Komentarz Partnera
W pierwszym okresie grupa potencjalnych klientów będzie stosunkowo mała (tylko duże JZP), ale docelowo, gdy obowiązek raportowania obejmie kolejne grupy jednostek, będzie to już całkiem spory rynek.
Wejście w te usługi stanowi jednak bardzo duże wyzwanie. Jest to nowe zagadnienie, do którego powstają sukcesywnie regulacje (standardy raportowania oraz projekty standardów usług atestacyjnych).
Czytaj więcej
To już XXIII edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. PwC utrzymało pozycję lidera, ale walka o czołowe miejsca była wyjątkowo zacięta.
Zarówno jednostki, które są w procesie sporządzania lub będą sporządzać pierwsze raporty ESG, jak i audytorzy mierzą się z problemem braku dostępności kadr posiadających odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Przygotowując się do świadczenia nowych usług, musieliśmy opracować programy szkolenia i przygotowania pracowników do ich realizacji oraz metodologię i dokumentację realizacji nowych usług. Poza kwestią rekrutacji i szkolenia kadr audytorzy będą musieli się zmierzyć również z faktem braku przyjętego Standardu Atestacji Zrównoważonego Rozwoju, co najprawdopodobniej spowoduje konieczność zmian w zakresie opracowanej dokumentacji i szybkiego reagowania na zmieniające się otoczenie regulacyjne. Właściwe zarządzanie tymi wyzwaniami może przynieść audytorom nie tylko sukces biznesowy, ale także wzrost reputacji jako partnerów zrównoważonego rozwoju dla swoich klientów.