Wall Street upada
Wszystkie z 11 głównych sektorów S&P odnotowały spadki, a wśród największych znalazły się sektory wrażliwe na gospodarkę: nieruchomości i materiały.
S&P 500 stracił dziś 1,12 proc., Nasdaq Composite 0,94 proc., a Dow Jones Industrial Average 0,99 proc.
Dwucyfrowy spadek Forda
Akcje Forda zanurkowały po tym, jak odnotował większy niż oczekiwano spadek z powodu inflacji w wysokości 1 miliarda dolarów i przesunął dostawę niektórych samochodów do czwartego kwartału z powodu niedoborów części. Obecnie Ford traci ponad 12 proc. na giełdzie. Jego rywal General Motors "zaledwie" 5,7 proc.
Pepsi kończy produkcję w Rosji
PepsiCo zaprzestało produkcji Pepsi, 7UP i Mountain Dew w Rosji prawie sześć miesięcy po tym, jak amerykańska firma ogłosiła, że zawiesi sprzedaż i produkcję po tym, jak Moskwa wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę.
Ogłoszenie Pepsi pojawiło się po tym, jak Reuters odwiedził dziesiątki supermarketów, sprzedawców detalicznych i siłowni w Moskwie i poza nią, i znalazł puszki oraz butelki Pepsi z lipcowymi i sierpniowymi datami produkcji z fabryk w Rosji.
Akcje spółek wrażliwych na stopy procentowe spadają
Akcje spółek wzrostowych wrażliwych na stopy procentowe, takich jak Meta, Tesla, Microsoft, Nvidia, Alphabet i Amazon, spadły między 0,9 proc. a 1,5 proc., ponieważ rentowności obligacji skarbowych wzrosły w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych.
Amerykańskie byki nie poddają się bez walki
Poprawie się sytuacja na Wall Street. Indeksy odrabiają straty z początku sesji. Szczególnie dobrze idzie to technologicznemu wskaźnikowi Nasdaq, który traci obecnie jedynie 0,2 proc.
Znów nerwowo na rynku kryptowalut
Wtorek przyniósł spadki na rynkach akcji, ale też i na rynku kryptowalut. Bitcoin spada o około 2 proc. i walczy przy poziomie 19 tys. USD.
Nouriel Roubini straszy przed załamaniem w gospodarce i na rynkach
Znany ekonomista, który przewidział kryzys finansowy z 2008 r. spodziewa się długiej recesji w globalnej gospodarce i dalszych mocnych spadków na rynku akcji.
1500 pkt padło. WIG20 stracił 1,95 proc.
W fatalnych nastrojach kończyli wtorkową sesję inwestorzy na GPW. Podaż na ostatniej prostej jeszcze bardziej docisnęła i indeks największych spółek spadł prawie 2 proc. WIG20 zamknął dzień na poziomie 1497 pkt.
Byki wywiesiły już białą flagę. Jak duże będą spadki?
To w zasadzie jedyna niewiadoma przed ostatnią prostą notowań na GPW. WIG20 spada już bowiem prawie 2 proc. i w tym momencie nawet mając bujną wyobraźnię, ciężko wyrysować scenariusz w którym udaje się na te straty odrobić we wtorek.
Ropa naftowa wraca do spadków
Kolor czerwony przed godz. 16 znów zawitał na rynku ropy naftowej. Notowania surowca spadają o ponad 2 proc. Odmiana WTI jest znów blisko złamania poziomu 83 USD za baryłkę.
Czytaj więcej
W zasadzie nie ma tygodnia, aby rynek ropy naftowej nie doświadczał dużej zmienności. W poniedziałek znów dały o sobie znać niedźwiedzie. Po południu ceny „czarnego złota” spadały nawet o 3 proc., a wycena odmiany ropy WTI wróciła znów poniżej poziomu 83 USD za baryłkę.
Amerykanie nie pozostawiają złudzeń
Spadkowy początek dnia na Wall Street, praktycznie przesądza także czerwone zakończenie sesji na GPW. Amerykańskie wskaźniki spadają o około 1 proc. z kolei WIG20 na godzinę przed końcem notowań jest 1,6 proc. pod kreską.
Europa goni Fed
Dzisiejsza decyzja o podwyżce stóp procentowych otwiera w tym tygodniu serię podwyżek stóp na świecie. Jak zauważają ekonomiści ING Europa w tym zakresie cały czas goni amerykański FEd.
Podaż coraz mocniej dociska. WIG20 musi bronić 1500 pkt
Czerwono w Europie i czerwono na rynku amerykańskich kontraktów terminowych. To nie sprzyja notowaniom na GPW. WIG20 traci już ponad 1 proc. i istnieje realna groźba, że znów zjedzie poniżej 1500 pkt.
2
Słabszy dzień złotego
Euro drożeje dzisiaj o 0,3 proc., zaś dolar o 0,9 proc. w relacji do złotego. Nie pomaga spadek głównej pary walutowej w ostatnich minutach, a także dane makroekonomiczne które się dzisiaj ukazały. Mogą być one przesłanką do tego, aby RPP lada moment zakończyła cykl podwyżek stóp.
W jakiej formie są Amerykanie?
Zaczynamy powoli spoglądać na to, co może wydarzyć się dzisiaj na Wall Street. Kontrakty na amerykańskie indeksy na razie są na minusach, chociaż nie są one zbyt bolesne. Sięgają około 0,4 proc. Tak czy inaczej nie ułatwia to bykom sytuacji w Europie.
Niemiecki problem z inflacją PPI
Na chwilę wracamy jeszcze do dzisiejszych danych makroekonomicznych. Dużym zaskoczeniem okazała się inflacja PPI w Niemczech, która wzrosła mocniej od oczekiwań. We znaki dały się m.in. wyższe ceny energii.
Czytaj więcej
Wskaźnik obrazujący zmiany cen u producentów podskoczył mocniej niż przewidywano m.in. z powodu wysokich cen energii.
Torpol nie powiedział jeszcze ostatniego słowa?
BM mBanku wzięło pod techniczną lupę akcje firmy Torpol. Wnioski? Byki mogą zaatakować jeszcze wyższe poziomy.
Powolne osuwanie rynków
Niby na rynkach nie dzieje się dzisiaj nic specjalnego, tym bardziej że wszyscy czekają na to, co zrobi jutro Fed, ale indeksy giełdowe systematycznie schodzą na niższe poziomy. Niemiecki DAX traci już prawie 1 proc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku francuskiego CAC40. Nasz WIG20 jest 0,5 proc. pod kreską.
WIG20 wraca do punktu wyjścia
Tyle byłoby po wzrostach na GPW. Presja otoczenia zrobiła swoje i przed południem WIG20 wymazuje całkowicie poranne zyski. Zaczyna się przeciąganie liny między popytem, a podaż przy poziomie zamknięcia z wczoraj.
Kolejne duże nazwisko w XTB
Firma XTB ma nowego, globalnego ambasadora marki. Został nim zawodnik sportów walki Conor McGregor. Wcześniej było to piłkarski trener Jose Mourinho.
Czytaj więcej
Firma XTB przyzwyczaiła już do tego, że kusi wielkie nazwiska. Po Jose Mourinho nowym ambasadorem marki został zawodnik sportów walki Conor McGregor.
DAX już na minusie
Pogorszenie nastrojów na europejskich parkietach. O ile pierwsze minuty handlu należały do byków, tak teraz przewagę zaczynają mieć niedźwiedzie. Niemiecki DAX zameldował się już pod kreską. WIG20 jeszcze walczy, rośnie o 0,5 proc. a wspierają go dobre dane z gospodarki.
Dezinflacyjna paczka danych
Jak wskazują eksperci XTB, dzisiejsze dane z polskiej gospodarki mogą być sygnałem wskazującym, że lokalny szczyt inflacji jest już za nami.
Produkcja przemysłowa mocniej w górę
Pojawiły się dzisiejsze publikacje z polskiego gospodarki. Mamy miłe zaskoczenie na temat produkcji przemysłowej, która wzrosła rok do roku o 10,9 proc. To wynik lepszy od średniej wskazań ekonomistów.
