją zadłuż

Ryszard Kunicki, prezes Ciechu, liczy na to, że wielomiesięcz-ne prace nad restrukturyza- cją zadłużenia spółki zbliżają się już do szczęśliwego finału.

Foto: ROL, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Nad restrukturyzacją zadłużenia pracujemy już od połowy zeszłego roku i teraz wszystko zbliża się do szczęśliwego finału – powiedział Ryszard Kunicki, prezes Ciechu. Dodał, że za miesiąc firma powinna podpisać z bankami umowy dotyczące restrukturyzacji długów.

[srodtytul]Trzeci priorytet zarządu[/srodtytul]

– To nie są proste rozmowy. Prowadzimy je od wielu miesięcy. Restrukturyzacja zadłużenia to trzecia bardzo ważna strategicznie kwestia, którą w ostatnim czasie intensywnie zajmował się zarząd – stwierdził szef Ciechu. Przypomniał, że dwie pozostałe sprawy, które były oczkiem w głowie władz firmy – czyli toksyczne opcje walutowe oraz zmiany właścicielskie w niemieckiej spółce Sodawerk Stassfurt – zostały już pozytywnie załatwione.

Jak wyliczył Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Centrobank, koszty odsetkowe, jakie wynikają z obecnych umów kredytowych Ciechu, mogą znacząco przekroczyć 40 proc. jego tegorocznego zysku operacyjnego. Specjalista szacuje, że obsługa zadłużenia pochłonie 90–100 mln zł, zaś jej wynik operacyjny w 2009 r. wyniesie 200–250 mln zł. – To bardzo duże obciążenia dla firmy – powiedział analityk Raiffeisen Centrobank.Kunicki nie chciał nam zdradzić, o ile – jego zdaniem – po restrukturyzacji zadłużenia mogłyby się zmniejszyć koszty obsługi kredytów zaciągniętych przez Ciech.

W opinii Dominika Niszcza, zawarcie nowych umów z bankami nie zmieni znacząco sytuacji spółki. – Ciężko będzie jej obniżyć koszty odsetkowe. Zapewne wiele nie uda się zdziałać – stwierdził analityk. Podobnego zdania jest również Paweł Burzyński z Domu Maklerskiego BZ WBK.Co mógłby zatem osiągnąć zarząd Ciechu? – Chcemy m.in. ograniczyć do kilku liczbę banków, które obsługują naszą grupę, do czterech, pięciu, może sześciu – powiedział wczoraj prezes Kunicki. Teraz, jak wynika z naszych informacji, grupa może korzystać z usług nawet kilkudziesięciu różnych instytucji kredytowych.

Zarząd Ciechu zamierza wspomóc restrukturyzację długów również w inny sposób – sprzedając część podmiotów zależnych. Przypomnijmy, że na nowego właściciela czeka już pakiet akcji Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń, firm Polfa i Cheman, a także nieruchomość przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Zdaniem Kunickiego, zainteresowanie podmiotami wystawionymi na sprzedaż ostatnio wzrosło. Np. o PTU ubiegać ma się kilka podmiotów. Również w sprawie Polfy Ciech rozmawia z paroma potencjalnymi inwestorami.

Zarząd Ciechu zamierza teraz wydłużyć spis firm zależnych, które pójdą pod młotek. – Chcemy sprzedać wszystkie wytypowane spółki, zarówno znajdujące się już na liście, jak i te, które do niej dopiszemy, przed końcem tego roku – poinformował prezes.

[srodtytul]Niejasne losy Elzabu[/srodtytul]

Właściciela mogłaby zmienić m.in. zarejestrowana w Singapurze spółka Polsin Private. Przez nią Ciech kontroluje 19,5 proc. kapitału giełdowego Elzabu. Czy ewentualna sprzedaż Polsinu oznaczać będzie także pozbycie się akcji Elzabu? A może Ciech przejmie wcześniej od Polsinu te papiery? Nie wiadomo. Prezes Kunicki powiedział nam, że na razie zarząd nie zajmował się tą sprawą.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy