Wynikowe nadzieje tego sezonu

Mimo mało optymistycznych oczekiwań spora grupa spółek notowanych na GPW będzie miała się czym pochwalić za III kwartał.

Publikacja: 28.10.2023 09:03

Wynikowe nadzieje tego sezonu

Foto: AdobeStock

Sezon publikacji raportów wynikowych za III kwartał na warszawskiej giełdzie już wystartował. Sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc nawet sprawić pozytywną niespodziankę.

Wynikowe żniwa

W tym sezonie nie powinno zabraknąć pozytywnych wieści z sektora finansowego. – Największa poprawa będzie pochodziła ze wzrostów wyniku odsetkowego. Banki, które już opublikowały raporty, pokazują, że dynamika wyniku odsetkowego była niedoszacowana przez rynek i jest wyższa od oczekiwań, co wpływa na możliwe pozytywne zaskoczenie w przypadku pozostałych banków – uważa Dominik Osowski, analityk BM BNP Paribas. Na kolejny dobry kwartał pod względem wyników może liczyć także PZU. – Wzrost powinien pochodzić z jednej strony ze sprzedaży ubezpieczeń i dobrej rentowności biznesu, a z drugiej strony z kontrybucji banków (Pekao i Alior Bank). Alior Bank już pokazał wyniki i był to dla niego rekordowy kwartał. Ponadto jednostkowy wynik netto PZU w III kwartale zostanie wsparty dywidendą z Pekao w wysokości 285 mln zł – zwraca uwagę specjalista.

Na tle konkurentów z branży gamingowej w tym sezonie wynikami zabłyśnie CD Projekt, gdzie spodziewana jest wysoka, dwucyfrowa dynamika wzrostu zysków w ujęciu rocznym. – Najważniejszym wydarzeniem minionego kwartału dla spółki była wrześniowa premiera dodatku „Cyberpunk: Phantom Liberty”, który według naszych szacunków w samym III kwartale sprzedał się na poziomie 2,8 mln kopii, generując 225 mln zł przychodów. Ponadto aktualizacja „Cyberpunk 2.0”, która pojawiła się tydzień przed wspomnianym rozszerzeniem, znacząco przywróciła zainteresowanie tym tytułem – wskazuje Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM.

Czytaj więcej

Po zmianie rządu na tych spółkach odbicie

Oczekiwana poprawa

Ze wskazań analityków wynika, że III kwartał był udany dla części deweloperów, którzy skorzystali z ożywienia popytu. – Największej poprawy wyników zarówno w ujęciu r./r., jak i kw./kw. upatruję w szczególności w spółkach działających na rynku warszawskim (m.in. Dom Development, Atal, Develia). Wśród głównych determinant lepszych wyników wymieniłbym spadek kosztów finansowych (wynikający ze spadku stóp procentowych), obserwowalne w bieżącym roku ustabilizowanie się cen materiałów i surowców oraz wzrost popytu na nowe mieszkania stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który przełożył się na wzrost sprzedaży oraz wzrost cen na rynku – wyjaśnia Adam Wizner, analityk DM Banku BPS.

Bardziej zróżnicowana sytuacja jest w branży budowlanej. – Dobre wyniki osiągają firmy zajmujące się budownictwem drogowym i specjalistycznym (m.in. instalacje elektryczne), z kolei słabsze notują te, które specjalizują się w budownictwie kubaturowym (mieszkania, magazyny, budynki użyteczności publicznej) i modułowym – wyjaśnia Dariusz Nawrot, analityk Noble Securities. W tym sektorze solidnych wyników za III kwartał spodziewa się w Mostostalu Zabrze, Elektrotimie i Onde. – Pierwsze dwie zbudowały duże portfele zamówień kilka miesięcy temu, stąd przychody i zyski są relatywnie wysokie. Z kolei Onde, wskutek wzrostu cen materiałów budowlanych i elementów służących do budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych, osiągało słabe wyniki przed rokiem, ale w ostatnich dwóch kwartałach powróciło do normalnych poziomów marżowości – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Notowania ASI zawieszone już od miesiąca. MF i GPW rozwiążą problem?

