Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.03.2016 10:00 Publikacja: 17.03.2016 10:00
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski jo Jakub Ostałowski
Już za kilka dni dowiemy się, jak giełdowi producenci słodyczy, czyli Colian, Wawel i Otmuchów, zamknęli 2015 rok. Wiele wskazuje na to, że piętno odcisnęły na nich drogie surowce. – W IV kwartale 2015 roku ceny kakao zanotowały historyczny szczyt. Drogi był również cukier w związku ze spodziewanym deficytem na światowym rynku, którego nie było w ostatnich latach – mówi Dariusz Świniarski, analityk Dom Maklerski Banku BPS. – Na szczęście dla producentów słodyczy zarówno kakao, jak i cukier zaczęły tanieć w pierwszym kwartale 2016 roku, więc jest szansa na odrobienie ubytków w marżach za ostatni kwartał 2015 roku – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Podobnie jak inne święta Walentynki to czas obdarowywania swoich bliskich. Jeśli jednak dawno jednak nie kupowaliście czekolady, złotego wisiorka czy nie zapraszaliście nikogo na kawę, ceny tych produktów i usług mogą Was sporo zdziwić.
Inwestorzy pompują pieniądze w firmy, które chcą czerpać korzyści z pokoju i odbudowy Ukrainy. UBS Ukraine Reconstruction Index (Indeks odbudowy Ukrainy UBS) osiągnął najwyższy poziom w historii, ponieważ Trump i Putin zgadzają się negocjować zakończenie wojny.
Poziom gazu w niemieckich magazynach spadł po raz pierwszy od 2022 r. poniżej 50 proc., co jest spowodowane mroźniejszą zimą i dalszą utratą rosyjskich dostaw. Rozważana jest dotacja dla dostawców.
Roczny eksport tego typu produktów to już ponad 12 mld zł, a Polska jest trzecim co do wielkości producentem czekoladowych słodkości w Europie.
Ceny energii elektrycznej nadal utrzymują się powyżej 100 euro za megawatogodzinę, co powoduje, że tegoroczna średnia cena dnia następnego wynosi 122 euro/MWh. Niemcy są na dobrej drodze do osiągnięcia najwyższej średniej rocznej od 2022 r.
Elliott Investment Management zgromadził znaczące udziały w BP Plc. BP spadło o ok. 8 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas gdy jego rywale z Big Oil, od Shell po Exxon Mobil, zwyżkowali o co najmniej 30 proc.
Luty zaczął się od turbulencji wywołanych przez Donalda Trumpa, ale warszawskie byki po raz kolejny pokazały moc. Główne indeksy kontynuowały zwyżki, wyznaczając nowe, lokalne szczyty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas