Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.10.2015 16:00 Publikacja: 23.10.2015 16:00
Mercedes SL trzeciej generacji to drugi po klasie G najdłużej wytwarzany w historii marki model. Był produkowany aż 18 lat.
Foto: www.artmet-classic.pl
SL oznacza z niemieckiego Sport Leicht, czyli sportowy, lekki. Seria zadebiutowała już w 1954 r., gdy wprowadzono pierwszego mercedesa 300 SL. Bardzo drogi jak na swoje czasy, został wyprodukowany tylko w 3258 egzemplarzach i dziś, ze względu na swoją unikalność, na rynku kolekcjonerskim osiąga ogromne ceny, przekraczające nierzadko milion dolarów.
Prawdziwy sukces rynkowy odniosła dopiero druga generacja, czyli wspomniana pagoda z 1963 r., opisywana swego czasu na naszych łamach. Triumfalny pochód kontynuowała trzecia odsłona modelu, którą dziś prezentujemy. Projektując ten wóz, celowano przede wszystkim w rynek amerykański (choć w Europie był także obecny), miał on więc być od poprzednika większy, bardziej komfortowy, bezpieczniejszy i bardziej dynamiczny. I tak też się stało. „Stosiódemka" urosła o 10 cm wzdłuż i 3 cm wszerz, ma więc większą i wygodniejszą kabinę. By poprawić bezpieczeństwo w razie dachowania, wzmocniono konstrukcję przednich słupków – słuszność tych zmian potwierdziły testy zderzeniowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Po kryzysie wywołanym pandemią branża meblowa w szybkim tempie odrobiła straty i planowała biznesowe przyspieszenie. Wojna w Ukrainie podważyła ten optymizm.
Branża meblowa w kraju w zeszłym roku musiała się mierzyć z zagraniczną konkurencją. Import domowych sprzętów nad Wisłę wzrósł o 32 proc.
Klienci zamiast czekać na nowy model wolą dopłacić więcej za używany samochód.
Mimo kolejnego roku pandemii Covid-19 polskie meblarstwo w 2021 r. obroniło drugą pozycję po Chinach wśród największych na świecie eksporterów wyposażenia mieszkań.
W pierwszych minutach czwartkowej sesji kurs akcji Forte zniżkował nawet o prawie 6 proc. czemu jednak towarzyszyły stosunkowo niskie obroty.
Mimo pandemii to był rekordowy rok dla producentów domowych sprzętów. Według obliczeń branży przychody w 2021 r. sięgnęły prawie 60 mld zł.
Producenci mebli próbują nadążyć za rosnącymi cenami materiałów i surowców, ale utrzymanie marż będzie nie lada wyzwaniem.
Krajowa branża meblarska w tym roku nie może narzekać na brak zamówień, musi się jednak mierzyć ze znaczącym wzrostem kosztów produkcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas