W niedawno zakończonym miesiącu nastroje na krajowym rynku akcji nieco się poprawiły, co pozwoliło niemal wszystkim biurom maklerskim biorącym udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych na naszych łamach powiększyć stopy zwrotu. Zyski tym razem nie przyszły im łatwo, ponieważ sierpień miał dwa oblicza, a posiadacze akcji z warszawskiego parkietu przeżywali huśtawkę nastrojów. Miesiąc rozpoczął się od pogłębienia korekty, w wyniku której WIG20 stracił blisko 8 proc., ale już w drugiej połowie nastroje uległy wyraźnej poprawie, co pozwoliło indeksom z niewielką nawiązką odrobić straty. Mimo zawirowań na rynku prawie wszystkie portfele mogły pochwalić się zyskami, w dodatku większymi niż stopa zwrotu indeksu WIG.
Duże spółki na dobre wypadły z łask
Wytypowane na początku sierpnia spółki w skali całego miesiąca w większości przypadków nie zawiodły uczestników naszej gry. Najjaśniej błyszczały walory Celon Pharmy i CD Projektu, które z powodzeniem kontynuowały pozytywny trend z lipca, przynosząc w ciągu ostatniego miesiąca kilkunastoprocentowe stopu zwrotu swoim posiadaczom. Z pozostałych spółek obecnych w portfelach fundamentalnych nieco mniejsze, ale nadal dwucyfrowe zyski przyniosły jeszcze walory Cyfrowego Polsatu, Auto Partnera i Shopera.
Po udanym pod względem stóp zwrotu miesiącu większość typujących nie zdecydowała się na realizację zysków i głębszą przebudowę swoich portfeli, stąd we wrześniu do istotnych roszad w ich składach nie doszło. Eksperci wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w tym miesiącu będzie kontynuowana. Jeśli już miały miejsce jakieś zmiany, to chętnie pozbywano się spółek, które nie spełniły pokładanych nadziei lub wyczerpały już swój potencjał. Przy tej okazji można było dostrzec utrzymującą się kolejny miesiąc z rzędu tendencję do ograniczenia zaangażowania w segmencie największych firm z indeksu WIG20. Tym razem z łask typujących wypadły CD Projekt i PZU, które ostatecznie opuściły ostatni z portfeli. Tym samym zainteresowanie ekspertów tym segmentem zostało ograniczone już tylko i wyłącznie do walorów Cyfrowego Polsatu (obecne aż w trzech portfelach), Pekao i Kruka.