Typujący nie ustają w poszukiwaniu okazji na rynku

Nie wszystkie wrześniowe inwestycje okazały się trafione. Czy październikowe typy przyczynią się do poprawy tegorocznych stóp zwrotu?

Publikacja: 04.10.2021 07:00

Typujący nie ustają w poszukiwaniu okazji na rynku

Foto: Adobestock

GG Parkiet

Ostatnie sesje przyniosły poprawę nastrojów na warszawskiej giełdzie, co pozytywnie przełożyło się na ceny akcji spółek. Jeśli korzystny trend zostanie podtrzymany w kolejnych tygodniach, o zyski może być znacznie łatwiej niż w zakończonym miesiącu, który nie do końca był udany dla ekspertów z biur maklerskich, biorących udział w typowaniu firm o mocnych fundamentach.

Nadzieja w WIG20

GG Parkiet

Korekta, jakiej we wrześniu doświadczyła spora grupa spółek, skłoniła naszych typujących do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na październik doszło do istotnych zmian.

Analizując propozycje zgłoszone na październik, widać, że eksperci swojej szansy szukają zarówno wśród potentatów z WIG20, jak i tych z szerokiego rynku akcji. Wśród największych firm nastąpiły jednak pewne przetasowania. Nastąpił wzrost zainteresowania wybranymi bankami, a także spółkami paliwowymi, jak PKN Orlen czy PGNiG. Pierwszym sprzyja coraz bliższa perspektywa podwyżek stóp procentowych, za czym przemawia przyspieszająca z miesiąca na miesiąc inflacja. Z kolei za tymi drugimi przemawia korzystne otoczenie rynkowe w postaci rosnących już od pewnego czasu cen ropy i gazu, co dobrze wróży ich wynikom w najbliższych kwartałów. Swoich zwolenników ma też CCC. Wśród głównych atutów tej firmy eksperci wymieniają niską ubiegłoroczna bazę wynikową i sprzyjający pogodowo okres przejściowy, który ma kluczowy wpływ na realizowaną przez spółkę sprzedaż.

Spółki na celowniku

Biorąc pod uwagę szeroki rynek, do łask wrócili producenci i wydawcy gier, których notowania w tym roku radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Nastawienie inwestorów do tej branży jest jednak obecnie dużo lepsze niż jeszcze kilka miesięcy temu, co najwyraźniej skutecznie przekonało typujących. Największe nadzieje pokładają w akcjach Ten Square Games, które znalazły się łącznie aż w trzech portfelach. Spółka jest w trakcie poszukiwań inwestora i bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest przejęcie przez zagranicznego inwestora. Działa bowiem na rynku gier mobilnych i może być bardzo atrakcyjnym celem dla zagranicznych potentatów z branży. Równocześnie całkiem niedawno weszła ze swoją flagową grą do Chin, będących największym rynkiem gier na świecie. Zarząd już sygnalizował, że początkowe wyniki sprzedaży wyglądają obiecująco, ale warto mieć na uwadze, że rynek ten rządzi się swoimi prawami.

Wśród zgłoszonych na październik propozycji nie zabrakło też miejsca dla spółek, będących beneficjentami hossy na rynku węgla. O ile przed miesiącem na celowniku typujących była głównie JSW (co zresztą się im bardzo opłaciło, bo we wrześniu była to najmocniej drożejąca spółka w portfelach), o tyle teraz postawili na Bogdankę. – Spółka jest beneficjent kryzysu energetycznego. Liczymy na wysoką produkcję węgla w II połowie br. i podniesienie rocznego planu wydobycia, a w 2022 roku na efekt cenowy – argumentują swój wybór eksperci DM BDM.

Mimo solidnego odbicia notowań w ostatnich miesiącach część ekspertów wciąż widzi potencjał w akcjach JSW. – Spektakularne zwyżki cen węgla, i to jeszcze przed sezonem zimowym, dają dobrą perspektywę dla wyników spółek z branży, przynajmniej w perspektywie kwartału lub dwóch – wskazują analitycy Millennium DM.

