Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 12:03 Publikacja: 25.09.2013 15:54
Foto: www.photoxpress.ru
Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka" – to utarte powiedzenie niejednokrotnie pomogło inwestorom w rywalizacji z rynkiem. Dlatego eksperci przywiązują dużą wagę do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, czyli do lokowania kapitału w kilku spółkach. – Dywersyfikacja jest jednym z kluczowych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę podczas konstruowania portfela inwestycyjnego. Podział środków między kilka różnych inwestycji pozwala nam się uchronić przed ryzykiem poniesienia dotkliwych strat – mówi Witold Wroński, kierownik wydziału doradztwa inwestycyjnego BM BGŻ. Dlaczego to jest tak istotne? Załóżmy, że na początku roku kupiliśmy akcje KGHM za 100 proc. naszego kapitału przeznaczonego na giełdową grę (akcje miedziowego giganta kosztowały wtedy trochę ponad 193 zł). Jednak okazało się, że rok 2013 nie jest dobry dla większości spółek surowcowych i przez to dziś mamy ok. 35 proc. mniej kapitału niż w styczniu, ponieważ o tyle mniej więcej spadła cena akcji KGHM. Dlatego eksperci zalecają rozkład ryzyka. I tak, gdybyśmy w styczniu podzielili nasz kapitał np. na trzy spółki, to tylko na jednej trzeciej naszych pieniędzy ponieślibyśmy stratę w wysokości 35 proc. Pozostałe dwie inwestycje mogłyby się okazać zyskowne lub chociaż dawałyby szanse na mniejsze straty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Według analityków Goldman Sachs do końca roku cena złota wzrośnie do 3700 dolarów za uncję. Tylko w ciągu pierwszych 15 tygodni tego roku kruszec pobił rekord cenowy aż 24 razy.
Strateg Barclays Venu Krishna obniżył swój cel dla S&P 500 na 2025 r. do 5900 z 6600 punktów. Oznacza to wzrost o zaledwie 0,3 proc. od punktu odniesienia na początku roku. Jego prognoza jest obecnie najniższą perspektywą na 2025 r.
Największy telekom w kraju przekonuje że w 2028 r. rynek telekomunikacyjny będzie fantastyczny. Chce zwiększyć zasięg kluczowych usług światłowodowych o 30 proc. Inwestorom obiecuje, że dywidenda nie spadnie.
Największa europejska platforma e-commerce z modą ma za sobą udany rok. Jej przychody urosły, a zarobiła więcej niż zapowiadała. Co planuje na 2025 rok?
Stopy bez zmian, hamowanie dynamiki płac i pozytywne impulsy z budownictwa i handlu – tego spodziewają się ekonomiści w marcu.
Wyniki amerykańskich korporacji za ostatni kwartał 2024 roku oceniane są jako solidne, ale inwestorów niepokoją prognozy, które bardziej wpływają na kursy akcji niż realne osiągnięcia firm.
Największe giełdowe firmy rzadko publikują prognozy i wstępne dane dotyczące wyników finansowych i operacyjnych. Piętą achillesową są programy lojalnościowe dla akcjonariuszy. Upowszechniły się za to transmisje z walnych zgromadzeń i konferencji.
Wyzwań jednak jest wiele, gdyż zbliżają się wybory, rośnie bezrobocie, a przemysł motoryzacyjny pogrążony jest w głębokim kryzysie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas