Lęk okazuje się także częstszy wśród kobiet (43 proc.) niż mężczyzn (36 proc.), co może wynikać z tego, że kobiety częściej obawiają się braku pieniędzy na emeryturze (58 proc. w porównaniu z 49 proc. mężczyzn). To z kolei może wiązać się z faktem, że mniej kobiet oszczędza na emeryturę od dawna (13 proc. w porównaniu z 22 proc. mężczyzn).
osób odczuwa lęk, myśląc o swoim życiu na emeryturze. To prawie dwa razy więcej niż tych mających nadzieję (23 proc.). Najczęściej lęk o życie na emeryturze odczuwają najmłodsi.
Najrzadziej lęk odczuwają mieszkańcy wsi (36 proc.), a najczęściej osoby z miast 100–500 tys. (47 proc.). Lęk jest również nieco rzadszy wśród osób posiadających małżonka (36 proc.) niż singli (48 proc.) oraz wśród osób z dziećmi (36 proc.) niż bezdzietnych (47 proc.).
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła stóp procentowych. To może ucieszyć posiadaczy lokat terminowych. Od pewnego bowiem już czasu banki spowolniły obniżanie oprocentowania depozytów, co szczególne ważne jest w obliczu spodziewanego wzrostu inflacji.
– Duże różnice ujawniły się między badanymi z młodszych i starszych pokoleń. Co może być zaskakujące, najczęściej lęk o życie na emeryturze odczuwają najmłodsi badani – prawie co druga osoba w wieku 18–34 lat i tylko co czwarta w grupie 55+. Najmłodsi badani odróżniają się tym, że to oni najczęściej obawiają się samotności na emeryturze – odpowiedziała tak połowa badanych w wieku 18–24 lat i tylko co piąta osoba w wieku 55+. To duża różnica, która może sygnalizować poważne zmiany społeczne” – mówi Stanisław Kijowski, dyrektor strategiczny w ING BSK.