W przypadku wielu spółek, które wpadły w oko naszym ekspertom, kluczowe znaczenie miał zakończony właśnie sezon wynikowy, który dostarczył inwestorom więcej pozytywnych niespodzianek niż rozczarowań. Spora grupa spółek skorzystała z poprawy otoczenia rynkowego, notując efektowną poprawę wyników finansowych i niejednokrotnie przebijając oczekiwania analityków. Dlatego wśród zgłoszonych propozycji na październik nie zabrakło miejsca dla Ferro, które znalazło się w dwóch portfelach. Pandemia nieoczekiwanie stworzyła dla producenta m.in. armatury łazienkowej dogodne warunki do poprawy sprzedaży i zysków. Spółka może się pochwalić imponującą poprawą wyników i ma szanse na kontynuowanie tego trendu. Co istotne, utrzymujący się wysoki popyt powoduje, że Ferro nie ma problemów z dostosowywaniem cen produktów do rosnących notowań surowców czy kosztów transportu.

Argument w postaci lepszych od oczekiwań wyników miał też kluczowe znaczenie w przypadku wyboru m.in. Inter Carsu, Comaya, Sonelu czy Staproduktu. Natomiast ze spółkami, które zawiodły swoimi wynikami (było ich wyraźnie mniej w tym sezonie), nasi typujący rozstawali się bez żalu.

Wrześniowe ochłodzenie

Wrześniowe zawirowania na warszawskiej giełdzie sprawiły, że eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych mieli utrudnione zadanie. Mimo to większość biur maklerskich biorących udział w typowaniach wyszła z tego pojedynku z rynkiem zwycięsko. To pokazuje, jak duże znaczenie ma odpowiednia selekcja spółek. Średnia stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli była we wrześniu 0,4 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,8 proc. Tym razem eksperci od fundamentów nie mieli jednak szans w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu" z analitykami technicznymi. We wrześniu stworzony przez nich portfel był aż 8 proc. na plusie (podsumowaliśmy go w sobotnim „Parkiecie").

W zakończonym miesiącu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków DM BDM. Miesiąc ten zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując 5,6-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków DM Banku BPS i BNP Paribas BM, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 1,3 i 0,5 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszymi wynikami, przy czym dwóch brokerów zakończyło miniony miesiąc pod kreską.

Znacznie lepiej wyglądają dokonania ekspertów, jeśli spojrzymy na wyniki liczone od początku tego roku. Po trzech kwartałach zmagań z rynkiem dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszystkie biura maklerskie uczestniczące w typowaniach. Na prowadzeniu umocnili się analitycy Millennium DM, którzy od początku roku mogą się pochwalić efektowną stopą zwrotu wynoszącą ponad 86 proc. Dzięki wrześniowemu wynikowi dystans do lidera zmniejszyli eksperci DM BDM, których tegoroczny zarobek wzrósł do 81 proc. Na trzeciej pozycji plasują się teraz analitycy z Noble Securities z wynikiem 46 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji – wszystkie portfele wypracowały wyniki lepsze lub zbliżone do rynku.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie 44,8 proc. To wynik znacznie lepszy niż WIG, który w tym samym czasie zwyżkował nieco ponad 24 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Artifex Mundi, Ciech, Selena, XTB | Zmiana struktury portfela.

- Esotiq, JSW | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Bogdanka | Beneficjent kryzysu energetycznego. Liczymy na wysoką produkcję węgla w II połowie br. i podniesienie rocznego planu wydobycia, a w 2022 roku na efekt cenowy.

- Enea | Beneficjent obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej.

- Ferro | Wykorzystujemy wrześniową przecenę kursu akcji. Spółka zanotowała mocne wyniki za II kwartał br.

- Sonel | Wykorzystujemy wrześniową przecenę kursu akcji. Liczymy na rekordowy III kwartał z efektem przeniesienia wyższych kosztów na ceny.

- Stalprodukt | Wykorzystujemy silną przecenę z ostatnich tygodni mimo rekordowych wyników za II kwartał br. Spodziewamy się istotnego podniesienia konsensusu na 2021 rok. Doceniamy wysoką generację wolnych przepływów pieniężnych (ok. 20 proc. kapitalizacji).

- Ten Square Games | Liczymy na zakończenie procesu opcji strategicznych.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- ML System | Zmiana struktury portfela.

- Śnieżka | Rozczarowujące wyniki za II kwartał br.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- PKN Orlen | Oczekujemy dobrych wyników finansowych.

- PZ Cormay | Za spółką przemawiają dobre wyniki za I półrocze br. oraz wzrost potencjału sprzedażowego w perspektywie następnych kwartałów.

