Mało nowych chętnych na przerwę spłaty rat

Kredytobiorcy hipoteczni mogą odetchnąć. Jest szansa, by tzw. rządowe wakacje kredytowe obowiązywały również w przyszłym roku. Na takich zasadach jak w tym. Wszystko w rękach nowego Sejmu.

Publikacja: 29.10.2023 14:54

100 złotych

100 złotych

Foto: Adobe Stock

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Zakłada on zawieszenie spłaty kredytu w przyszłym roku na takich samych warunkach jak w 2023 roku czyli w jednym miesiącu w ciągu każdego kwartału 2024 roku.

Przepisy o tzw. rządowych wakacjach kredytowych weszły w życie pod koniec lipca 2022 roku. Wprowadziły one możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 roku i cztery miesiące w 2023 roku.

Z tego rozwiązania mogły skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 roku.

Od października 2022 roku do lutego 2023 tego roku udział kredytobiorców korzystających z wakacji wynosił 65 proc. - 70 proc.

BIK informował, że do 23 lipca tego roku z ustawowego wstrzymania spłaty skorzystali posiadacze 1,95 mln kredytów mieszkaniowych. Mieli kredyt na kwotę 283 mld zł.

Niektórzy kredytobiorcy złożyli wniosek o zawieszenie spłaty rat w całym dopuszczalnym okresie, czyli w 2022 i w 2023 roku. Inni tylko w części.

Tak było w przypadku pani Agnieszki, zadłużonej w jednym z dużych banków.

Chciała skorzystać z wakacji kredytowych w ub. roku oraz w dwóch pierwszych kwartałach tego roku. Jednak w wakacje czytelniczka się namyśliła i złożyła kolejny wniosek na trzeci i czwarty kwartał.

– Pomimo spełniania warunków bank odrzucał naszą dyspozycję. A mam wysoką ratę i bardzo mi na tym zależało - mówi pani Agnieszka. Złożyła w banku reklamację i czeka na jej rozpatrzenie.

W Credit Agricole ze wszystkich umów objętych tzw. rządowymi wakacjami kredytowymi 82 proc. klientów skorzystało z tej opcji zarówno w 2022, jak i w 2023 roku - 14 proc. skorzystało wyłącznie w 2022 roku, a 4 proc. skorzystało wyłącznie w 2023 roku.

- Część umów została rozliczona w 2022, więc ci kredytobiorcy nie mieli potrzeby korzystać w 2023 roku - uważa Idalia Laskowicz, dyrektor pionu windykacji i zarządzania wierzytelnościami w Credit Agricole.

Dodaje, że wnioski o wakacje kredytowe na kolejny okres przewidziany w ustawie są rozpatrywane zawsze na takich samych zasadach, niezależnie od tego, czy klient składał wniosek na poprzedni okres czy nie.

- Warunki odrzucenia wniosku reguluje ustawa. Wniosek może zostać odrzucony, jeśli nie spełnia warunków formalnych. Są to sytuacje sporadyczne - zapewnia dyr. Laskowicz.

więcej na pieniadze.rp.pl

Parkiet PLUS
Wstrząs polityczny w Tokio, który jakoś nie wystraszył inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Parkiet PLUS
Coraz więcej czynników przemawia przeciw złotemu
Parkiet PLUS
Niepewność na rynku miedzi nie pomaga notowaniom KGHM
Parkiet PLUS
GPW i Wall Street. Kiedy znikną te męczące analogie?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Parkiet PLUS
Debata Parkietu. Co wybory w USA oznaczają dla świata i rynków?
Parkiet PLUS
Efekt Halloween. Anomalia, która istnieć nie powinna, ale istnieje