#PROSTOzPARKIETU: Doświadczony makler w Parkiet TV

Marek Pokrywka o giełdzie wie niemal wszystko. Dyrektor wydziału wsparcia i obsługi klienta DM BOŚ był gościem Andrzeja Steca w poniedziałkowym programie #ProstozParkietu.

Aktualizacja: 06.02.2017 15:43 Publikacja: 17.10.2016 11:00

#PROSTOzPARKIETU: Doświadczony makler w Parkiet TV

Foto: ROL

Mamy za sobą bardzo udany debiut Celon Pharma, z czego wynikł tak duży wzrost notowań?

Rynkowa zasada mówi, że to co ma swoją wartość na giełdzie zawsze znajduje swoją cenę. Jest to spółka z branży nowoczesnych technologii, bardzo popularnych o dużym potencjale wzrostu. Cena emisyjna została ustalona na odpowiednim poziomie, z pewnym dyskontem w stosunku do wartości, jaką rzeczywiście spółka reprezentuje a rynek w trakcie debiutu zamknął tę lukę wynikającą z obecnej wartości. Branża nowych technologii jest dobrze postrzegana przez inwestorów i ma to oczywiście swoje głębokie uzasadnienie.

To dobry sygnał dla rynku pierwotnego w Polsce?

Tak, oczywiście. Giełda jest takim miejscem gdzie powinna następować prawidłowa alokacja kapitału, czyli wymiany miedzy tymi, którzy kapitał posiadają a tymi którzy tego kapitału potrzebują. Jeżeli jest spółka, która ma dobry i perspektywiczny biznes to z pewnością znajdzie zainteresowanie na rynku kapitałowym, niezależnie od tego jaka koniunktura na nim panuje. Oczywiście w okresach dobrej koniunktury jest łatwiej lokować na giełdzie biznesy o gorszych perspektywach rozwojowych. Natomiast w przypadku rynku, który nie jest w bardzo dynamicznej fazie wzrostowej, też można pozyskiwać kapitał za pośrednictwem giełdy, ale muszą to być biznesy nieco bardziej atrakcyjne, bezpieczne i perspektywiczne. W przypadku Celon Pharma jest to emisja z sukcesem zarówno dla właścicieli jak i tych, którzy te akcje nabyli.

Jak Pan ocenia możliwość przejęcia przez PZU pakietu kontrolnego w Pekao SA?

PZU posiada duże nadwyżki kapitałowe, o czym wiemy. Więc są dwie możliwości: albo przekaże ten kapitał w formie dywidendy akcjonariuszom, albo może go ulokować w jakieś przedsięwzięcia inwestycyjne. W przypadku Pekao jest to okazja, która nie trafia się często. Jest to bank z górnej półki, dobrze skapitalizowany, o bardzo wysokiej zyskowności. Inwestycja w taki podmiot może być atrakcyjna. Oczywiście z taką inwestycją wiążą się pewne ryzyka operacyjne, które wynikają z przejęcia i dalszego prowadzenia biznesu. Jeżeli do tej transakcji dojdzie to prawdopodobnie PZU będzie musiało się wesprzeć jakim zewnętrznym finansowaniem. Trudno mi w tej chwili ocenić jak by wyglądało przejęcie kontroli bo w mojej ocenie firma nie posiada takich środków, żeby na dzień dzisiejszy nabyć pakiet kontrolny. Natomiast efekty zauważymy dopiero w dłuższym horyzoncie. Jeśli po tym przejęciu okaże się, że bank będzie nadal prowadził skutecznie biznes na rynku finansowo-bankowym to wówczas będzie to z korzyścią zarówno dla przejmowanego i przejmującego. Wiemy, że takie duże operacje niosą za sobą pewne ryzyka. Jeżeli te ryzyka się nie zdematerializują i biznes będzie szedł dalej prawidło to będzie to udana inwestycja. Ale żeby to ocenić potrzeba sporo czasu.

Kto teraz handluje akcjami na polskim rynku?

Jeśli chodzi o strukturę to widoczny jest spadek udziału inwestorów indywidualnych, spada również aktywność inwestorów instytucjonalnych, szczególnie jeśli chodzi o rynek akcji. Taka sytuacja wynika z togo, że inwestorzy indywidualni kierują się bardziej powierzchownymi trendami. Jeśli mamy trend wzrostowy to widać napływ tego typu inwestorów. Spadek aktywności giełdowej inwestorów instytucjonalnych wynika z reformy OFE. Środki uczestników funduszy są raczej lokowane w aktywa postrzegane jako bezpieczne, czyli w fundusze pieniężne, obligacyjne. Akcje, czyli instrument postrzegany jako bardziej ryzykowny, niestety był omijane.

GPW
Parkiet TV
Zapowiedź obniżek stóp rozgrzeje rynek mieszkaniowy?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet TV
Czy to koniec zawieruchy rynkowej związanej z cłami? Warto teraz inwestować w złoto, ropę i miedź?
Parkiet TV
Majewski: Chaos i niepewność w wojnie celnej jeszcze potrwają. Jak firmy mogą się przygotować?
Parkiet TV
Czy Cognor skokowo zwiększy produkcję dla wojska?
Parkiet TV
Banki na GPW – kupować czy sprzedawać? Co dalej z XTB?
Parkiet TV
Świat w czasach wojny handlowej. Rozmowa na żywo