O ponad 129 proc. wzrósł od początku roku NCIndex. Obejmuje on wszystkie spółki, których liczba akcji w wolnym obrocie jest wyższa niż 10 proc., które nie znajdują się w upadłości oraz nie zostały zakwalifikowane do segmentu NC Alert. W sumie na całym rynku alternatywnym obecnie notowanych jest ponad 370 firm. Nie wszystkie uczestniczą w obserwowanych od kilku miesięcy imponujących zwyżkach. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się niezmiennie kilkadziesiąt spółek.
Wzięliśmy pod lupą 20 największych pod względem kapitalizacji podmiotów (opisujemy je wszystkie w ramkach), zaliczanych do segmentów NC Base i NC Focus (bez NC Alert). Średnia zmiana notowań tych spółek, liczona od początku roku, jest na imponującym 579-proc. poziomie – wynika z naszych szacunków. Jednak średnią zaburza kilka firm i lepszym miernikiem będzie tu mediana, niwelująca wartości skrajne. Dla wybranych przez nas 20 spółek wynosi ona 240 proc.
Jakie wyniki otrzymamy, jeśli za punkt bazowy przyjmiemy nie początek roku, ale dzień tegorocznego załamania indeksów na światowych giełdach, czyli 12 marca? Średnia zmiana notowań analizowanych firm wynosi w tym okresie 406 proc., a mediana 238 proc.
Na co stawiają inwestorzy
Największym zainteresowaniem cieszą się spółki z trzech branż: szeroko rozumianej technologicznej (w tym producenci gier komputerowych), medycznej (m.in. firmy biotechnologiczne) i fotowoltaicznej. Analizowane przez nas spółki mają teraz łączną kapitalizację przekraczającą 8 mld zł. Cztery firmy przebijają pułap 1 mld zł wyceny. To Columbus (2,7 mld zł), Figene Capital (1,2–1,3 mld zł), Photon Energy (1–1,1 mld zł) oraz JR Holding (prawie 1,1 mld zł).
Analiza sektorowa spółek notowanych na GPW i NewConnect pokazuje, że widać sporą korelację branżową pomiędzy dwoma rynkami. Producenci gier i przedstawiciele sektora nowych technologii to branże, które również na GPW w ostatnich miesiącach przynoszą najwyższe stopy zwrotu. Bardziej problematyczne jest doszukiwanie się podobieństw w sektorze energetycznym, ponieważ na GPW dominują duże koncerny, często z udziałem Skarbu Państwa w akcjonariacie, nastawione raczej na tradycyjne źródła energii. Natomiast najmocniej drożejące na NC podmioty koncentrują się na sektorze fotowoltaicznym.