PGNiG KNF: 3/4 akcji zbyła jedna grupa

6 sierpnia 2008 r., po tym jak pracownik działu relacji inwestorskich Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przekazał analitykowi informację, że kwartalne wyniki będą dużo niższe niż prognozy maklerów, większość sprzedających akcje PGNiG wywodziła się z czterech grup finansowych – poinformowała wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego.

Publikacja: 23.07.2009 07:48

KNF nie ujawniła nazw. Zaznaczyła, że 73,34 proc. wolumenu sprzedaży akcji spółki (prawie 9,86 mln sztuk) stanowiły transakcje na rachunkach jednej grupy.

O śledztwie Komisji Nadzoru Finansowego i Prokuratury Okręgowej w sprawie wykorzystania informacji poufnej przez kilkunastu pracowników instytucji finansowych napisała w środę „Rzeczpospolita”. Podała, że zdaniem prokuratury, informacje poufne wykorzystali pracownicy z grup ING i PZU.

– Grupa PZU nie udziela komentarzy w sprawie własnych inwestycji. Pragnę jedynie dodać, że jak dotychczas nie trafiła do nas żadna oficjalna informacja o postępowaniu KNF przeciwko pracownikom Grupy PZU, w związku z rzekomym wyciekiem informacji na temat wyników finansowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – informuje Michał Witkowski, rzecznik PZU. Monika Wróblewska, rzecznik ING TFI, odmawia komentarza.

Wspomnianego dnia, na tydzień przed publikacją wyników za II kwartał, zaplanowaną na 13 sierpnia, na rynek trafiła informacja, że zyski grupy będą dużo gorsze, niż prognozowali specjaliści. Podała ją między innymi TVN CNBC. Tego dnia kurs akcji PGNiG spadł o 7,7 proc. PGNiG poinformowało wczoraj, że dochodzenie prokuratorskie nie jest prowadzone przeciwko spółce i odmówiło komentarzy do czasu, aż się zakończy.

Analitycy, z którymi wczoraj rozmawialiśmy albo odmawiali komentarza, ale wypowiadali się anonimowo. – Spółka zadzwoniła do wielu analityków z informacją o niższym zysku. Co innego jednak ją mieć, a co innego wykorzystać. To brak instynktu samozachowawczego – mówi jeden. – To nie my byliśmy sprawcą zamieszania, tylko jedno z biur, które najpierw opublikowało optymistyczną prognozę wyników, a tego dnia, chyba w notatce do inwestorów, ostrzegło, że wyniki będą gorsze – relacjonuje inny.

Prokuratura zajmuje się sprawą od 20 marca. 5 czerwca UKNF wszczął dziesięć pos-tępowań administracyjnych w sprawie stwierdzenia, czy zaangażowani w sprawę maklerzy i doradcy wykonywali zawód zgodnie z prawem i zasadami uczciwego obrotu.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy