Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji

– Kluczowe będą jesienne wybory prezydenckie w USA, które w zależności od wyniku mogą zmienić postrzeganie naszego kraju przez inwestorów – uważa Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas Bank Polska.

Publikacja: 04.09.2024 06:00

Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas Bank Polska

Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas Bank Polska

Foto: Fot. D. Iwański/materiały prasowe

W ostatnich miesiącach hossa na krajowym rynku akcji nieco przygasła, a krajowe indeksy oddaliły się od szczytów. Przed nami ciekawe powakacyjne miesiące, które będą obfitować w wydarzenia, które będą miały kluczowy wpływ na rynki. Czy można zakładać, że jesień będzie bardziej łaskawa dla krajowych inwestorów?

Po dobrej pierwszej połowie roku na początku wakacji przyszła wyczekiwana na światowych rynkach akcji korekta, która została wywołana obawami o recesję w Stanach Zjednoczonych. Sporym ryzykiem oraz niepewnością obarczeni jesteśmy także w związku z trwającą wojną w Ukrainie. Listopadowe wybory prezydenckie w USA, w zależności od wyniku, mogą zmienić postrzeganie naszego kraju przez inwestorów zagranicznych, a co za tym idzie – także naszego rynku kapitałowego. Może to zwiększać ryzyko dla naszego rynku w terminie do końca roku. Wreszcie wyniki gospodarcze są ciągle pod presją słabego ożywienia koniunktury w Europie, szczególnie w sektorze przemysłowym. Z drugiej strony do czynników pozytywnych należy zaliczyć relatywną siłę krajowej gospodarki. Na tle europejskim radzi sobie ona świetnie, a w drugim kwartale PKB wzrósł o 3,2 proc. rok do roku. Napływ funduszy z KPO, planowane duże inwestycje w infrastrukturę (projekt CPK) i armię powinny takie tempo wzrostu utrzymywać. Ponadto, chociaż wyceny nie są aż tak rażąco niskie jak rok czy półtora roku temu, to nadal nie są one jeszcze wygórowane względem chociażby europejskich odpowiedników.

Czytaj więcej

Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek

Czy atrakcyjne wyceny krajowych spółek będą w stanie przekonać w takim niepewnym otoczeniu inwestorów, co przełoży się na powrót zwyżek na krajowym parkiecie? Jaki scenariusz zakładacie na najbliższe jesienne miesiące?

Obecnie jesteśmy nastawieni neutralnie do krajowych akcji i zakładamy poruszanie się krajowych indeksów w szerokim trendzie bocznym.

Jakich segmentów i sektorów w takim razie warto się trzymać, mając na uwadze okres podwyższonej niepewności na rynkach akcji?

Preferujemy nadal średnie i małe spółki, które powinny radzić sobie lepiej od dużych w otoczeniu zbliżających się obniżek stóp procentowych (oczekujemy ich w pierwszej połowie 2025 r.). Konkretne zapowiedzi nie padły, lecz ostatnio od członków Rady Polityki Pieniężnej można usłyszeć, że dyskusja o luzowaniu jest jak najbardziej możliwa już na początku przyszłego roku.

Portfel fundamentalny
Wyniki wyborów w USA szansą na odreagowanie dla krajowego rynku akcji
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na listopad: Typujący w poszukiwaniu przecenionych okazji
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów