Poluzowywanie polityki pieniężnej miałoby się odbywać poprzez wykup z rynku giltów (brytyjskie obligacje skarbowe) i innych dłużnych papierów wartościowych aby pobudzić popyt na rynku finansowym. Zakup giltów powinien pobudzić wydatki sektora prywatnego natomiast zakup obligacji korporacyjnych i papierów komercyjnych powinien dostarczyć gotówkę na rynek i umożliwić bankom zwiększenie akcji kredytowej. Minuty również pokazały, że jeden z członków komitetu głosującego Banku Anglii był za obniżką stóp procentowych aż o 100 punktów, ostatecznie obniżono stopy o 50 punktów.
Euro pozostaje w okolicy najniższych poziomów do dolara od 2 miesięcy, osiągając dołek na poziomie 1.2558, ze względu na zapowiedź możliwości obniżenia ratingów dla banków ze strefy euro. Agencja Moody’s zagroziła wczoraj obniżeniem ratingu dla banków które mają silne zaangażowanie kapitałowe w bankach z Europy Środkowo-Wschodniej. Euro lekko skorygowało straty po tym jak bank Societe Generale ogłosił 87 mln euro zysku wypracowanego za IV kwartał 2008 r.
Rynek czeka na dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku mieszkaniowego i dane o produkcji przemysłowej. Przewidujemy spadek rozpoczętych budów domów z 550 tyś. w grudniu do 530 tyś. w styczniu rok do roku i spadek produkcji przemysłowej o 1,5%. Również prezydent Rezerwy Federalnej Ben Bernanke wypowie się dziś na temat planów pożyczkowych Fedu.
Z technicznego punktu widzenia para EURUSD pozostaje w trendzie spadkowym z presją na przebicie poziomu 1.2550. Stamtąd jest już wolna droga do poziomów 1.2389 i 1.2331, długoterminowego dołku z zeszłego października. Opór jest na poziomie 1.2706, który był przebitym wczoraj poziomem wsparcia. Para GBPUSD jest w trendzie spadkowym, trwałe przebicie poziomu 1.4137 będzie oznaczać spadek do poziomu wsparcia na 1.4052. Silnym poziomem oporu pozostaje 1.4605.
Andrzej Kiedrowicz