W końcówce roku pogorszyła się kondycja MOL-a

Koncern istotny spadek zysków zanotował w dwóch kluczowych biznesach obejmujących wydobycie ropy i gazu oraz działalność rafineryjno-petrochemiczną. Zarząd spółki narzeka na niepewność na rynku naftowym, która utrzyma się również w tym roku.

Publikacja: 21.02.2025 09:09

W końcówce roku pogorszyła się kondycja MOL-a

Foto: Adobestock

W IV kwartale MOL wypracował ponad 6,02 mld USD skonsolidowanych przychodów. To rezultat o 8,3 proc. gorszy od zanotowanego w tym samym czasie ubiegłego roku. Co ważniejsze, kluczowy dla koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA sięgnął 682 mln USD i również zanotował spadek, ale już 31,3-proc. Jeszcze gorzej było z wynikiem netto przypisanym akcjonariuszom jednostki dominującej. Na tym poziomie zanotowano 18 mln USD straty wobec 299 mln USD zysku rok wcześniej.

MOL w opublikowanym komunikacie prasowym nie tłumaczy, jakie czynniki zdecydowały o mocnym pogorszeniu jego kondycji w końcówce ubiegłego roku. Z analizy danych finansowych wynika, że duże spadki zanotował w dwóch kluczowych biznesach, czyli wydobywczym (upstream) i rafineryjno-petrochemicznym (downstream). Wzrosły za to rezultaty w mniejszych biznesach obejmujących stacje paliw i gaz.

Duża niepewność na rynku negatywnie wypływa na MOL-a

Cały ubiegły rok grupa MOL zamknęła 25,13 mld USD przychodów, 3,07 mld USD oczyszczonego zysku CSS EBITDA oraz 1,02 mld USD zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. O ile jednak dwa pierwsze rezultaty były porównywalne z wypracowanymi w 2023 r., o tyle wynik netto spadł o 31,1 proc.

„Rok 2024 nie był dla grupy MOL łatwy. Tocząca się wojna na Ukrainie narzuca nam wyzwania w zakresie zapewnienia ciągłości dostaw” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL-a. Ocenia, że warunki dla biznesu koncernu kształtowane były również przez zmieniające się regulacje na poziomie rządów poszczególnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dodatkowo w całym sektorze naftowym panuje duża niepewność związana z jego przyszłością. Wszystko to wpływa na zyskowność MOL-a. „Mimo to w niektórych obszarach koncern zdołał poczynić postępy w zakresie strategicznych inwestycji i wzmocnił bezpieczeństwo dostaw dla regionu.

MOL chce skupić się na efektywności i utrzymaniu kosztów pod kontrolą

„Poza dalszą dywersyfikacją źródeł ropy, uruchomiliśmy największą w regionie fabrykę zielonego wodoru oraz wart 1,3 mld USD kompleks poiliolowy w Tiszaújváros na Węgrzech. Przetarliśmy również szlaki dla rozwoju naszych możliwości produkcji własnej, zielonej energii” - przypomina Hernádi.

W tym roku prezes MOL-a również spodziewa się niepewność na rynku ale prawdopodobnie zmieni ona swój charakter. Zauważa, że wymuszona transformacja sektora naftowego ściąga na Europę poważne wyzwania w zakresie konkurencyjności, którym musi sprostać.

Dla wszystkich priorytetem pozostaje również bezpieczeństwo dostaw. „Bez dywersyfikacji źródeł dostaw, przystępnej cenowo energii i silnej branży, Europa może znaleźć się w problematycznej sytuacji. Przed nami jasne zadanie: musimy skupić się na efektywności, utrzymywać koszty pod kontrolą, nadal generować wartość w naszych najważniejszych obszarach biznesu i rozpoczynać nowe, zyskowne projekty” - uważa Hernádi.

Surowce i paliwa
Sejm uchwalił ustawę o rynku mocy. Ile zapłacimy za nowe wsparcie dla gazu?
Surowce i paliwa
Odpady to perspektywiczny biznes, ale z górą problemów
Surowce i paliwa
JSW chce koncesji Dębieńsko. Jest szybka zapowiedź spółki
Surowce i paliwa
Znamy los koncesji na węgiel Dębieńsko. Zagraniczny inwestor bez pozwolenia
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje biznes wydobywczy
Surowce i paliwa
Pokój i zbrojenia służą JSW