Od połowy marca na rynkach kapitałowych widać duże ożywienie. Rosną obroty, przybywa rachunków maklerskich, a wyceny niektórych firm są rekordowo wysokie. Analitycy ostrzegają przed nadmiernym optymizmem. Ich zdaniem w przypadku wielu emitentów wyceny oderwały się od fundamentów, a rynki ignorują słabe dane makro i czynniki ryzyka, które zrodziła pandemia. Wspomniane już zwyżki jednak w dużej mierze dotyczą spółek małych i średnich. Natomiast WIG20 nadal jest zdecydowanie niżej niż na początku roku. Czy ma potencjał do zwyżki? Jeśli zostawimy z boku czynniki rynkowe i skupimy się tylko na fundamentach poszczególnych blue chips, to odpowiedź brzmi „tak".
Szacunki analityków idą w górę
Sprawdziliśmy, jak mają się aktualne notowania spółek z WIG20 do cen docelowych akcji z wydanych od czerwca rekomendacji. Uwzględniając pakiety poszczególnych spółek w portfelu WIG20 i średnie ceny docelowe, obliczyliśmy WIG20-teoretyczny. Ma on wartość 1878 pkt, a więc o 6 proc. wyższą od aktualnego poziomu indeksu. Wprawdzie nie jest to imponująca przestrzeń do wzrostu, ale i tak sytuacja wygląda lepiej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Ostatnio WIG20-teoretyczny liczyliśmy w kwietniu (bazując na raportach za okres marzec–kwiecień). Wtedy analitycy byli większymi pesymistami, bo ówczesna wartość teoretyczna była na poziomie zaledwie 1680 pkt. Gros wycen poszło w górę, a to może oznaczać, że wpływ pandemii na największe spółki nie będzie aż tak negatywny, jak początkowo zakładano.
Zachowanie blue chips jest kluczowe dla całego rynku, bo to właśnie na WIG20 przypada zdecydowana większość całego obrotu. Które konkretnie spółki mają obecnie największy wpływ na indeks? Pierwszy na liście jest CD Projekt z ponad 14-proc. udziałem. Za nim mamy PKO BP (11,2 proc.), KGHM (10,3 proc.), PZU (9,2 proc.) oraz PKN Orlen (również 9,2 proc.). Na drugim biegunie są natomiast takie firmy jak JSW i Alior Bank, których waga w portfelu WIG20 jest niespełna 1-procentowa.
Liderzy peletonu według rekomendacji
Z naszej analizy wynika, że notowania większości firm z WIG20 są obecnie poniżej wycen z rekomendacji. Największą przestrzeń do zwyżki (jako punkt odniesienia braliśmy średnią cenę docelową) mają: PKN Orlen, PGE, PZU, Lotos, Tauron, Pekao, Santander Bank Polska oraz Play (prezentujemy je na wykresach obok).