W wielu obszarach mówi się o postępującej cyfryzacji. Jak jest z rynkiem kapitałowym? Brokerzy również inwestują w ten obszar?
Cyfryzacja usług na rynku kapitałowym, która przyspieszyła wraz z nadejściem pandemii, stała się naturalnym procesem i cały czas postępuje. Rozwój nowych usług, wykorzystywanie cyfrowych rozwiązań, platform internetowych i aplikacji mobilnych widoczne jest najbardziej wśród liderów rynku. Inwestorzy docenili i przyzwyczaili się do nowych możliwości i chętnie korzystają, chociażby ze zdalnego onboardingu czy rozwiązań, które dają możliwość zarządzania własnymi finansami z jednego miejsca. Umacniać będzie się trend dotyczący cyfrowego doradztwa inwestycyjnego. Rynek jest coraz lepiej przygotowany na usługę, która pozwala ograniczać czas poświęcany na inwestowanie, a także wspiera inwestorów w uzyskaniu odpowiedniej stopy zwrotu. Cały czas widoczny będzie rozwój platform internetowych i aplikacji mobilnych oraz integracja z rozwiązaniami bankowymi, by wszystkie inwestycje były w jednym miejscu, a samo inwestowanie było jeszcze prostsze. Cyfryzacja łączy się także z coraz większym uchmurowieniem. Niesie to za sobą realne korzyści, takie jak większa skalowalność rozwiązań i odporność na tzw. piki obrotów, a także łatwość testowania nowych funkcji i produktów. Podążając za aktualnymi potrzebami rynku, Asseco również pracuje nad nową, chmurową wersją swojego sztandarowego produktu Promak Next, która zostanie zaprezentowana klientom jeszcze w tym roku.
Jak rynek pracownika w obszarze IT wpływa na podejście brokerów do realizowania projektów informatycznych?
Rynek pracownika w branży IT i coraz większa konkurencja sprawiają, że instytucjom finansowym coraz trudniej jest rozbudowywać i tworzyć własne zespoły IT. Zjawisko to nie dotyczy tylko sektora finansowego. Do tej pory często organizacje budowały rozwiązania w ramach swoich zasobów. Obecnie coraz częściej rozglądają się za możliwością optymalizacji i integracji, co będzie wiązało się z wykorzystywaniem gotowych, „customizowanych" produktów. Firmy będą bardziej skłonne do wykorzystywania takich rozwiązań, niż do budowania własnego oprogramowania od zera. Będzie to korzystne dla optymalizowania budżetów projektów i skrócenia „time to market" dla nowych usług.
O popyt na nowe rozwiązania branża maklerska nie musi się martwić?