Doroczny ranking „Parkietu” – analitycy BM Pekao najlepsi

BM Pekao wciąż króluje na rynku analiz. Zdaniem zarządzających firma ta posiada w swoich szeregach najlepszego analityka. Jest nim Emil Popławski. BM Pekao ma także najlepszy zespół analiz.

Publikacja: 13.01.2025 06:00

Doroczny ranking „Parkietu” – analitycy BM Pekao najlepsi

Foto: Adobestock

Kiedy pyta się analityków giełdowych o 2024 r., nie ukrywają oni, że był to rok trudny i wymagający. Wiele tez się bowiem nie sprawdziło, a analitycy musieli elastycznie reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe, które przyniosło również wiele negatywnych niespodzianek. Kto zdaniem inwestorów instytucjonalnych w tych warunkach radził sobie najlepiej?

Król ma się dobrze

„Parkiet” już po raz 23. zapytał zarządzających, kto ich zdaniem jest najlepszym analitykiem rynkowym, kto jest najlepszy w poszczególnych dziedzinach i który dom maklerski ma najlepszy zespół analityków. Udział w głosowaniu wzięły aż 53 zespoły zarządzających, co jest jednym z najlepszych wyników w historii i potwierdza, że ranking „Parkietu” odgrywa na rynku szczególną rolę. Jego zwycięzcy mają więc szczególne powody do zadowolenia.

Emil Popławski z BM Pekao na dobre rozgościł się na analitycznych salonach. Po raz kolejny został on

Emil Popławski z BM Pekao na dobre rozgościł się na analitycznych salonach. Po raz kolejny został on wybrany najlepszym analitykiem bez podziału na kategorie. Jest to jego drugie zwycięstwo z rzędu. Wygrał także dwa zestawienia branżowe. Fot. mpr

Foto: materiały prasowe

Najwięcej z nich ma Emil Popławski z BM Pekao. W poprzedniej edycji rankingu szturmem wdarł się na rynkowy szczyt. Okazał się nie tylko najlepszym analitykiem w dwóch branżach, którymi się zajmuje, ale także zwyciężył w głosowaniu na najlepszego analityka bez podziału na kategorie. W tym roku powtórzył to osiągnięcie i znów wygrał w dwóch kategoriach branżowych i w zestawieniu ogólnym. O ile jednak rok temu walka o zwycięstwo w „generalce” była zacięta, tak teraz Popławski udowodnił, że obecnie na rynku analityków nie ma on sobie równych. W klasyfikacji generalnej zdobył aż 107 pkt.

Batalię o drugie miejsce wygrał Tomasz Duda, czyli szef działu analiz w BM Pekao, który w przeszłośc

Batalię o drugie miejsce wygrał Tomasz Duda, czyli szef działu analiz w BM Pekao, który w przeszłości wygrywał już klasyfikację generalną. Tym razem w zestawieniu ogólnym uzyskał on 58 pkt. W poprzedniej edycji Duda zajął trzecie miejsce. Fot. mpr

Foto: materiały prasowe

O imponującej skali jego zwycięstwa świadczy najlepiej fakt, że zdobył on aż dwa razy więcej punktów niż druga osoba w zestawieniu. Jest nią Tomasz Duda, który również reprezentuje BM Pekao. Duda już od kilku lat należy do ścisłej czołówki analityków na naszym rynku. W ubiegłym roku zajął on trzecie miejsce. Teraz udało mu się awansować o jedno oczko, uzyskując 58 pkt.

Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ od lat cieszy się dużym uznaniem i ma wierne grono swoich zwolenników wśr

Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ od lat cieszy się dużym uznaniem i ma wierne grono swoich zwolenników wśród inwestorów instytucjonalnych. Wystarczy wspomnieć, że w ubiegłorocznym rankingu „Parkietu” w klasyfikacji ogólnej zajęła szóstą lokatę. Teraz jest trzecia. Fot. mpr

Foto: materiały prasowe

Walka o drugie miejsce była jednak bardzo wyrównana. W tym roku na podium wskoczyła Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ, która zdobyła 55 pkt. Od lat ma ona swoje wierne grono zwolenników i w przeszłości również zajmowała wysokie pozycje w klasyfikacji generalnej (rok temu była szósta). Po raz pierwszy jednak udało jej się zająć miejsce w pierwszej trójce. Dodatkowo Jaśkiewicz jest pierwszą kobietą, której udała się ta sztuka. Pierwszą piątkę najlepszych analityków bez podziału na kategorię uzupełniają przedstawiciele Trigon DM: Grzegorz Kujawski (42,5 pkt) oraz Maciej Marcinowski (35 pkt).