W grupie spółek przemysłowych wyraźnej poprawy oczekuje w Śnieżce. – Na początku br. spółka podwyższyła ceny produktów, co przełożyło się pozytywnie już na wyniki w I półroczu. W III kwartale dodatkowo sprzyjał mocny złoty. Baza wynikowa z III kwartału 2022 r. nie jest wysoka, spodziewam się, że EBIT i zysk netto w minionym kwartale mogą się okazać nawet o 40–50 proc. wyższe r./r. – przewiduje.

W sektorze TMT znacząco lepsze wyniki rok do roku powinna pokazać Agora. – Po pierwsze, na porównanie względem poprzedniego roku pozytywnie wpływać będzie konsolidacja Eurozet. Po drugie, bardzo dobra była w III kwartale frekwencja w kinach. Ten biznes może jeszcze zaskoczyć, a biorąc pod uwagę dużą dźwignię operacyjną, wyższe wpływy ze sprzedaży biletów powinny istotnie wspierać wynik operacyjny grupy – ocenia Dominik Niszcz, analityk Trigon DM. Zakłada, że Agora utrzyma też dyscyplinę po stronie wydatków, gdzie, jak zauważa, mimo presji inflacyjnej zarządowi udało się w I półroczu dobrze zarządzić bazą kosztową.

Udany okres mają za sobą spółki związane z branżą turystyczną, gdzie szczyt sezonu przypada na III kwartał. Najbardziej efektowna poprawa spodziewana jest w Rainbow Tours. – Oczekujemy dalszego odrodzenia w sektorze turystycznym w 2023 r., po okresie ograniczenia podróży przez konsumentów w poprzednich latach z uwagi na Covid-19. Potwierdzeniem są świetne wyniki w I połowie roku, a dane sprzedażowe za lipiec i sierpień (wzrost o 20–30 proc. r./r.) przy niższych kosztach (ropa naftowa) powinny przełożyć się na wyraźną poprawę wyników rok do roku – przekonuje Adam Anioł, analityk BM BNP Paribas.

Czytaj więcej

Prywatne spółki średnio dały więcej zarobić niż państwowe

Na kolejny udany kwartał może także liczyć Benefit Systems. Analitycy wskazują na szybko rosnącą liczbę aktywnych kart wydanych przez spółkę. Zwracają uwagę, że efektywne podwyżki cen i dźwignia operacyjna powinny przełożyć się na znaczącą poprawę wyników rok do roku.

Opinia
Spowolnienie zauważalne w wynikach spółek

Adam Łukojć dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcji, TFI Allianz
III kwartał był udany dla banków. Wyniki odsetkowe były wysokie, wyższe nie tylko od zeszłorocznych, lecz także, w niektórych przypadkach, od oczekiwanych przez analityków, co odbieram jako pozytywny sygnał. Gdyby banki przekraczały oczekiwania dzięki np. niskim kosztom ryzyka czy zdarzeniom jednorazowym, można byłoby stwierdzić, że poprawa dotyczy tylko jednego kwartału, lepszy wynik odsetkowy może się natomiast utrzymać przez dłuższy czas. Ostatni kwartał był natomiast raczej nieudany m.in. dla spółek przemysłowych z uwagi na spadek popytu na wiele wyrobów. Mamy spowolnienie gospodarcze, może wręcz recesję, a to zły znak dla spółek cyklicznych – w tym spółek przemysłowych, cierpiących m.in. z powodu ograniczania wydatków przez konsumentów. Ale ostrożność konsumentów nie powinna być jeszcze silnie widoczna w spółkach zajmujących się handlem detalicznym. Nie powinna też zauważalnie wpłynąć na wyniki spółek technologicznych. Firmom tym może szkodzić m.in. mocniejszy rok do roku złoty, który w III kwartale wyraźnie zyskał zarówno w relacji do dolara, jak i do euro. To negatywna informacja dla eksporterów, a więc m.in. dla spółek informatycznych i technologicznych.

Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni
Parkiet PLUS
Ranking „Parkietu” – Borciuch i Santander BM znów na czele
Parkiet PLUS
Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Parkiet PLUS
Praca maklera to moja pasja, chociaż momenty zwątpienia też się zdarzają
Parkiet PLUS
Dywidendowe tuzy amerykańskiej giełdy