Tak szeroki zasięg tematyki ESG w mojej ocenie oznacza, że jedna osoba nie jest w stanie pokryć merytorycznie całej tematyki ESG. Wymaga to tworzenia złożonych zespołów oraz wypracowania relacji z innymi podmiotami, które mogą pełnić rolę zewnętrznych ekspertów. Sprawozdania „niefinansowe” po raz pierwszy zostaną poddane audytowi za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2024 r. lub później. Obowiązek ten w pierwszym roku będzie dotyczyć jedynie większych JZP i w kolejnych latach będzie obejmować coraz więcej podmiotów. Oznacza to, że zderzymy się z kilkoma nowymi wyzwaniami, które dotychczas nie istniały na rynku audytu.
Dla przedsiębiorców oznaczać to będzie potrzebę poddania swoich sprawozdań „niefinansowych” zewnętrznemu audytowi. Dla firm audytorskich – potrzebę wypracowania nowej metodologii badania sprawozdań „niefinansowych”. Dla PANA – potrzebę dostosowania kwalifikacji swoich kadr oraz procedur.
Celem tej zmiany jest zakończenie ery tzw. greenwashingu, laurek marketingowych czy „malowania trawy na zielono” w obszarze informacji niefinansowych. Audyt oraz nowe standardy, które są aktualnie bardzo dynamicznie tworzone na całym świecie, mają spowodować większą porównywalność danych w zakresie informacji niefinansowych. Sieć UHY International dynamicznie pracuje nad stworzeniem globalnej metodologii badania sprawozdań „niefinansowych”. Z Polski w międzynarodowym zespole projektowym uczestniczą Anna Ławniczak i Roman Seredyński. Jako jedna z bardziej aktywnych firm audytorskich na GPW chcemy zaoferować tę usługę naszym klientom. Widzimy w tym dużą szansę na jeszcze mocniejsze zaistnienie na rodzimym rynku audytu.