W myśl rządowej Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków nasz kraj do 2050 r. chce poddać termomodernizacji 7,5 mln budynków na 14,2 mln zinwentaryzowanych. Zakłada się, że w latach 2020–2030 termomodernizacją będzie objętych 236 tys. budynków rocznie, w latach 2030–2040 – 271 tys., a w latach 2040–2050 – 244 tys. To powinno przełożyć się na poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, a także na powstanie nowych miejsc pracy związanych z przeprowadzanymi robotami. Co do zasady renowacja budynków ma być jednym z największych wyzwań infrastrukturalnych Polski w najbliższych latach. Istotną rolę mogą i chcą w tym procesie odegrać giełdowi producenci materiałów budowlanych.
Zyskowny biznes
Z uwagi na rosnące koszty energii i dyrektywy unijne związane z klimatem termomodernizacja ma być istotnym filarem działalności grupy Selena FM, globalnego producenta chemii budowlanej. – Zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna są już elementem stałym działań biznesowych i nie ma od tego odwrotu. Decyzja o inwestycji w wełnę szklaną jest realizacją strategii naszej grupy rozwijania biznesu – mówi Sławomir Majchrowski, prezes Seleny FM. Chodzi o niedawne nawiązanie współpracy z firmą Masterplast, z którą spółka planuje wybudować zakład produkujący materiały izolacyjne z wełny szklanej w węgierskim Szerencs. Nowe wyroby pomogą grupie istotnie rozszerzyć działalność, gdyż mają one szerokie zastosowanie w nowych i użytkowanych obiektach, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Na tym nie koniec. Zarząd jest na etapie intensywnego rozwoju firmy i analizuje możliwości nawiązania międzynarodowej współpracy z kolejnymi podmiotami. – Bez wątpienia kluczowe będzie dla nas wykorzystanie potencjału innowacyjnych produktów marki Tytan (m.in. piany poliuretanowe, uszczelniacze, kleje i impregnaty – red.). Są one przykładem wprowadzonych przez nas na rynek innowacyjnych i energooszczędnych rozwiązań, i z tej drogi nie zamierzamy zejść – przekonuje Majchrowski.
Czytaj więcej
Zarząd wrocławskiej spółki spodziewa się powrotu do stabilnego rynku i rosnącego popytu w sektorze budowlanym dopiero za rok, półtora.
Według spółki sprzedaż produktów przeznaczonych dla energooszczędnego budownictwa, w tym zwłaszcza pian poliuretanowych, systematycznie zwyżkuje, co pokazuje rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa i inwestorów. Trend ten powinien utrzymać się w kolejnych latach, gdyż rosną koszty energii i zaostrzają się przepisy dotyczące efektywności energetycznej. W rezultacie producenci odpowiednich rozwiązań powinni coraz więcej zarabiać. – Do czynników wpływających na zyskowność dodałabym jeszcze zobowiązania branży o dekarbonizacji do 2050 r. To konkretnie wiąże się z podnoszeniem efektywności energetycznej, czyli z obniżaniem śladu węglowego operacyjnego (wynika z użytkowania danego budynku – red.) – twierdzi dr inż. Ewa Kosmala, globalny dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w grupie Selena FM. Według niej zarówno Europejski Zielony Ład, jak i fala renowacji, są absolutnie niezbędne w kierunku pełnej dekarbonizacji budownictwa. Ponadto bez głębokiej termomodernizacji nie będzie możliwe spełnienie zobowiązań wynikających z unijnych regulacji Fit for 55, czyli ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Europie o 50 proc. do 2030 r. Niemożliwe będzie też osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. – Pamiętajmy, że 75 proc. budynków w Unii Europejskiej to obiekty nieefektywne energetycznie. Przy czym aż 85 do 95 proc. tych obiektów już istniejących będzie nadal użytkowanych w 2050 r. – zauważa Kosmala. Tylko w Polsce jest ponad 5 mln budynków nieefektywnych energetycznie.