Czy van Gogh uratuje Detroit?

Detroit, jedno z największych amerykańskich miast, zgłosiło wniosek do sądu o ochronę przed wierzycielami. Kiedyś drugie najbogatsze miasto w USA, teraz jest sprawcą największego bankructwa w historii kraju. Detroit ma około 18,5 mld USD długu, z czego część ma być spłacona poprzez wyprzedaż prestiżowej kolekcji dzieł sztuki.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:40 Publikacja: 16.09.2013 09:33

Cała kolekcja, zdaniem tygodnika „The Economist” może być warta około miliarda dolarów.

Cała kolekcja, zdaniem tygodnika „The Economist” może być warta około miliarda dolarów.

Foto: Archiwum

W połowie lipca włodarze miasta zdali się na sędziego federalnego, który zapewnił tymczasową ochronę przed wierzycielami. Daje mu to możliwość decydowania w jaki sposób, ile i komu mają zapłacić, podczas gdy miasto będzie przygotowywało plan naprawy swoich finansów. Jednym z pomysłów na pozyskanie środków na spłacenie wieloletnich długów jest wyprzedaż miejskich parków oraz jednej z najbardziej prestiżowych kolekcji dzieł sztuki na świecie.

Detroit Institute of Art (DIA) posiada ponad 60 tys. eksponatów, w tym arcydzieła Michała Anioła, Tycjana, Rembrandta, Rubensa, Bruegla. A to nie wszystko. W kolekcji znajdują się także m.in.: „Autoportret" Vincenta van Gogha, murale Diego Rivery, posąg autorstwa Augusta Rodina „Myśliciel" czy obrazy Henry'ego Mattise'a.

Nie trzeba więc być obywa­telem Stanów Zjednoczonych,?aby zrozumieć wagę sytuacji.

Cała kolekcja, zdaniem tygodnika „The Economist", może być warta około miliarda dolarów. Do oszacowania wartości kolekcji zatrudniono renomowany dom aukcyjny Christie's. Zarząd muzeum nie zgadza się na wyprzedaż swoich dzieł, argumentując, że zbiory sztuki nie mogą być sprzedawane w ramach postępowania upadłościowego.

Podobne stanowisko zajmują mieszkańcy trzech okręgów, którzy już w zeszłym roku wyszli z inicjatywą opodatkowania swoich nieruchomości w wysokości 9 USD rocznie na rzecz DIA. Dzięki temu udało się im zebrać 23 mln USD. Teraz grożą, że jeśli jakiekolwiek dzieło z kolekcji muzeum zostanie sprzedane, nie przekażą już ani dolara więcej.

Warto zauważyć, że DIA wprawdzie jest instytucją publiczną, ale od dziesięcioleci funkcjonuje dzięki prywatnym darczyńcom. Od dłuższego czasu również nie otrzymuje subwencji z miejskiego budżetu. Niepokojące jest również to, że najbardziej zagrożone mogłyby być najbardziej wartościowe dzieła sztuki z tej kolekcji. Wśród nich znajduje się chociażby słynny autoportret Vincenta van Gogha, nabyty przez muzeum w 1920 r.

Sytuacji w Detroit z niepokojem przyglądają się inne amerykańskie miasta. Według „The Wall Street Journal" upadłością zagrożonych jest około 15 z nich. Nie każde jednak ma tak spektakularną kolekcję dzieł sztuki.

Parkiet PLUS
Zagraniczne spółki z potencjałem
Parkiet PLUS
Obsługując naszych klientów, staramy się myśleć dokładnie tak jak oni
Parkiet PLUS
Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził
Parkiet PLUS
Praca maklera to moja pasja, chociaż momenty zwątpienia też się zdarzają
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Parkiet PLUS
Ranking „Parkietu” – Borciuch i Santander BM znów na czele
Parkiet PLUS
Dywidendowe tuzy amerykańskiej giełdy