BM Pekao na szczycie

Dwóch reprezentantów BM Pekao oraz Trigon DM w pierwszej piątce zestawienia może wskazywać, że o miano najlepszego zespołu analiz powalczą przede wszystkim te dwa biura. I faktycznie tak było. Tak jak rok temu walka o zwycięstwo rozstrzygała się między BM Pekao oraz Trigon DM.

Czytaj więcej

Emil Popławski, BM Pekao: Celem jest wzrost wartości naszych produktów

Po raz kolejny zwycięstwo przypadło w udziale BM Pekao. Rok temu biuro to odniosło, pierwszy historyczny triumf. Tegoroczny wynik pokazał, że nie było to dzieło przypadku. Budowany w ostatnich latach zespół analiz ma swoją renomę i cieszy się największym uznaniem inwestorów instytucjonalnych, a dowodem na to jest zdobyte 159,5 pkt. Drugie miejsce przypadło w udziale Trigon DM. Rok temu firma ta przegrała z BM Pekao zaledwie jednym punktem. Teraz przewaga była wyraźnie większa. Trigon DM zdobył bowiem 138,5 pkt. Podium, tak jak rok temu uzupełnia Santander BM z wynikiem 101,5 pkt. W pierwszej piątce widnieje także BM PKO BP (86,5 pkt) oraz BM mBanku (78 pkt).

Nowy rok, nowe możliwości

Analitycy wiedzą jednak, że nie mogą osiadać na laurach, tym bardziej, że w tym roku również nie brakuje wyzwań rynkowych. Znów kluczową rolę będzie więc ogrywała elastyczność i umiejętność krytycznego myślenia.

Czytaj więcej

Tomasz Duda, BM Pekao: Selekcja i utrzymanie ambitnych analityków są kluczowe

Najlepsi specjaliści według kategorii, którymi się zajmują

Banki i finanse

Michał Fidelus | BM Pekao

„Nie ma hossy, bez banków” – powiedzenie to pozostaje wciąż żywe na naszym rynku. Banki z racji swojej wielkości i licznej reprezentacji, mają bowiem znaczący wpływ na notowania indeksów na warszawskiej giełdzie. Siłą rzeczy również więc i praca analityków, którzy zajmują się tą branżą ma szczególne znaczenia dla inwestorów. Kto wykonuje ją najlepiej? Według najnowszego rankingu analityków, inwestorzy instytucjonalni najbardziej cenią obecnie sobie spostrzeżenia Michała Fidelusa z BM Pekao. W głosowaniu w tej kategorii zdobył on 72,5 pkt. Fidelus może pochwalić się dużym doświadczeniem rynkowym, a już w ubiegłym roku był blisko zdobycia pierwszego miejsca. Wtedy wyprzedził go jednak Maciej Marcinowski z Trigon DM. Tym razem role się odwróciły. Marcinowski zajął drugie miejsce zdobywając 60 pkt. Do pierwszej trójki po przerwie powrócił Kamil Stolarski z Santander BM, który w głosowaniu uzyskał 51,5 pkt.

Telekomunikacja i media

Marcin Nowak | Ipopema Securities

W kategorii telekomunikacja i media w tegorocznej edycji rankingu doszło do niespodzianki. Zwycięzca dwóch ostatnich edycji zestawienia w tej kategorii czyli Paweł Szpigiel z BM mBanku tym razem musiał uznać wyższość jednego z konkurentów. Okazał się nim Marcin Nowak z Ipopemy Securities. Nowak już w ubiegłorocznym rankingu mocno deptał po piętach przedstawicielowi BM mBanku. Teraz udało mu się go wyprzedzić, a w głosowaniu uzbierał 50,5 pkt. Paweł Szpigiel, który tym razem zajął drugie miejsce, zdobył 46 pkt. Na najniższym stopniu podium znalazł się Paweł Puchalski z Santander BM. W głosowaniu uzyskał on 42 pkt.

