W IV kwartale indeks szerokiego rynku zyskał na wartości symbolicznie. Również statystyki za cały 2019 r. wypadają blado: WIG wzrósł o zaledwie 0,25 proc., a największe spółki zakończyły rok pod kreską. Na tym tle wyniki portfela dywidendowego „Parkietu" prezentują się bardzo dobrze. W IV kwartale przyniósł on średnio ponad 10-proc. stopę zwrotu. Najlepiej poradziły sobie spółki typowane przez Haitong Bank (rozmowa z dyrektorem działu analiz Konradem Księżopolskim obok) oraz przez Millennium DM. Trzeba jednak podkreślić, że z rynkiem wygrały również wszystkie pozostałe biura biorące udział w tworzeniu portfela, czyli DM PKO BP, BNP Paribas Bank Polska, DM BDM oraz Noble Securities.
W ujęciu narastającym w całym 2019 r. w zestawieniu również prym wiedzie Haitong Bank z niemal 36-proc. stopą zwrotu, a za nim ex aequo, z niemal identycznym wynikiem, uplasowały się Millennium DM (26,9 proc.) oraz BNP Paribas (26,6 proc.).
Gwiazdy i czarne owce
Każde biuro maklerskie może się pochwalić wytypowaniem przynajmniej jednej spółki, która w końcówce roku przyniosła ponadprzeciętną stopę zwrotu. Wśród wskazań DM PKO BP błyszczał Play, Noble Securities trafnie postawił na Enter Air, Millennium DM na Budimex i Śnieżkę, BNP Paribas Bank Polska na Rainbow Tours i Playa, DM BDM na Enter Air, ale najwięcej trafień zaliczył Haitong Bank. To dzięki nim udało mu się uzyskać tak znaczącą przewagę nad pozostałymi portfelami. Wśród jego gwiazd w IV kwartale znalazły się przede wszystkim Ten Square Games, wspomniany już Play, LiveChat oraz Asseco Poland. Wycenę tego ostatniego podbiło nieoczekiwane ogłoszenie zamiaru przejęcia pakietu akcji rzeszowskiej spółki przez Cyfrowy Polsat – po cenie wyższej od ówczesnej rynkowej.
Natomiast spółek, które w IV kwartale obniżyły stopę zwrotu z naszego portfela dywidendowego, było stosunkowo niewiele. Najsłabiej poradziły sobie odzieżowe CCC oraz PKN Orlen. Od początku stycznia 2020 r. ta pierwsza spółka jeszcze pogłębiła spadki. W piątek jej kurs spadł poniżej psychologicznej granicy 100 zł. Wyprzedaż akcji jest reakcją na publikację szacunkowych wyników za IV kwartał, które okazały się niższe od oczekiwań.
Na kogo teraz postawić
Do portfela na I kwartał 2020 r. brokerzy wskazali w sumie 24 różne spółki (wszystkie opisujemy w ramkach powyżej i poniżej), z czego pięć zostało wytypowanych przez więcej niż jedno biuro. Są to: Agora, Atal, Budimex, TIM, Ten Square Games oraz Wirtualna Polska.