Od zeszłorocznego minimum na poziomie 45 tys. pkt WIG odbił o ponad jedną czwartą, ale zdecydowana większość tych wzrostów przypadła na końcówkę 2022 r. W pierwszych trzech miesiącach obecnego roku indeks zyskał zaledwie 2 proc. Jeszcze na początku marca utrzymywał się ponad psychologicznym poziomem 60 tys. pkt, ale potem zaczęła dominować podaż i obecnie indeks tkwi w konsolidacji w okolicach 58–59 tys. pkt.
Wszystkie biura maklerskie typujące spółki do naszego portfela dywidendowego wygrały z rynkiem, przynosząc średnią stopę zwrotu w wysokości 12,5 proc. (a jej mediana to 12,6 proc.).
Najlepiej w I kwartale 2023 r. poradziło sobie Noble Securities, wypracowując średnio ponad 17-proc. stopę zwrotu (rozmowa z Sobiesławem Kozłowski, dyrektorem działu analiz i doradztwa, obok). Broker utrzymał dobrą passę. Przypomnijmy, że był wiceliderem pod względem stopy zwrotu za cały 2022 r. oraz liderem pod względem wyniku za sam IV kwartał zeszłego roku.
Z kolei najwyższą stopę zwrotu w całym 2022 r. przyniosły wskazania BM Banku Millennium. W I kwartale 2023 r. ten broker też ma powody do zadowolenia – jego wskazania przyniosły ponad 12-proc. stopę zwrotu, taką samą jak w przypadku wskazań BM Banku PKO BP. Jeszcze wyższymi wynikami pochwalić mogą się BM BNP Paribas (14,6 proc.) oraz DM BDM (13 proc.). Z rynkiem w I kwartale 2023 r. wygrał też Haitong Bank, którego wskazania trzykrotnie przebiły dynamikę WIG. W kolejnych edycjach portfela ta instytucja nie będzie już brała udziału, co ma związek z niedawną decyzją Haitong Banku o zaprzestaniu działalności maklerskiej, w tym pokrycia analitycznego w Polsce.
Gwiazdy i czarne owce
W portfelu na I kwartał 2023 r. mieliśmy 30 różnych spółek, w tym pięć zostało wytypowanych przez więcej niż jedno biuro. Były to: Budimex, Eurocash, Orange Polska, Pekao i Ten Square Games. Nie wszystkie spełniły pokładane w nich nadzieje.