Początek 2015 r. w wykonaniu obuwniczej spółki nie był wcale taki słaby, jak spodziewali się analitycy. Sezonowo kolejne kwartały powinny być dla CCC dużo lepsze. Do tego trzeba jeszcze dodać ambitne plany rozwojowe spółki. Zarząd liczy w tym roku nie tylko na wyraźny wzrost przychodów będący wynikiem zwiększenia powierzchni handlowej, ale także na poprawę zysków.
Emperia
Handlowa firma, mimo niesprzyjającej sytuacji w branży, zanotowała skokową poprawę zysków, przebijając wyraźnie szacunki ekspertów. To głównie zasługa znaczącej poprawy rentowności biznesu, za co w dużej mierze odpowiadają dobre wyniki segmentu detalicznego. Perspektywy na ten rok wyglądają nieźle. Zarząd zamierza mocno rozwinąć sieć sklepów.
Agora
Spółka pozytywnie zaskoczyła rynek wynikami, które były dużo lepsze od ubiegłorocznych (przed rokiem miała 9,6 mln zł straty na poziomie netto i EBIT).
Na uwagę zasługuje kilkunastoprocentowy wzrost przychodów. Niższe wpływy ze sprzedaży prasy Agora z nawiązką rekompensuje przychodami z innych źródeł, np. rosnącymi dochodami kinowej części biznesu.
Paged
Rynek entuzjastycznie przyjął wyniki Pagedu i optymistyczne oczekiwania zarządu odnośnie do kolejnych kwartałów. Spółka zarobiła na czysto o 70 proc. więcej niż przed rokiem, pokonując i tak optymistyczne prognozy analityków. Oprócz kluczowego dla wyników grupy segmentu sklejkowego na poprawę wpływa konsolidacja przejętej w 2014 r. firmy Europa Systems.
Robyg
Deweloper radzi sobie doskonale, wykorzystując koniunkturę na rynku mieszkaniowym. W rezultacie zanotował solidne wyniki sprzedażowe w I kwartale. Poprawiła się także marża brutto na sprzedaży. Zarząd firmy rozpoczął niedawno poszukiwania inwestora strategicznego, co ma dodatkowo pomóc rozwinąć działalność deweloperską w kolejnych latach.
KGHM
?Wyniki miedziowego koncernu nie sprostały oczekiwaniom rynku, wywołując przecenę akcji. KGHM w I kwartale zarobił netto o ponad 20 proc. mniej, niż zakładała prognoza analityków. Był to także nieco słabszy wynik w porównaniu z ubiegłorocznym. Analitycy zawracają uwagę na część zagraniczną biznesu, która cały czas generuje stratę, mimo poprawy wyników produkcyjnych.
PKO BP
Bank zarobił na czysto o 19 proc. mniej niż przed rokiem. Wprawdzie zysk netto był zbliżony do oczekiwań analityków, ale słabo wypadła strona przychodowa. Rozczarował wynik odsetkowy, który spadł mocniej niż u konkurentów. To efekt rekordowo niskich stóp procentowych. Wyniki spotkały się z negatywnym przyjęciem inwestorów. W dniu publikacji raportu kurs akcji banku spadł o ponad 5 proc.
Sytnhos
Producent kauczuków zanotował kilkudziesięcioprocentowy spadek zysków. O kilkanaście procent obniżyły się przychody. Jak tłumaczy spółka, głównym powodem były wahania cen paliw. Po wcześniejszych spadkach Synthos musiał zmniejszyć ceny swoich wyrobów, potem miał problem z ich dostosowaniem do nowych warunków rynkowych. W ocenie analityków w kolejnych kwartałach wyniki powinny się stopniowo poprawiać.
Getin Noble Bank
Wynik netto za I kwartał prezentuje się nieźle, jednak istotny wpływ na jego poziom miała sprzedaż 49 proc. udziałów w Getin Leasing. Pomijając ten czynnik, wyniki banku prezentują się zdecydowanie słabiej od oczekiwań i wyników sprzed roku, co ma związek z dużo mniej sprzyjającym otoczeniem rynkowym. W rezultacie bank zanotował 25-proc. spadek wyniku odsetkowego oraz 22-proc. spadek wyniku z tytułu prowizji i opłat.
JSW
Węglowa spółka dwukrotnie zwiększyła poziom kwartalnej straty. Słabe wyniki nie były jednak dużym zaskoczeniem dla rynku. Ich główną przyczyną było przede wszystkim zmniejszenie wydobycia, wynikające z trwającego na przełomie stycznia i lutego strajku załogi. Jednocześnie obniżyły się ceny węgla. Jak podkreślają analitycy, głównym problemem spółki pozostaje trudna sytuacja płynnościowa.
TVN
Przychody i zysk netto telewizyjnej spółki w I kwartale były wyższe niż przed rokiem, ale analitycy i rynek liczyli na więcej. Eksperci zwracają uwagę na wyższe od oczekiwanych koszty, jakie TVN poniósł w związku z planowaną sprzedażą kontrolnego pakietu akcji. Nie zachwyciły też słabe rezultaty platformy nc+, która miała na koniec I kwartału tego roku o 3 proc. mniej abonentów niż rok wcześniej.
Alumetal
Przemysłowa spółka rozczarowała rynek poziomem zysków. Mimo 24-proc. wzrostu przychodów zysk netto skurczył się o 43 proc. w porównaniu z wynikiem sprzed roku. Początek roku wypadł słabo, głównie przez różnice kursowe. Zarząd Alumetalu jednak z optymizmem patrzy na kolejne kwartały, podkreślając dobre perspektywy branży motoryzacyjnej, z którą w dużej mierze powiązany jest biznes spółki.
Asbis
Bardzo słabe wyniki dystrybutora sprzętu IT były dla rynku szokiem, czego potwierdzeniem był potężny, ponad 30-proc. spadek kursu akcji spółki w dniu publikacji raportu.
Inwestorów przeraził 18-proc. spadek przychodów i niemałe straty zanotowane już na poziomie operacyjnym. Głównym winowajcą słabych wyników był mocny spadek sprzedaży sprzętu na Ukrainie i w Rosji.
Otmuchów
Producent słodyczy bardzo słabo rozpoczął 2015 rok. Zaraportowane przychody i zyski były znacząco gorsze zarówno od oczekiwań analityków, jak i od ubiegłorocznych rezultatów. Za niższą sprzedaż odpowiada przede wszystkim segment żelków, do niedawna uważany za rynek z dużym potencjałem. Cukiernicza spółka zapowiada poprawę wyników. Chce ciąć koszty, m.in. dzięki konsolidacji produkcji.