IT oraz branża gier

Emil Popławski | BM Pekao

Emil Popławski z BM Pekao na dobre zadomowił się na szczycie rankingu analityków. Znów wygrał on klasyfikację generalną, ale oprócz tego dołożył jeszcze zwycięstwa w dwóch kategoriach branżowych. Jest to więc dla niego powtórzenie wyniku sprzed roku. Popławski po raz kolejny okazał się najlepszym analitykiem spółek IT. W tym przypadku można mówić wręcz o całkowitej dominacji. Popławski w głosowaniu zdobył aż 111 pkt i zostawił daleko w tyle resztę stawki. Drugi w tej kategorii Dominik Niszcz zdobył bowiem 39 pkt, dla którego oznacza to awans o jedną pozycję w porównaniu z poprzednią edycją rankingu. Trzecie miejsce tym razem zajął Sobiesław Pająk z DM BOŚ (rok temu był drugi). Zdobył on 29 pkt.

Emil Popławski potwierdził także swoją dominację w branży gier. Również w tej kategorii zostawił resztę konkurentów daleko w tyle. W głosowaniu zdobył 107,5 pkt. Drugie miejsce zajął z kolei Piotr Zielonka z Santander BM, który uzbierał 48 pkt. Rok temu Zielonka w tej kategorii zajął trzecie miejsce. 40,5 pkt zdobył z kolei Piotr Poniatowski z BM mBanku i zajął miejsce na najniższym stopniu podium.

Branża paliwowa i chemiczna oraz energetyka

Michał Kozak | Trigon DM

Przewidywalność – tym cechuje się połączona branża paliwowa i chemiczna w rankingu analityków. Zdaniem zarządzających najlepszym ekspertem w tych dziedzinach jest niezmiennie Michał Kozak z Trigon DM. W tegorocznej edycji rankingu zebrał on 60,5 pkt. Zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli podobnie jak rok temu Krzysztof Kozieł z BM Pekao oraz Kamil Kliszcz z BM mBanku. Tym razem lepszy okazał się ten pierwszy, który zdobył 54 pkt. Kamil Kliszcz uzbierał z kolei 51,5 pkt i zajął trzecie miejsce.

Kozak wygrał też i drugą kategorię. Okazał się najlepszym analitykiem branży energetycznej, w której jeszcze rok temu był trzeci. Tym razem jednak zostawił konkurentów w tyle, zdobywając 67 pkt. Drugie miejsce zajął Kamil Kliszcz z BM mBanku, który tym samym powtórzył wynik z ubiegłego roku. Teraz zdobył on 59,5 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się zwycięzca z poprzedniej edycji rankingu, czyli Paweł Puchalski z Santander BM. Jego wynik to 58 pkt.

Wydobycie i górnictwo

Tomasz Duda | BM Pekao

Tomasz Duda z BM Pekao po roku przerwy wraca na szczyt w kategorii wydobycie i górnictwo. W ubiegłym roku musiał on uznać wyższość Łukasza Rudnika, ale w tym roku nie miał już sobie równych. Duda w głosowaniu uzbierał 76,5 pkt. Drugiej miejsce zajął z kolei Jakub Szkopek z Erste Securities, który zdobył 58,5 pkt. Na najniższym stopniu podium uplasował się Paweł Puchalski z Santander BM. Jego wynik to 52,5 pkt. Mówiąc jednak o tej kategorii, trzeba też mieć na uwadze, że doszło w niej do istotnych zmian. Ubiegłoroczny zwycięzca, czyli Łukasz Rudnik, pod koniec 2024 r. odszedł bowiem z Trigon DM i został analitykiem w Juroszek Holding. Rudnik został jeszcze zgłoszony przez Trigon DM w tej kategorii, ale nie da się ukryć, że zmiana pracodawcy wpłynęła na ostatecznie wyniki rankingu w tej dziedzinie.

