Polacy boją się życia na emeryturze. Najczęściej młodzi

Prawie dwa razy więcej osób odczuwa lęk (40 proc.) niż nadzieję (23 proc.), myśląc o swoim życiu na emeryturze – wynika z badania ING BSK. Co przewidywalne, osoby już oszczędzające na emeryturę rzadziej odczuwają lęk (34 proc.) niż osoby bez oszczędności (45 proc.). Różnica rośnie wraz z dochodami i sytuacją materialną rodziny – z lękiem o emeryturze myśli ponad połowa badanych z dochodami miesięcznymi „na rękę” nieprzekraczającymi 5 tys. zł na gospodarstwo domowe, a mniej niż jedna trzecia z dochodami powyżej 10 tys. zł.

Publikacja: 08.12.2024 09:49

Polacy boją się życia na emeryturze. Najczęściej młodzi

Foto: Adobe Stock

Lęk okazuje się także częstszy wśród kobiet (43 proc.) niż mężczyzn (36 proc.), co może wynikać z tego, że kobiety częściej obawiają się braku pieniędzy na emeryturze (58 proc. w porównaniu z 49 proc. mężczyzn). To z kolei może wiązać się z faktem, że mniej kobiet oszczędza na emeryturę od dawna (13 proc. w porównaniu z 22 proc. mężczyzn).

40 %

osób odczuwa lęk, myśląc o swoim życiu na emeryturze. To prawie dwa razy więcej niż tych mających nadzieję (23 proc.). Najczęściej lęk o życie na emeryturze odczuwają najmłodsi.

Najrzadziej lęk odczuwają mieszkańcy wsi (36 proc.), a najczęściej osoby z miast 100–500 tys. (47 proc.). Lęk jest również nieco rzadszy wśród osób posiadających małżonka (36 proc.) niż singli (48 proc.) oraz wśród osób z dziećmi (36 proc.) niż bezdzietnych (47 proc.).

Czytaj więcej

RPP nieco zawiodła kredytobiorców, dała jeszcze szanse deponentom

– Duże różnice ujawniły się między badanymi z młodszych i starszych pokoleń. Co może być zaskakujące, najczęściej lęk o życie na emeryturze odczuwają najmłodsi badani – prawie co druga osoba w wieku 18–34 lat i tylko co czwarta w grupie 55+. Najmłodsi badani odróżniają się tym, że to oni najczęściej obawiają się samotności na emeryturze – odpowiedziała tak połowa badanych w wieku 18–24 lat i tylko co piąta osoba w wieku 55+. To duża różnica, która może sygnalizować poważne zmiany społeczne” – mówi Stanisław Kijowski, dyrektor strategiczny w ING BSK.

39 %

– do tylu z 35 proc. w zeszłorocznym badaniu wzrosła liczba tych, którzy deklarują, że zgromadzili już jakieś oszczędności na emeryturę. Coraz więcej osób słyszało o IKE, IKZE i PPK

W porównaniu z badaniem z 2022 r., z 35 do 39 proc. wzrosła liczba tych, którzy deklarują, że zgromadzili jakieś oszczędności na emeryturę. O IKZE słyszał już niemal co trzeci badany (wzrost o 6 pp.), o IKE ponad połowa (wzrost o 3 pp.), a 60 proc. słyszało o PPK (wzrost o 8 pp.). Słyszało o nich mniej kobiet niż mężczyzn, a także są one mniej znane wśród mieszkańców wsi niż dużych miast.

Emerytura
IKE Obligacje oraz IKZE Obligacje teraz też przez internet
Emerytura
OFE na zakupach polskich spółek. Co z bankami?
Emerytura
Ignacy Budkiewicz, BM BNP Paribas: Jak zacząć i przeżyć inwestycje w IKZE
Emerytura
Chcesz obniżyć podatek? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Emerytura
PPK to już stały element krajobrazu emerytalnego
Emerytura
Bieżące wydatki główną przeszkodą w oszczędzaniu na emeryturę