Przekroczono kolejną granicę psychologiczną. Na aukcji antykwariatu bibliofilskiego Rara Avis plakat z 1955 roku Wojciecha Fangora wylicytowano do 121 tys. zł (cena wyw. 12 tys. zł).
Nigdy dotychczas w Polsce plakat nie osiągnął ceny wyższej niż 50 tys. zł. Względnie wysokie ceny osiągały plakaty o treści patriotycznej. Zwłaszcza dotyczące zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 roku.
Prognozowano, że najwyższą cenę mógłby osiągnąć plakat reklamowy Tadeusza Gronowskiego „Radion sam pierze". Nikt nie brał pod uwagę plakatu Fangora. Plakatu, gdzie liczy się przede wszystkim sama sztuka, choć temat jest socrealistyczny.
Plakat jest absolutnie rzadki. Nazywa się „Robotnicy – budowa", przedstawia kobietę i czterech mężczyzn. Widnieje na nim sygnatura cenzora oraz drukarni Domu Słowa Polskiego. Plakat jest ogromny (98 na 264 cm), składa się z czterech połączonych części.
Podczas aukcji zgłoszono problemy techniczne (niektórzy klienci nie mogli wziąć udziału w licytacji plakatu). Licytację powtórzono i wtedy padł rekord. Obserwatorzy rynku komentują, że licytowali kolekcjonerzy obrazów Fangora, nie zaś tradycyjni klienci aukcji z białymi krukami. (www.raraawis.krakow.pl).