Przemysł

Jakub Szkopek | Erste Securities

Odejście Łukasza Rudnika z Trigon DM sprawiło, że również w kategorii przemysł walka o zwycięstwo przybrała inny wymiar. Pierwsze miejsce w tej dziedzinie ostatecznie zajął Jakub Szkopek, analityk Erste Securities, który w tamtym roku musiał zadowolić się drugim miejscem (zwycięzcą był Rudnik). W tegorocznej edycji rankingu zdobył on 75,5 pkt. Drugie miejsce przypadło w udziale Tomaszowi Dudzie z BM Pekao. Jego wynik to 55 pkt. Na podium znalazł się także Michał Sopiel z Santander BM, który zdobył 47,5 pkt.

Budownictwo i deweloperzy

Piotr Zybała | BM PKO BP

Kategoria budownictwo i deweloprzy od lat jest przewidywalna i nic się tutaj nie zmienia. Wciąż najlepszym analitykiem tych obszarów, zdaniem zarządzających, jest Piotr Zybała z BM PKO BP. Po raz kolejny nie miał on sobie równych w głosowaniu. Zdobył 73,5 pkt i dość wyraźnie wyprzedził resztę konkurentów. O ile kwestia pierwszego miejsca nie budziła większych emocji, tak te pojawiły się w rywalizacji o pozostałe miejsca na podium. Na drugie miejsce wskoczył David Sharma z Trigon DM, który jeszcze rok temu był poza pierwszą trójką. Teraz uzbierał on 44 pkt. Walka była jednak bardzo zacięta. Trzecie miejsce przypadło w udziale Tomaszowi Dudzie z BM Pekao, który tylko nieznacznie przegrał z przedstawicielem Trigon DM. Duda uzyskał bowiem 43,5 pkt.

Zdrowie i biotechnologia

Beata Szparaga-Waśniewska | BM mBanku

Kategoria zdrowie i biotechnologia od lat jest wewnętrzną rywalizacją pań, które zajmują się tymi obszarami. Nie zmienia się także liderka. Po raz kolejny zwycięstwo w tej dziedzinie odniosła Beata Szparaga-Waśniewska z BM mBanku. O ile jednak w ubiegłym roku jej zwycięstwo było minimalne, tak teraz nie podlegało żadnej dyskusji. Szparaga-Waśniewska uzyskała w głosowaniu 94,5 pkt. Drugie miejsce zajęła z kolei Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ, dla której oznacza to awans o jedną pozycję w porównaniu z ubiegłoroczną edycją rankingu. Jaśkiewicz uzbierała 66 pkt. Na najniższym stopniu podium znalazła się z kolei Katarzyna Kosiorek z Trigon DM, która rok temu była druga. W obecnej edycji rankingu walkę o drugie miejsce z Jaśkiewicz przegrała minimalnie. Uzyskała bowiem 65,5 pkt.

Handel i dystrybucja oraz e-commerce

Tomasz Sokołowski | Santander BM

Tomasz Sokołowski z Santander BM po raz kolejny święci podwójny sukces. Znów okazał się najlepszy w dwóch kategoriach: handel i dystrybucja oraz e-commerce i może czuć się jednym z większych wygranych rankingu. W dziedzienie handel i dystrybucja walka o zwycięstwo była jednak bardzo zacięta. Sokołowski uzyskał w niej 55,5 pkt. Mocno po piętach deptała mu jednak Sylwia Jaśkiewicz z DM BOŚ, która zdobyła 50 pkt i która w porównaniu z poprzednią edycją zaliczyła awans o jedno oczko. Trzecie miejsce przypadło w udziale dwóm analitykom. Zarówno Grzegorz Kujawski z Trigon DM, jak również Dariusz Dziubiński z BM Pekao uzyskali bowiem po 44 pkt. Dziubiński rok temu był drugi, a Kujawski powtórzył swój wynik (wtedy zajął trzecie miejsce ex aequo z Jaśkiewicz).

