Dow zyskał dzięki bankom
Zwyżki największych banków po pomyślnym przejściu przeprowadzonych przez nadzór finansowy dorocznych testów wytrzymałości napędziły wzrost indeksu Dow Jones o 0,8 proc. S&P 500 zyskał niespełna 0,5 proc., podczas gdy Nasdaq pozostał bez zmian.
Overstock.com przemieni się w Bed Bath & Beyond
Akcje internetowego sklepu z artykułami wyposażenia domu drożeją o blisko 18 proc. po zakupie marki upadłej sieci handlowej Bed Bath & Beyond. Firma ma zamiar pod nią prowadzić swoją działalność, licząc, że duża rozpoznawalność pomoże zwiększyć sprzedaż.
Szef Fed sugeruje wznowienie podwyżek stóp
Prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej na konferencji w Madrycie powiedział, że oczekuje dalszego stopniowego podnoszenia stóp procentowych po jednorazowej przerwie, na którą bank centralny USA zdecydował się w czerwcu.
Micron traci mimo lepszych od spodziewanych wyników
Akcje producenta kości pamięci zniżkują o przeszło 4 proc. mimo, że przychody firmy za ostatni kwartał okazały się wyższe, a strata netto mniejsza od rynkowych oczekiwań. Zarząd ostrzegł, jednak, że sytuacja w Chinach, które zapowiedziały zakaz zakupu niektórych produktów Micron Technology, jest nadal niepewna i płynna.
Bankowa euforia po testach
Kursy dużych banków mocno poszły w górę po pozytywnym przejściu dorocznych testów wytrzymałościowych przeprowadzanych przez Fed. Akcje Wells Fargo drożeją o blisko 4 proc., Goldman Sachs o 3,5 proc., JPMorgan Chase o ponad 3 proc., a Bank of America o 2,3 proc.
WIG20 wraca powyżej 2050 pkt
Indeks dużych spółek zakończył czwartkową sesję ze zwyżką o 0,83 proc., na poziomie 2062 pkt.
Wzrost niepewności na rynku surowców roślinnych
WIG20 na dziennych maksimach
Indeks dużych spółek dotarł do 2066 pkt. To dziś niemal najwyższe poziomy z sesji.
Pekao: rynki reagują za mocno na cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy
Inflacja w Niemczech wyżej od oczekiwań
WIG-banki się nie poddaje
Indeks banków dziś napędza zwyżki głównych benczmarków. WIG-banki w ostatnich dniach porusza się między 7800 a 800 pkt.
mBank: przekaz głównych banków centralnych kontrastuje z komunikacją NBP
Opoka TFI: kolejny etap hossy surowców
"Od jakiegoś czasu mamy do czynienia na świecie z trendem zmniejszającej się inflacji. Nasz pogląd w tym zakresie nie uległ zmianie. Uważamy, że w 2020 r. weszliśmy w długoterminowy impuls inflacyjny, a zdarzające się okresy spadającej dynamiki cen są przejściowe" - czytamy w liście do inwestorów Opoki TFI. Z analizy Research Affiliates wynika, że jeżeli inflacja przekraczała 8 proc. (co nastąpiło w wielu krajach w 2022 r.) powrót do inflacji 3 proc. zazwyczaj zabierał między 6 a 20 lat, z medianą ponad 10 lat. "Rynek surowców dynamiką trendu (na wykresie powyżej dwuletnia dynamika zmian cen koszyka surowców), którą zanotował w latach 2020-2022 uprawdopodobnił dwie rzeczy. Po pierwsze, że zaczął kolejny etap długoterminowej hossy. Po drugie, że zwiększa to szansę utrwalenia inflacji w dłuższym terminie" - piszą zarządzający.
Ich zdaniem, skoro surowce są w długim trendzie wzrostowym, a od roku trwają spadki w tym segmencie, to rośnie szansa, że znajdziemy się w najbliższych miesiącach w okienku, w którym powinno pojawić się dno w tej klasie aktywów. Z konsekwencjami zarówno dla możliwości zarabiania w tym segmencie, jak i dla przedsiębiorców, którzy używają różnego rodzaju surowców jako np. wsadu do produkcji.
Korona szwedzka traci
Podwyżka stóp w Szwecji
Bank Szwecji podwyższył stopy procentowe o 25 pkt baz., do 3,75 proc.
WIG20 powyżej 2050 pkt
Początek czwartkowej sesji zapowiada spokojny dzień. WIG20 zyskuje 0,3 proc., do 2052 pkt.
Spokojnie w Azji
"Sesja na azjatyckich rynkach akcji była spokojna. Banki centralne potwierdziły swoją determinację do walki z inflacją, ostrzegając, że stopy procentowe mogą wymagać dalszych podwyżek. Tymczasem jen i chiński juan zmagały się z osłabieniem, co wynikało z obaw przed interwencją ze strony bankierów" - komentują analitycy BM mBanku.
Najszerszy indeks MSCI dla akcji rynków azjatyckich akcji bez udziału Japonii pozostał stabilny. Rynki w Singapurze, Indiach i Malezji były zamknięte z powodu świąt. Chińskie blue chips najpierw zanotowały spadek, ale później wyceny wróciły w pobliże wczorajszej końcówki. Indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o ponad 1,3 proc. Indeks KOSPI z Korei Południowej zanotował nieznaczny spadek o 0,2 proc. Z drugiej strony, japoński indeks Nikkei zyskał niemal 0,4 proc., czyli w skali miesiąca ma szansę zaliczyć wzrost o ponad 8 proc., w całym kwartale o blisko 20 proc. - analizuje BM mBanku.
Analitycy wciąż wierzą w złotego
Mimo środowej korekty krajowa waluta wciąż ma przestrzeń do umocnienia.
Czytaj więcej
W perspektywie kilku najbliższych miesięcy jest jeszcze przestrzeń do umocnienia złotego względem kluczowych walut, ale jesienią znów może mieć pod górkę.
Inflacja w Polsce to już choroba uporczywa
Zapowiadanie dzisiaj obniżek stóp procentowych to strategiczny błąd, który może zniweczyć dotychczasowe wysiłki na rzecz opanowania inflacji – ocenia prof. Jerzy Hausner.
Czytaj więcej
Podwyżka stopy referencyjnej o 0,25 pkt proc. nie dałaby obecnie dużych efektów, ale pokazałaby determinację NBP, że chce doprowadzić inflację do celu – mówi prof. Jerzy Hausner, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.
Drzwi rynku IPO szybko się zamknęły
Oferta pierwotna akcji firmy Dr Irena Eris miała dać odpowiedź, czy klimat na przeprowadzanie tego typu transakcji w końcu się poprawił. Odpowiedź jest niestety negatywna.
Czytaj więcej
Popyt nie spotkał się z podażą w ofercie akcji spółki kosmetycznej. Odwołanie oferty będzie mieć konsekwencje nie tylko dla samej firmy, ale i generalnie dla rynku IPO w Warszawie.
Prezes IBS w Parkiet TV
Ambitne podwyżki płacy minimalnej nie zrujnują gospodarki – ocenia Piotr Lewandowski.
Czytaj więcej
Duża podwyżka płacy minimalnej w 2024 r. może sprawić, że w niektórych segmentach rynku będzie ona omijana. Ale fali zwolnień i wzrostu bezrobocia z tego tytułu nie będzie – ocenia Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.