Wiadomość o podwojeniu europejskich funduszy antykryzysowych do 50 miliardów euro dla krajów unijnych spoza strefy euro daje wparcie dla regionalnych walut do których powoli powraca zaufanie zagranicznych inwestorów. Również część banków grało na osłabienie złotego przed południowym fixingiem, na którym wygasała znaczna ilość opcji walutowych i teraz realizują zyski. Prezesi banków centralnych Europy Środkowej i Wschodniej postanowili na dzisiejszym spotkaniu w Budapeszcie, że rozszerzą kooperację w monitorowaniu własnych gospodarek i systemów finansowych. W wywiadzie przed tym spotkaniem prezes NBP Sławomir Skrzypek stwierdził, że NBP jest wciąż w trakcie poluzowywania polityki pieniężnej i jest szansa na pozytywne PKB w Polsce w 2009 roku. Oznacza to, że czekają nas kolejne obniżki stóp procentowych w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.
Inwestorzy będą oczekiwać na przyszłotygodniowe posiedzenia banków centralnych w regionie. Spodziewamy się że banki centralne Czech i Węgier pozostawią stopy procentowe na niezmienionym poziomie, a NBP obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych.
Inne waluty regionu też się umacniają. Węgierski forint umocnił się do euro o ponad 1% do poziomu 298 a czeska korona o ponad 0.8% do poziomu 26.58.Z technicznego punktu widzenia para EURPLN pozostaje w trendzie bocznym, pod udanym odbiciu od poziomów wsparcia na 4.4170. Krótkoterminowy opór jest na poziomach 4.4600 i 4.4650. Przebicie tego przedziału będzie oznaczać wzrost do 4.7050.
Andrzej Kiedrowicz
Dealer walutowy Easy Forex Trading Ltd