EUR/USD czeka na Fed
Główna para walutowa oscyluje w tym tygodniu cały czas w okolicach parytetu. Nie ma jednak się temu co dziwić. Inwestorzy czekają na środową decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Scenariusz bazowy mówi o podwyżce o 75 pkt bazowych.
Zaskoczenie w Szwecji. Stopy w górę o 100 pkt bazowych
Nie 75 pkt bazowych jak oczekiwano, ale 100 pkt bazowych - wyniosła wtorkowa podwyżka stóp procentowych w Szwecji. Kurs korony szwedzkiej szaleje.
Komplet zieleni w Azji
Albo już się zakończyły, ale właśnie dobiegają końca notowania na rynkach azjatyckich. Dobra informacja jest taka, że powiało tam optymizmem. Najlepiej radził sobie Hang Seng, który tuż przed zamknięciem był prawie 1,5 proc. na plusie. Nikkei225 zyskał 0,4 proc., Kospi urósł 0,5 proc., a Sahnghai Composite 0,2 proc.
DataWalk z nowymi zamówieniami
Giełdowa spółka DataWalk poinformowała o podpisaniu dwóch nowych umów w Stanach Zjednoczonych z firmami DLT Solutions LLC oraz Polaris Wireless Inc. Akcje spółki na początku notowań zyskują ponad 3 proc.
Warszawa próbuje kontynuować wzrosty
Rusza handel na GPW. Pierwsze takty należą do byków. WIG20 zaczął notowania nad kreską. WIG20 rośnie 0,6 proc. co oznacza, że mamy kontynuację poniedziałkowego ruchu wzrostowego.
Najlepsze strategie na podwyżkę Fedu
W miarę zbliżania się wrześniowego posiedzenia Fedu inwestorzy dalej wyprzedają aktywa. Zdaniem finansistów obstawiać podwyżkę stóp można, grając m.in. pod przecenę krótkoterminowych obligacji i dalsze umocnienie dolara. Co do strategii dla akcji specjaliści są już jednak mniej zgodni.
Czytaj więcej
W miarę zbliżania się wrześniowego posiedzenia amerykańskich władz monetarnych inwestorzy dalej wyprzedają aktywa. Zdaniem finansistów obstawiać podwyżkę stóp można, grając m.in. pod przecenę krótkoterminowych obligacji i umocnienie dolara.
Jeszcze ponad 20 spółek wypłaci w tym roku dywidendy
Tegoroczny sezon dywidend powoli dobiega końca, ale inwestorzy mogą jeszcze upolować spółki hojnie dzielące się zeszłorocznym zyskiem.
Czytaj więcej
Średnia stopa oferowana przez spółki, które nie miały jeszcze dnia dywidendy, przekracza 5 proc.
Enei, zabraknie do końca roku blisko 1 mln ton węgla, aby wyprodukować zamówioną na ten rok energię elektryczną
Spółka jednak uspokaja inwestorów.
Czytaj więcej
Blisko 1 mln ton węgla potrzebuje koncern do końca roku, aby wyprodukować zakontraktowaną na ten rok energię. Rozmowy z importerami są na zaawansowanym etapie.
Porównanie kosztów GPW z opłatami giełd regionu nie ma sensu
- Punktem odniesienia musi być dużo tańsza Turcja – mówi szef IDM w rozmowie w Parkiet TV.
Czytaj więcej
Punktem odniesienia dla naszego rynku, pod względem opłat, powinna być giełda turecka. Faktem jest natomiast, że jest ona czterokrotnie tańsza od naszego rynku – zwraca uwagę Waldemar Markiewicz, prezes IDM.
Leszek Jurasz w Parkiet TV
Inflacja nie tłumaczy w pełni naszych rekordowych obrotów, wolumen sprzedaży też rośnie – mówi prezes Mangata Holding.
Czytaj więcej
Z Europy napływa wiele sygnałów spowolnienia, ale nie mam przekonania, że będzie ono drastyczne. Nas chroni dywersyfikacja branżowa i geograficzna sprzedaży – ocenia Leszek Jurasz, prezes Mangaty Holding.