Termin obniżki stóp procentowych NBP powoli przesuwa się w przewidywaniach z I na II kwartał przyszłego roku. To raczej dobra wiadomość dla deponentów. W związku bowiem z brakiem zmian banki spowolniły obniżanie oprocentowania depozytów. Ba – niektóre nawet je podwyższały. Pojawiło się nawet 8,5 proc. na lokacie – niestety, na bardzo krótko. Oferta Raiffeisen Digital Banku z okazji Black Friday – trzymiesięczna lokata z takim oprocentowaniem – była dostępna tylko od 29 listopada do 2 grudnia. Ale podwyższone z 7,1 do 7,6 proc. oprocentowanie sześciomiesięcznej Nest Lokaty Witaj jest wciąż aktualne.
Czytaj więcej
Prawie dwa razy więcej osób odczuwa lęk (40 proc.) niż nadzieję (23 proc.), myśląc o swoim życiu na emeryturze – wynika z badania ING BSK. Co przewidywalne, osoby już oszczędzające na emeryturę rzadziej odczuwają lęk (34 proc.) niż osoby bez oszczędności (45 proc.). Różnica rośnie wraz z dochodami i sytuacją materialną rodziny – z lękiem o emeryturze myśli ponad połowa badanych z dochodami miesięcznymi „na rękę” nieprzekraczającymi 5 tys. zł na gospodarstwo domowe, a mniej niż jedna trzecia z dochodami powyżej 10 tys. zł.
Wiosną stopy w dół
Zaniepokojenie posiadaczy lokat mogły budzić prognozy inflacyjne – szczyt przewidywany na marzec 2025 r. – i mająca w tym miesiącu nastąpić obniżka stóp. Po ostatnim posiedzeniu RPP prognozy są nieco bardziej korzystne dla deponentów.
– Oczekiwania rynkowe zakładają, że szczyt inflacji powinniśmy zobaczyć w okolicach końca pierwszego kwartału 2025 r. Z uwagi na planowane przedłużenie działań osłonowych na rynku energii na kolejne dziewięć miesięcy rynek spodziewa się „wypłaszczenia” szczytu inflacji. Wiosną 2025 r. powinna się pojawić przestrzeń do obniżek stóp procentowych – uważa Jan Karczewski, dyrektor ds. klientów strategicznych Michael/Ström Dom Maklerski.