128 tys. zł to średnia wartość zapisu złożonego na obligacje serii D PKN Orlen
Ostrzeżenie czy usprawiedliwienie?
Choć nie padają nazwy konkurencyjnych spółek, które miałyby przepłacać za przejmowane pakiety, tezy przedstawione w raporcie kwartalnym P.R.E.S.C.O. są bardzo odważne i nietypowe. Zwykle bowiem spółki nie odnoszą się do działań konkurencji i nie komentują ich poczynań. U postronnego obserwatora szybko pojawi się pytanie, na ile komentarze P.R.E.S.C.O. są ostrzeżeniem, a na ile usprawiedliwieniem braku przyrostu wyników? Przychody grupy w III kwartale były o 14 proc. niższe niż przed rokiem, a zysk operacyjny spadł o 22,8 proc. W tym samym czasie np. przychody Kruka wzrosły o 20,5 proc., a zysk operacyjny o 16 proc. W przypadku Bestu było to odpowiednio 16,5 proc. i 69 proc.
Zyski z przyszłości
Odpowiedzi dostarczy czas, ale już dziś widać, jak wiele w rachunkach wyników windykatorów zależy od zasad księgowania. Best w komentarzu do wyników podaje, że skokowa poprawa (narastająco przychody wzrosły o 113 proc., zysk netto o 360 proc.) to efekt przejęcia kontroli nad funduszem zamkniętym, który wygenerował 82 proc. dochodu grupy, a po-chodził on ze zmiany wyceny wartości posiadanych przez fundusz aktywów na skutek obniżenia premii dyskontowej (premii za ryzyko) stosowanej do wyceny bieżącej wartości przyszłych przepływów pieniężnych.
Jeszcze trudniej zorientować się w rachunku e-Kancelarii, która pokazała spadek przychodów o 36,5 proc. i jednocześnie wzrost zysku netto o 275 proc. Żeby było trudniej, lwia część zysku pochodzi z „innych przychodów operacyjnych", natomiast to, co w ubiegłych okresach przynosiło spółce zyski, czyli aktualizacja wartości inwestycji, tym razem przyniosła stratę, co może wskazywać, że istotnie w raporcie P.R.E.S.C.O. coś jest na rzeczy. Informuje o tym także 24-proc. spadek przychodów e-Kancelarii z windykacji wierzytelności kupionych na własny rachunek, choć ich wartość w aktywach grupy wzrosła pięciokrotnie. Władze zapowiadają jednak wzrost zysków w przyszłości.
Trudne do zrozumienia i nie w pełni jasne zabiegi księgowe są zresztą typowe dla branży, a obecność funduszy sekurytyzacyjnych w bilansach dodatkowo komplikuje obraz. Dlatego tezy władz P.R.E.S.C.O. nie łatwo sprawdzić, czy też skontrować.
We wrześniowym wywiadzie Piotr Krupa, prezes Kruka, powiedział, że ceny pakietów wierzytelności są tańsze niż dawniej, gdy rywalizacja windykatorów na przetargach była jeszcze bardziej zaciekła. Według P.R.E.S.C.O. spadek średnich cen z 13,5 do 12 proc. nominału nadal nie daje szans na atrakcyjny zwrot z kapitału.