O ile w handlu i dystrybucji można mówić jeszcze o zaciętej rywalizacji, tak w przypadku e-commerce zwycięstwo Sokołowskiego okazało się już bezdyskusyjne. W tej kategorii uzbierał on aż 96,5 pkt. Drugi, Piotr Łopaciuk z BM PKO BP, zdobył 70,5 pkt. Na trzecim miejscu uplasował się Grzegorz Kujawski, który uzyskał 55 pkt. Jest to powtórzenie podium w tej kategorii z ubiegłorocznego rankingu analityków.

Strategia rynkowa

Maciej Marcinowski | Trigon DM

Strategia rynkowa to szczególna kategoria w rankingu analityków. Przez niektórych nazywana jest nawet „królewską”. Kto zaś jest jej królem? Po raz kolejny okazał się nim Maciej Marcinowski z TrigonDM, który odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. W tym roku w głosowaniu zdobył on 75 pkt. Na drugim miejscu znalazł się, podobnie zresztą jak rok temu, Piotr Zielonka z Santander BM z wynikiem 55,5 pkt. Na podium znalazł się także Tomasz Duda, który uzbierał 52 pkt, który tym samym wrócił w tej kategorii do rynkowego Top3.

Analiza techniczna

Piotr Neidek | BM mBanku

Chociaż głosowanie na najlepszego analityka technicznego jest przez niektórych kwestionowane, to jednak wciąż budzi ono wiele rynkowych emocji. W tamtym roku doszło do sporej niespodzianki, gdyż kategorię tę wygrał Sobiesław Kozłowski z Noble Securities, który przerwał hegemonię Piotra Neidka z BM mBanku. W tym roku Neidek wziął jednak rewanż i powrócił na szczyt, a jego zwycięstwo okazało się bezdyskusyjne. W głosowaniu uzyskał on 49 pkt. Sobiesław Kozłowski tym razem musi zadowolić się drugim miejscem. Jego wynik to 36,5 pkt. Na trzeciej pozycji uplasował się z kolei Marcin Działek z Santander BM, który zdobył 35,5 pkt.

Jak powstawał ranking analityków giełdowych?

W tej edycji rankingu mamy 14 kategorii sektorowych, czyli dokładnie tyle, ile w poprzedniej edycji. Nie zmieniły się również zasady głosowania. Tradycyjnie w zestawieniach sektorowych zarządzający wybierali trójkę najlepszych analityków, przyznając im punkty od 3 do 1, gdzie 3 było najlepszą oceną. Od kilku edycji według odmiennych kryteriów dokonywany jest wybór najlepszego analityka bez podziału na sektory oraz najlepszego zespołu analitycznego. Są to dwie oddzielne kategorie, którym towarzyszą też oddzielne głosowania. W tych dwóch przypadkach przyznawane są noty od 5 do 1 pkt, gdzie 5 pkt jest oceną najlepszą.

W tegorocznej edycji zmieniły się jednak zasady liczenia głosów. Po wcześniejszych konsultacjach przeprowadzonych z analitykami, zdecydowaliśmy przypisać niższą wagę (x0,5) dla ocen funduszy, których aktywa zainwestowane na GPW nie przekraczały 50 mln zł (zarządzający podczas głosowania określali przedział aktywów, które są zainwestowane w akcje notowane na GPW, bez tego głosy były nieważne). W sumie otrzymaliśmy ankiety od 53 zespołów zarządzających.

Biura maklerskie
Emil Popławski, BM Pekao: Celem jest wzrost wartości naszych produktów
Biura maklerskie
Tomasz Duda, BM Pekao: Selekcja i utrzymanie ambitnych analityków są kluczowe
Biura maklerskie
Słodko-gorzki rekord obrotów na warszawskiej giełdzie
Biura maklerskie
Czy roczne strategie giełdowe mają jeszcze sens?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=78448408;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biura maklerskie
Wiara w poprawę jest, ale droga może być wyboista
Biura maklerskie
XTB z licencją w Indonezji. Spółka wzmacnia się na Bliskim Wschodzie