Polskie LNG podpisało kolejny aneks do umowy z konsorcjum budującym gazoport w Świnoujściu. Ustalono w nim m.in. że jeszcze w tym roku zakończone zostaną prace budowlane oraz nastąpi pierwsza dostawa surowca. Skroplony gaz LNG, po schłodzeniu instalacji, jej rozruchu i przeprowadzeniu prób, zostanie wtłoczony do sieci przesyłowej i trafi do polskich odbiorców. Druga dostawa, która zapewni surowiec na testy eksploatacyjne, ma być zrealizowana w I kwartale przyszłego roku. Dopiero po pozytywnym zakończeniu testów będzie mogła ruszyć komercyjna eksploatacja terminalu.
To zgodnie ze złożonymi deklaracjami ma nastąpić w II kwartale 2016 r., po podpisaniu protokołu odbioru gazoportu do użytkowania. Pierwotnie terminal miał ruszyć do końca czerwca 2014 r.
Wynagrodzenie bez zmian
Podpisany aneks nie zmienia wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy. Co więcej, konsorcjum zaakceptowało wyższe kary umowne związane z terminową realizacją prac. Całkowite wynagrodzenie za budowę gazoportu wynosi 2,4 mld zł. Wykonawca dodatkowo przyjął na siebie nieprzewidzianą dotychczas w umowie odpowiedzialność za dostawę LNG na rozruch terminalu.
– Wykonawca zapewnił wiarygodność i ostateczność terminów wskazanych w zaktualizowanym szczegółowym harmonogramie prac. Przyjął na siebie dodatkowe obowiązki oraz odpowiedzialność, w szczególności związane z dostawą LNG na potrzeby technologiczne terminalu – mówi Jan Chadam, prezes Polskiego LNG. Stan zaawansowania projektu wynosi obecnie 98,2 proc. Z kolei dostawy wszystkich urządzeń na terenie terminalu zostały zrealizowane w 100 proc.
Zdaniem ekspertów podpisane aneksu po wielomiesięcznych sporach między firmami jest dobrą informacją. – Zakończenie budowy terminalu LNG w tym roku w pełni odpowiada polskim potrzebom w zakresie dostaw gazu – twierdzi Robert Zajdler z Instytutu Sobieskiego. Przypomina, że dotychczas wybudowane gazociągi oraz usługa tzw. wirtualnego rewersu pozwoliły na istotne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni do 90 proc. realizowanego importu.