Haitong Bank

Brak nowych spółek na październik. W portfelu zostają:|

- Alior Bank |

- Allegro |

- Answear.com |

- Asbis |

- CCC |

- R22 |

- Ten Square Games |

- Vercom|

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ailleron, Benefit Systems, Celon Pharma, Kruk, Krynicki Recykling, Quercis TFI | Zmiana struktury portfela.

- JSW | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CCC | Niska baza wynikowa za koniec 2020 r. i sprzyjający pogodowo okres przejściowy, który ma kluczowy wpływ na sprzedaż.

- MCI Capital | Wyceny IAI i morele.net sprzyjają spółce, spore dyskonto do NAV.

- PGNiG | Skokowy wzrost notowań gazu naturalnego w Europie sprzyja wynikom na wydobyciu własnym i rozliczenaich B2B.

- TEN Square Games | Opcja na wezwanie i oczekiwanie na dane z Chin.

- XTB | Wzrost zmienności czynnikiem sprzyjającym biznesowi spółki.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Benefit Systems, Pekabex, Selvita | Zamiana na atrakcyjniejsze walory.

- Grupa Kęty, JSW | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- BoomBit | Wykorzystujemy ostatnią przecenę spółki do dodania do portfela, akcentując silny pipeline gier spółki i siłę segmentu gier hypercasual na rynku mobilnym, co przekłada się na nasze oczekiwania silniejszej poprawy wyników w II półroczu br.

- Develia | Pozytywnie oceniamy konsekwencję w realizacji strategii wychodzenia z segmentu komercyjnego i zwiększonych inwestycji w obszarze mieszkaniowym. Spółka w ostatnich kwartałach mocno poprawiła sprzedaż mieszkań, co daje perspektywę sukcesywnego wzrostu przekazań, a więc i wyników w kolejnych latach.

- GPW | Ostatnie spadki kursu zdyskontowały perspektywę niższych obrotów w miesiącach wakacyjnych, a rynek zbyt pesymistycznie podchodzi do prognoz względem obrotu w przyszłych kwartałach.

- Inter Cars| Doceniamy silne wyniki, a dobra sytuacja na krajowym rynku i rozwój eksportu powinny przekładać się na utrzymanie dwucyfrowego tempa poprawy rezultatów w kolejnych kwartałach.

- LiveChat| Uważamy, że przecena akcji spółki, która od szczytu sięgnęła blisko 30 proc., dyskontuje spowalniającą dynamikę wzrostu w ostatnich kwartałach. Spółka pozostaje bardzo dobrze spozycjonowana względem procesu cyfryzacji przedsiębiorstw, która niezależnie od rozwoju pandemii będzie kontynuowana w kolejnych latach.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- AB, Cognor, Comp, Sygnity | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Bogdanka, Famur, JSW | Spektakularne wzrosty cen węgla, i to jeszcze przed sezonem zimowym, dają dobrą perspektywę dla wyników spółek z branży, przynajmniej w perspektywie kwartału lub dwóch.

- Ferro | Bardzo dobre wyniki kwartalne powinny przełożyć się na kontynuację wzrostu notowań spółki.

- PKO BP | Niewykluczone wywieszenie białej flagi przez RPP i podwyżka stóp procentowych, co korzystnie wpłynie na banki.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- JSW| Realizacja zysków.

- KGHM | Niekorzystne perspektywy makroekonomiczne.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Bloober Team | Akcentujemy poprawę nastrojów wokół branży gamingowej i korzystne umowy współpracy.

- Votum | Brak perspektywy systemowego rozwiązania kwestii CHF i walka w sądach będą wspierać przyszłe wyniki.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

Portfel fundamentalny
Przecenione spółki na celowniku typujących
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Portfel fundamentalny
W tym kwartale nie spodziewam się zmiany nastawienia inwestorów do polskich akcji
Portfel fundamentalny
Jesień nie będzie spokojnym okresem dla posiadaczy akcji
Portfel fundamentalny
Portfele fundamentalne na wrzesień. W portfelach coraz mniej miejsca dla dużych spółek
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Portfel fundamentalny
Przecenione spółki z szerokiego rynku na celowniku ekspertów
Portfel fundamentalny
Kończy się okres łatwych zysków na warszawskiej giełdzie