Tegoroczne wyniki giełdowych spółek działających w szeroko rozumianej branży chemicznej są zdecydowanie gorsze od ubiegłorocznych. Niemal wszystkie notują spadek przychodów i zysków. To nie tylko konsekwencja zniżki popytu i cen produktów, ale i wysokiej, a w przypadku niektórych firm rekordowej, bazy wyników. W ubiegłym roku, ze względu na przerwane łańcuchy dostaw i drogie surowce, a tym samym problemy z dostępem do wielu produktów, popyt na rynku był znacznie wyższy niż podaż, a ceny wyjątkowo wysokie. Czynnikiem, który w tym roku w dużym stopniu decyduje o sytuacji na europejskim rynku produktów chemicznych, jest wysoki import, zwłaszcza ten pochodzący z krajów azjatyckich. Narzekają na niego niemal wszyscy wytwórcy posiadających zakłady na Starym Kontynencie.
Wniosek antydumpingowy
„Obserwujemy wzrost importu produktów chemicznych i petrochemicznych z Azji we wszystkich segmentach działalności chemicznej grupy. Wzrost ten w głównej mierze dotyczy fosforopochodnych z krajów takich jak Chiny czy Indie” – informuje nas PCC Rokita. W jej ocenie miało to wpływ zarówno na tegoroczną sprzedaż wolumenową, jak i wyniki finansowe osiągane przez grupę w każdym z kluczowych biznesów. Oszacowanie tego wpływu jest jednak bardzo trudne. Spółka nie podejmuje się szacowania, jaka byłaby sytuacja, gdyby wzrost importu nie nastąpił. Jednocześnie zaznacza, że dziś zjawisko taniego importu ma wpływ jedynie na część jej działalności. W niektórych obszarach spółka dostrzega nawet spadek podaży produktów spoza Europy. Zdaniem jej przedstawicieli wzrost importu produktów z Azji związany jest z wysokimi cenami surowców i niestabilnością w tym zakresie, co na Starym Kontynencie przekłada się na wysokie koszty energii. Jakie trendy będą się kształtować w kolejnych okresach, spółka nie podejmuje się określić.
„W związku ze stosowanymi od dłuższego czasu przez dostawców chińskich praktykami drastycznego zaniżania cen do poziomów, które nie mogą znaleźć uzasadnienia w kosztach, PCC Rokita wraz z innymi europejskimi producentami uniepalniaczy fosforowych złożyła do Komisji Europejskiej odpowiedni wniosek antydumpingowy przeciwko Chinom. Na tej podstawie KE w III kwartale tego roku oficjalnie uruchomiła postępowanie mające na celu ochronę rynku europejskiego i przywrócenie warunków uczciwej konkurencji” – podaje giełdowa spółka. Uważa, że UE powinna prowadzić aktywne działania w przypadku zidentyfikowania nieuczciwej konkurencji.
PCC Rokita część produkcji eksportuje do Azji, ale nie są to duże ilości. Wpływy z tego tytułu utrzymują się na dość stabilnym poziomie około 3 proc. całości przychodów ze sprzedaży zewnętrznej. Za największą barierę utrudniającą eksport uważa dziś wysokie koszty surowców i energii elektrycznej w Europie.
Koszty wytwarzania
W Europie, z roku na rok, coraz większą obecność produktów parafinowych z Azji, w tym przede wszystkim z Chin, obserwuje Polwax, jeden z największych ich krajowych wytwórców. – Dzisiaj to hydrorafinowana parafina chińska jest najbardziej dostępna i najpowszechniej używana. Polska stała atrakcyjnym rynkiem dla producentów parafin z Chin, ponieważ od wielu już lat jest dominującym w Europie producentem wyrobów świecowych – zauważa Michał Mróz, prezes Polwaksu. Zauważa, że dodatkowo ceny dalekowschodnich parafin są na tyle atrakcyjne, iż stały się dodatkiem do mieszanek parafinowych wykorzystywanych w zniczach. Według prezesa Polwaksu duży import ma wpływ na funkcjonowanie nie tylko firm działających w tej branży co giełdowa spółka, ale i pokrewnych. – Plany operacyjne są ustalane, ale i weryfikowane w zależności od otoczenia biznesu. To z kolei wymusza skupienie się na produktach, które nie muszą konkurować z tymi docierającymi z Azji – twierdzi Mróz. Jego zdaniem o wzroście importu decydują czynniki rynkowe, w tym przede wszystkim popyt i konkurencyjność cenowa. Tymczasem produkty z Azji często są tańsze od tych, które są w stanie zaoferować producenci europejscy. Dzieje się tak pomimo wyższych kosztów transportu i logistykami ponoszonych w przypadku realizacji dostaw z rynków dalekowschodnich niż od lokalnych producentów.