Co chce dzięki temu osiągnąć? – Celem reorganizacji było uproszczenie struktury organizacyjnej oraz redukcja kosztów. W ramach tego procesu zlikwidowano kilka biur, których kompetencje się pokrywały – twierdzi Krzysztof Grad, rzecznik prasowy Ciechu. Dodaje, że struktura organizacyjna jest na bieżąco dostosowywana do zmieniającego się otoczenia biznesowego. Nie podaje, o ile dzięki temu zmaleją koszty grupy. Dotychczas w wyniku reorganizacji pracę straciło dziewięciu dyrektorów. – Wpływa to na usprawnienie działania grupy. W związku ze zmianami w strukturze nie przyjęto do pracy nowych osób – mówi Grad.

Z danych, jakimi dysponuje rada pracowników, wynika z kolei, że w wyniku prowadzonej reorganizacji pracę już straciło lub straci kilkanaście osób. Chodzi głównie o dyrektorów likwidowanych komórek oraz zatrudnionych w nich specjalistów. Zarząd wytypował do likwidacji m.in. biura księgowości, controllingu i zarządzania przepływami pieniężnymi. Na ich miejsce powołał cztery nowe jednostki, czyli grupę głównego księgowego, grupę kontrolera finansowego, biuro zarządzania finansami oraz zespół ds. ryzyka. W biurze zarządu zlikwidowano zespół administracji i powołano na jego miejsce zespół ds. nadzoru właścicielskiego, jednocześnie likwidując biuro nadzoru właścicielskiego. Przekształcenia objęły biuro badań i rozwoju.

Duże zmiany zarząd planował przeprowadzić w dywizji sodowej oraz dywizji organika, czyli w dwóch największych pod względem generowanych przychodów obszarach działalności grupy Ciech. Zlikwidowane miały być m.in. biura sprzedaży, marketingu i zakupów. Na to miejsce planowano powołać biuro handlowe. Już tworzone są nowe stanowiska dyrektorskie.

W ocenie analityków, zmiany organizacyjne w Ciechu są konieczne, chociaż dziś trudno ocenić, czy są właściwe. Podstawowym miernikiem celowości ich wprowadzenia powinna być redukcja kosztów, a jej wielkość nie jest znana.