Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.02.2025 14:53 Publikacja: 20.02.2025 06:00
Warszawa
Foto: Adobe Stock
– Wynik Polski mógłby być lepszy, bo jest 20. gospodarką świata, a tu zajmuje 32. miejsce, choć coraz więcej znaczy na arenie europejskiej – mówi Konrad Jagodziński, dyrektor ds. marek narodowych w Brand Finance, brytyjskiej firmie która przygotowała ranking Global Soft Power Index na podstawie 170 tys. ankiet w 102 krajach, opisujemy go w „Rzeczpospolitej” i „Parkiecie” jako pierwsi. Na podium są USA, Chiny i Wielka Brytania, Rosja jest 16., Czechy zajmują 44. lokatę, tuż za nimi jest Ukraina (46.), nawet ten kraj wyprzedza Węgry (47.). Dla ekonomistów ta pozycja ważna jest dlatego, że miękka siła i postrzeganie danego kraju na arenie międzynarodowej może decydować zarówno o jego zdolności do przyciągania zagranicznych inwestycji, jak i o jego bezpieczeństwie, co w wypadku Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej jest być może jeszcze ważniejsze. – Miękka siła, marka narodowa, jest kołem zamachowym, siłą napędową promocji dla inwestycji, handlu, talentów, profesjonalistów, których chcemy zaprosić. Kraj z pozytywnym wizerunkiem ma łatwiej w tych sektorach – tłumaczy Konrad Jagodziński. Ekspert Brand Finance wskazuje, że właśnie ze względów bezpieczeństwa w swój soft power inwestuje rząd Korei Południowej, by łatwiej zdobywać poparcie międzynarodowe w razie powrotu konfliktu na Półwyspie Koreańskim, a Ukraina ekstremalny test swojej miękkiej siły przeszła po napaści Rosji. Kijów nieoczekiwanie w mistrzowski sposób prowadził swoją komunikację kryzysową, a vlogi prezydenta Zełenskiego oglądał cały świat.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2025 roku stopa referencyjna NBP spadnie do 5 proc., w 2026 do 3,25 proc., a w 2027 do 3 proc. – przewidują analitycy S&P Global Ratings. W tym roku niższe stopy niż Polska będą miały Węgry.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.
Produkcja przemysłowa w styczniu w Polsce spadła o 1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Po raz pierwszy od ponad roku na plusie (4,3 proc. r./r.) znalazła się zaś dynamika produkcji budowlano-montażowej.
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 1% r/r w styczniu 2025 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3%.
Mamy ambitny plan, by w ciągu 120 dni przygotować zestaw kilkuset przepisów, które wymagają pilnych zmian deregulacyjnych – mówi Wojciech Kostrzewa, prezes PRB.
Większość ekonomistów przepytanych przez „Parkiet” w ramach kolejnej edycji Panelu Ekonomistów uważa, że Polska powinna podjąć prace nad wejściem do strefy euro po spełnieniu kryteriów konwergencji.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Rozejm w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mógłby pomóc europejskim gospodarkom i rynkom akcji. Skala pozytywnych skutków rynkowych byłaby jednak dużo mniejsza od zawirowań, które wywołał sam początek putinowskiej inwazji.
Władze Nigerii oskarżają Binance, największą giełdę kryptowalutą świata, za rzekome szkody jakie giełda miała wyrządzić jej gospodarce. Domagają się ogromnego odszkodowania.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem.
Rynki jak na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie „zgniłej” koalicji z lewicą lub wystraszyć ewentualny dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Umowa zaproponowana Kijowowi przez administrację Trumpa przewidywała, że fundusz joint venture dostawałby 50 proc. przychodów z ukraińskich surowców oraz decydowałby, kto i na jakich warunkach mógłby dostać koncesję na ich wydobywanie.
Niezależnie od tego, czy uznać je za „sojuszniczą zdradę”, czy jedynie „wypadek przy pracy”, amerykańskie limity na import mikrochipów wyraźnie dowodzą konieczności dywersyfikacji źródeł nowoczesnych technologii dla polskiej gospodarki, w czym pomóc może bliższa kooperacja z Tajwanem.
Australijski bank centralny obniżył swoją główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 4,1%, co jest pierwszą obniżką od 2020 roku. Bank komunikuje jednak, że będzie ostrożnie podchodził do przyszłych decyzji w sprawie ewentualnego luzowania warunków monetarnych. Co to oznacza dla dolara australijskiego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas