Roman Karkosik od lat pojawia się w zestawieniach giełdowych krezusów. Wartość jego portfela oscyluje w okolicach 2 mld zł. Na które branże stawia?
– Myślę, że na razie zarówno sektor produkcji komponentów samochodowych, jak i przetwórstwo metali kolorowych mają dobre perspektywy. Szczególnie przetwórstwo aluminium jest mocno perspektywiczne ze względu na poszerzającą się mnogość zastosowań aluminium właściwie we wszystkich branżach. Na to stawiałem kiedyś i stawiam nadal – mówi „Parkietowi". Dodaje, że kluczem stają się dzisiaj innowacje produktów. – Cieszy mnie, że następuje przyspieszenie wydatkowania funduszy unijnych na ten cel. To ogromna szansa dla polskich przedsiębiorstw w 2018 r. – uważa.
Era delistingów
W tym roku indeks szerokiego rynku zyskał ponad jedną piątą. Zdaniem Karkosika rok 2018 nie powinien być zły dla inwestorów, pod warunkiem, że amerykańskie giełdy nadal będą bić rekordy. Zwraca też jednak uwagę na słabości polskiego rynku.
– Pewnie w najbliższych latach niewiele się tu zmieni. Poza deklaracjami i roztaczaniem wizji potrzebne są konkretne działania – mówi. Z GPW jest związany od ponad 20 lat. – Stała się dla mnie w pewnym sensie fascynacją, pracą i hobby jednocześnie – mówi. Dodaje jednak, że zaczyna sobie zadawać pytanie, czy warszawska giełda jest kontrolowanym przez niego spółkom do czegoś potrzebna.
– I nie tylko ja mam ten dylemat, biorąc pod uwagę rosnącą skalę wezwań i wycofywania spółek z obrotu. Obecność na GPW już nie jest tak nobilitująca jak kiedyś – twierdzi. Ocenia jednocześnie, że koszty pozyskania kapitału z innych źródeł są niższe dzięki atrakcyjnym stopom procentowym. Ponadto utrzymywanie statusu spółki publicznej jest kosztowne, a wymogi sprawozdawcze i obowiązki informacyjne coraz większe. – Trzeba utrzymywać sztab ludzi, aby nie popełnić jakiegoś błędu. Komisja Nadzoru Finansowego jest coraz bardziej restrykcyjna. Rozważam wycofanie części moich spółek z giełdy i uporządkowanie struktury mojego portfela kapitałowego – sygnalizuje inwestor, nie zdradzając, o które konkretnie aktywa mu chodzi. W kwietniu tego roku z notowań zniknął Hutmen.