Menedżerowie ładują akumulatory na 2020 rok

Zarządzanie przedsiębiorstwem to trudne zadanie. Okres świąteczno-noworoczny jest dobrą okazją, żeby zregenerować siły na kolejne miesiące.

Publikacja: 01.01.2020 13:53

Menedżerowie ładują akumulatory na 2020 rok

Foto: 123rf

W lipcu 2013 r. Miwa Sado, 31-letnia reporterka państwowej telewizji japońskiej, zmarła z przepracowania w wyniku nagłej niewydolności serca. W miesiącu poprzedzającym zgon przepracowała niemal 160 nadgodzin. Dwa lata później w dniu Bożego Narodzenia w tym samym kraju samobójstwo z powodu przepracowania popełniła Matsuri Takahashi, pracownica sieci reklamowej Dentsu. Najwięcej tego typu przypadków odnotowuje się w Japonii i to z tego kraju pochodzi sformułowanie „karoshi" – śmierć z przepracowania. Problem zatacza jednak coraz szersze kręgi.

W Europie i Ameryce przypadki karoshi odnotowuje się rzadziej, ale często przepracowanie przypłacamy uszczerbkiem na zdrowiu. Lekarz Michael McGannon dowiódł, że statystyczny 30-letni pracownik korporacji ma serce, mózg, płuca i wydolność fizyczną taką jak osoba, która przekroczyła 40 lat. Polskie statystyki potwierdzają, że co roku wzrasta liczba wydawanych zwolnień lekarskich w wyniku chorób i zaburzeń psychicznych, w tym depresji i stanów lękowych.

Czas na regenerację

Najbardziej narażone na przepracowanie są osoby prowadzące własną działalność, pracownicy wyższych szczebli kierownicznych, a także osoby wykonujące wolne zawody. Prawie połowa Polaków twierdzi, że nadliczbowe godziny są w ich firmach normą. Takie tendencje najsilniej widać w sektorze usług informatycznych, finansowych i na stanowiskach menedżerskich.

W trudnej sytuacji są m.in. prezesi spółek giełdowych, na których spoczywa szczególnie duża odpowiedzialność, wzmocniona jeszcze w ostatnich latach przez zmiany w przepisach. Zapytaliśmy emitentów, jak ich menedżerowie odpoczywają i zbierają siły na 2020 r., ale niewielu chciało się wypowiedzieć. W nieoficjalnych rozmowach sygnalizowali, że akcjonariusze nie lubią słuchać o tym, jak zarządy odpoczywają. Tymczasem eksperci zgodnie podkreślają, że to myślenie krótkowzroczne, bo dobry menedżer to taki, który potrafi znaleźć odpowiedni balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

– Aby naładować akumulatory, okres świąteczno-sylwestrowy spędzę na rozmowach w gronie rodzinnym, nie zapominając przy tym o treningach sportowych. Doceniam kulturową moc 31 grudnia, ale uważam noc sylwestrową za okazję nieco sztucznie wykreowaną – dlatego zawsze wolałem karnawałowe, spontaniczne zabawy lub prywatki niż duże sylwestrowe bale. Na przełomie roku czeka mnie również nieco pracy nad dalszym rozwojem strategii #GPW2022 – mówi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych. Dodaje, że 2020 r. z pewnością będzie dla rynku kapitałowego jeszcze lepszy niż poprzedni. – Patrząc z perspektywy krajowej, w gospodarce czeka nas wprawdzie więcej wyzwań, ale z pewnością im podołamy, jeśli tylko odpowiednio się do nich przygotujemy – mówi szef GPW.

Nie samą pracą żyje człowiek

Menedżerowie podkreślają, że okres świąteczno-noworoczny to czas, kiedy można zwolnić tempo. Spędzają go rodzinnie, nierzadko także z przyjaciółmi.

– Poświęcam im cały swój czas, próbując w ten sposób zrekompensować sobie i najbliższym wszystkie te dni, kiedy pochłaniają mnie obowiązki służbowe, które niestety czasem kolidują z życiem rodzinnym – mówi Joanna Seklecka, prezes fimy eService. Dodaje, że okres pomiędzy świętami a Nowym Rokiem to okazja do relaksu.

– Lubimy go spędzać aktywnie – poza domem, a ulubionym sposobem na to jest wyjazd na narty. Piękno przyrody, świeże powietrze i aktywność fizyczna są dla mnie źródłem energii i sposobem na złapanie balansu pomiędzy pracą a życiem. Nie zaszkodzi też odrobina szaleństwa, dlatego na sylwestra daję się porwać przyjaciołom, którzy co roku czymś mnie zaskakują – mówi szefowa eService.

Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie i swoją szansę na rozwój biznesu wykorzystują również firmy świadczące różnego rodzaju usług doradcze – prawnicze, finansowe czy inwestycyjne. – Rok 2019 był bardzo aktywny. Praca z takimi partnerami, jak miasto Warszawa, ABSL, P&G, Citi, BNY Mellon czy HSBC, sprawiła, że cały zespół pracował na najwyższych obrotach. Okres podsumowań już za nami i z czystą głową wchodzę w okres świąteczny. To czas na nadrobienie zaległości rodzinnych, o przyjaciołach rozsianych po całej Polsce nie mówiąc. Plus jeden warunek – zero rozmów o technologiach, innowacjach czy startupach, zgodnie z angielskim powiedzeniem: all work and no play makes Jack a dull boy (w wolnym tłumaczeniu: nie samą pracą żyje człowiek  – red.) – mówi Tomasz Kowalczyk, partner w firmie Rebels Valley.

Przed nami rok pełen wyzwań

Ekonomiści zakładają, że w 2020 r. nasza gospodarka zwolni, ale nadal będzie rosnąć w stosunkowo szybkim 3-proc. tempie. – Muszę się zregenerować, bo przyszły rok zapowiada się bardzo pracowicie. Realizujemy kilka projektów doradczych dla firm w Polsce, a będzie ich więcej, ponieważ polska gospodarka bardzo dynamicznie się zmienia. Krajowe firmy są coraz bardziej świadome wyzwań płynących z cyfryzacji i automatyzacji i starają się stawić im czoło – mówi Jacek Poświata, partner zarządzający firmą doradczą Bain & Company . Okres świąteczno-noworoczny spędza rodzinnie.

– Wspólnie będziemy robić fotoksiążkę ze zdjęciami z tegorocznych wyjazdów i tych dokumentujących zwykłe dni. Mam nadzieję, że uda mi się porządnie wyspać i nadrobić zaległości filmowe – takie jak „Irlandczyk", „The Crown", a dla pełnego relaksu „Kominsky Method" – wymienia Jacek Poświata.

Wtóruje mu Michał Pawłowski, partner zarządzający kancelarią prawną DWF Poland. Święta jak co roku spędzał w rodzinnym gronie, z dziećmi. – Mam przesłodką dwójkę, Zuzię i Piotrka, nie zawsze grzeczną, ale zawsze sprawiającą dużo radości. Nowy Rok planujemy powitać narciarsko we Włoszech. Jako narciarz tarasowy po cichu liczę, że uda mi się nie tylko odpocząć, ale również nacieszyć słońcem, na które w Warszawie musimy jeszcze niestety kilka miesięcy poczekać – mówi. Dodaje, że rok 2019 był dla jego firmy bardzo dobry.

– W maju pozyskaliśmy nowego, bardzo silnego partnera międzynarodowego – grupę DWF. To jeden z najszybciej rosnących i najbardziej innowacyjnych biznesów prawniczych na świecie i zarazem największy, jaki kiedykolwiek był notowany na giełdzie. Na rynku polskim notujemy dalszy wzrost przychodów. Poprzeczka na 2020 r. jest więc ustawiona wysoko. Niezależnie od okoliczności zawsze byłem optymistą i głęboko wierzę, że rok 2020 będzie bardzo dobry. Liczę na poprawę koniunktury na giełdzie i dalsze umacnianie się polskiej gospodarki – podsumowuje Pawłowski.

Maratony, rower i brydż

Pomocne w znalezieniu balansu pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym bywa hobby. Wielu menedżerów – również tych związanych z rynkiem kapitałowym – stawia na sport. Nie stronią od sztuk walki (prezes GPW), jeździectwa (Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP), biegów (Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych) czy kolarstwa (Piotr Bieliński, prezes grupy Action).

Nie brak też amatorów szachów oraz brydża. Należą do nich m.in. Marcin Dyl, prezes IZFiA, szef Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Maciej Trybuchowski oraz wspomniany już Kachniewski. Podkreślają, że na brydża warto spojrzeć szerzej, ponieważ rozwija on umiejętności potrzebne w biznesie: analityczne myślenie, budowanie strategii, koncentrację, pracę zespołową oraz radzenie sobie ze stresem i porażką. Fanami brydża są legendarny inwestor Warren Buffett i założyciel koncernu Microsoft Bill Gates. Gra w brydża potrafi wzbudzić potężne emocje. Do legendy przeszła partia rozegrana kilkadziesiąt lat temu, kiedy to Myrtle Bennett zastrzeliła swojego męża po złym zagraniu (została uniewinniona).

Parkiet PLUS
Braki insuliny na rynku. Prezes Biotonu: „Jesteśmy w stanie podwoić produkcję”
Parkiet PLUS
Dariusz Marzec, prezes PGE: Transformacja energetyczna nie może wykoleić polskiej gospodarki
Parkiet PLUS
Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych
Parkiet PLUS
Zyski zamienione w straty. Co poszło nie tak
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Parkiet PLUS
Powyborcze roszady na giełdach
Parkiet PLUS
Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie