Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.04.2025 20:52 Publikacja: 20.02.2025 06:00
Warszawa
Foto: Adobe Stock
– Wynik Polski mógłby być lepszy, bo jest 20. gospodarką świata, a tu zajmuje 32. miejsce, choć coraz więcej znaczy na arenie europejskiej – mówi Konrad Jagodziński, dyrektor ds. marek narodowych w Brand Finance, brytyjskiej firmie która przygotowała ranking Global Soft Power Index na podstawie 170 tys. ankiet w 102 krajach, opisujemy go w „Rzeczpospolitej” i „Parkiecie” jako pierwsi. Na podium są USA, Chiny i Wielka Brytania, Rosja jest 16., Czechy zajmują 44. lokatę, tuż za nimi jest Ukraina (46.), nawet ten kraj wyprzedza Węgry (47.). Dla ekonomistów ta pozycja ważna jest dlatego, że miękka siła i postrzeganie danego kraju na arenie międzynarodowej może decydować zarówno o jego zdolności do przyciągania zagranicznych inwestycji, jak i o jego bezpieczeństwie, co w wypadku Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej jest być może jeszcze ważniejsze. – Miękka siła, marka narodowa, jest kołem zamachowym, siłą napędową promocji dla inwestycji, handlu, talentów, profesjonalistów, których chcemy zaprosić. Kraj z pozytywnym wizerunkiem ma łatwiej w tych sektorach – tłumaczy Konrad Jagodziński. Ekspert Brand Finance wskazuje, że właśnie ze względów bezpieczeństwa w swój soft power inwestuje rząd Korei Południowej, by łatwiej zdobywać poparcie międzynarodowe w razie powrotu konfliktu na Półwyspie Koreańskim, a Ukraina ekstremalny test swojej miękkiej siły przeszła po napaści Rosji. Kijów nieoczekiwanie w mistrzowski sposób prowadził swoją komunikację kryzysową, a vlogi prezydenta Zełenskiego oglądał cały świat.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub.r. mocniej, niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub. r. mocniej niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Dziura w kasie państwa puchnie jak na drożdżach – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Po części to efekt ubytków w dochodach z PIT, z których więcej trafia do samorządów. Po części – początku wykupy długu pandemicznego.
Produkcja usług w Polsce urosła w styczniu o 7,7 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. To pierwsza tego typu informacja sygnalna urzędu.
Nowa umowa z firmami z USA poprawi pozycję PEJ przy realizacji projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ten realizujemy dalej z naszymi partnerami – mówi Wojciech Wrochna wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Prezydent USA Donald Trump napisał, że koniec rządów Jerome'a Powella w amerykańskim banku centralnym „nie może nadejść wystarczająco szybko".
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Susza spowodowała, że Ren obniżył się do krytycznego poziomu 78 cm w Kaub – najniższego od 2023 r. Poniżej tego poziomu transport staje się poważnie ograniczony. Koszty wzrosły, a ceny frachtu oleju napędowego osiągnęły najwyższy poziom od 2022 r.
Gospodarka Chin powiększyła się w pierwszym kwartale o 5,4 proc., czyli o tyle samo, co w ostatnim kwartale 2024 r. Średnio spodziewano się jej wzrostu o 5,1 proc. Ekonomiści spodziewają się gorszych danych za drugi kwartał.
PwC utrzymało pozycję lidera, ale audytorzy średniej wielkości systematycznie rosną w siłę. Grant Thornton awansował na drugie miejsce. Na podium znalazły się też EY oraz KPMG – z taką samą liczbą punktów. Błyszczą również BDO, Forvis Mazars i PKF.
To już XXIV edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. Miejsca na podium się nie zmieniły. Pałeczkę lidera nadal dzierży PwC.
Łączne przychody firm audytorskich w 2024 r. urosły o ponad 6 proc. To mniej niż w latach poprzednich, ale za to odbił sam segment audytu. Najwyższymi przychodami może się pochwalić PwC. Tuż za nim jest EY. Ponad 1 mld zł przychodów mają też Deloitte i KPMG.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas