Aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem, szczególnie w odniesieniu do zmian klimatycznych i działań, które mają im przeciwdziałać, mają coraz większy wpływ na gospodarkę i badane przedsiębiorstwa. Ich konsekwencją są nowe ryzyka, w tym ryzyka zniekształcenia sprawozdań finansowych, które muszą być rozważone podczas badania sprawozdań finansowych i w odniesieniu do których biegli rewidenci muszą wykonać odpowiednie procedury badania. Zmiany klimatu mogą stanowić fizyczne zagrożenie dla funkcjonowania jednostek, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w ich sprawozdaniach finansowych i w strategii badania tych sprawozdań, szczególnie w odniesieniu do kontynuacji działalności. Poza fizycznymi zagrożeniami istnieje wiele czynników powiązanych z kwestiami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem, które w sposób pośredni wpływają na działalność przedsiębiorstw i ich sprawozdawczość. Te czynniki to nowe przepisy i regulacje, branżowe trendy środowiskowe (na przykład nowe, przyjazne środowisku technologie), wymogi stawiane przez inwestorów i instytucje kredytowe, reputacja dostawców czy preferencje klientów. Wszystkie te elementy powinny być rozważone podczas badania sprawozdania finansowego pod kątem ich wpływu na badaną jednostkę i jej sprawozdanie finansowe. Wymaga to rozległej wiedzy eksperckiej i dostępu do rzetelnych źródeł informacji.
Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) została przyjęta przez Unię Europejską w grudniu 2022 r. i weszła w życie 5 stycznia 2023 r. Dyrektywa ta miała na celu doprecyzowanie wymogów w odniesieniu do raportowania niefinansowego. Państwa członkowskie mają obowiązek zaimplementowania dyrektywy do krajowych porządków prawnych do 6 lipca 2024 r., a największe firmy będą zobowiązane przygotować raportowanie niefinansowe za rozpoczęty właśnie rok 2024. Dyrektywa CSDR nie tylko znacząco poszerza zakres podmiotów objętych obowiązkiem raportowania, ale wprowadza również obowiązek atestacji sprawozdań w zakresie sprawozdań zrównoważonego rozwoju.
Dla firm audytorskich, które będą przeprowadzać atestację sprawozdań ESG, oznacza to kolejne inwestycje w odpowiednie zasoby ludzkie, technologiczne i intelektualne. Rzetelne wykonanie usługi atestacyjnej wymaga specyficznej wiedzy i umiejętności, a złożoność wymagań prawnych i rozległość tematyki zrównoważonego rozwoju sprawiają, że na rynku jest niewielu ekspertów posiadających pełen zakres kompetencji niezbędnych do przeprowadzenia atestacji. Ze względu na różnorodność i specjalistyczny charakter informacji prezentowanych w sprawozdaniach ESG zespół wykonujący zlecenie powinien składać się z różnych ekspertów posiadających kompetencje z zakresu kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego, jak również technik pomiaru i szacowania parametrów i wskaźników, aby na bazie ich specjalistycznej wiedzy można było wyciągnąć właściwy wniosek z przeprowadzonej atestacji.
Weryfikacja wybranych zagadnień z zakresu ESG, na przykład obliczenia śladu węglowego, może wymagać zaimplementowania w firmie audytorskiej dodatkowych narzędzi.
Atestacja raportowania zrównoważonego rozwoju jest niezwykle istotna, gdyż aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem mają coraz większe znaczenie dla interesariuszy, w szczególności dla inwestorów i banków. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby usługa atestacji miała wysoką jakość i była wykonana z odpowiednią starannością. Biegli rewidenci mają być gwarantem porównywalności, przejrzystości i wiarygodności przekazywanych przez firmy informacji na temat ich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wpływu ich działalności na środowisko i społeczeństwo. Instytucje finansowe, inwestorzy i inni użytkownicy sprawozdań finansowych będą mogli porównywać raportowane informacje, oceniać firmy w kontekście tworzenia zrównoważonej wartości biznesowej i podejmować na tej podstawie racjonalne decyzje.