W środowym wydaniu programu „Prosto z parkietu” porozmawiamy o tym z prof. dr hab. Maciejem Bałtowskim, wykładowcą na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, badaczem polskiej transformacji gospodarczej. Zaprasza Grzegorz Siemionczyk.
Aktualizacja: 21.04.2025 05:24 Publikacja: 10.04.2024 11:22
Prof. Maciej Bałtowski, wykładowca UMCS w Lublinie
Foto: Materiały prasowe
W środowym wydaniu programu „Prosto z parkietu” porozmawiamy o tym z prof. dr hab. Maciejem Bałtowskim, wykładowcą na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, badaczem polskiej transformacji gospodarczej. Zaprasza Grzegorz Siemionczyk.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Prezes NBP zadeklarował, że stopy jednak mogą być w Polsce obniżane, i to już może w maju. Efektem redukcja stawek WIBOR. Jaka przyszłość czeka deweloperów po kilku kwartałach postu? Czy cykl się odwróci, popyt powróci, a ceny znów będą rosnąć? O tym Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka działu badań rynku mieszkaniowego Otodom Analytics.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Nastroje na światowych rynkach w ostatnich dniach wyraźnie się poprawiły. Indeksy odbiły w górę. Rosną ceny surowców i towarów. Na jakie z nich postawić? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorkowym programie Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB. Naszego gości pytaliśmy m.in.:
Cła zmieniają się w tym tygodniu z dnia na dzień. Jak firmy mogą przygotować się do eksportu towarów? Na to pytanie odpowiada dziś Marcin Majewski, ekspert ds. handlu zagranicznego i ceł w PwC. Kluczowe są klasyfikacja taryfowa i pochodzenie towarów.
Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy i członek zarządu Cognor Holding, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Start o godz. 12.00.
Rada Polityki Pieniężnej zmieniła ton na bardziej gołębi. Czy zbliżające się obniżki stóp procentowych oznaczają niższe zyski banków i tym samym spadek ich notowań? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorek w Parkiet TV. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Michał Fidelus, analityk BM Pekao. Start rozmowy o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy także:
Jak żyć w czasach ostrych wyprzedaży na giełdach i wojny handlowej? Co się dzieje w USA, czy kryzys że Stanów Zjednoczonych rozleje się po całym świecie? Te pytania zadamy dziś na żywo doświadczonemu ekonomiście Piotrowi Kuczyńskiemu z DI Xelion.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała w wywiadzie dla „Financial Timesa”, że chce „zrównoważonej” umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Bez niej w odwecie może uderzyć w amerykańskie koncerny działające w Unii Europejskiej.
Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wstrzymaniu ceł wzajemnych to ważny krok w kierunku stabilizacji globalnej gospodarki – napisała na portalu społecznościowym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poinformowała też, że UE zdecydowała się zawiesić swoje cła nałożone na towary z USA.
Firmom kosmetycznym coraz trudniej radzić sobie z podwyższaniem poprzeczki unijnych regulacji, które zwiększają koszty produkcji, utrudniając też eksport.
Państwa członkowskie UE otwierają drogę do wprowadzenia pierwszych kontrceł, wynoszących od 10 do 25 procent, w odpowiedzi na cła zarządzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Specjalne cła na import z USA mają wejść w życie w przyszłym tygodniu.
Kończymy pierwszy pakiet środków zaradczych w odpowiedzi na cła USA na stal, przygotujemy kolejne, by chronić nasze interesy - oświadczyła w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji europejskiej powiedziała, że nie jest jeszcze za późno, by rozwiązać problemy poprzez negocjacje.
Siła polskiej gospodarki, mierzona PKB na osobę według parytetu siły nabywczej, była w 2024 r. na poziomie 79 proc. unijnej średniej. Dogoniliśmy dwa kraje.
Inwestorzy z modnych funduszów „etycznych” nie mieli nawet szansy, by załapać się na silne zwyżki cen akcji europejskich spółek zbrojeniowych. Uniemożliwiło im to unijne rozporządzenie SFDR, czyli rygorystyczne regulacje blokujące możliwość takiego inwestowania.
Giełdy amerykańskie spadły w czwartek, ponieważ wzrosły obawy gospodarcze, a inwestorzy przeanalizowali najnowsze dane dotyczące inflacji, ofensywę handlową prezydenta Trumpa i zbliżające się zamknięcie rządu USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas