Kształt nowego projektu określanego jako Public Private Investment Program zakłada skup toksycznych aktywów banków nie tylko z pieniędzy publicznych, ale także z udziałem inwestorów prywatnych. Wstępnie na wykup niepłynnych aktywów ma być użyte 100 mld USD, jednak za pomocą wykorzystania dźwigni, wartość ta może sięgnąć nawet 1 bln USD. Na bazie tych informacji mocno zyskiwały akcje największych banków notowanych na parkietach za Oceanem, dzięki czemu tamtejszy indeksy kończyły dzień na 7% plusach. Wczorajsza „bycza” sesja zmienia techniczny obraz rynku, zwiększając szanse na jakieś większe przedłużenie obecnej korekty wzrostowej. Poprawa nastrojów przekłada się na wzrosty na parze EUR/USD. Przed nami publikacja serii indeksów PMI dla przemysłu i usług z Czech, Niemiec i Eurolandu. Następnie do publicznej wiadomości zostaną podane inflacja CPI oraz inflacja bazowa CPI za luty z UK. Na koniec światło dzienne ujrzą zamówienia w przemyśle za styczeń.
O godzinie 08.11 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,3633 dolara.
[b]Sytuacja techniczna eurodolara:[/b] godziny sesji nocnej przyniosły powrót cen w okolice ostatnich szczytów potwierdzając tym samym nadal silną pozycję strony zainteresowanej słabszym dolarem. Z technicznego punktu widzenia widać jednak, że byki napotkały zdecydowany opór w pobliżu figury 1,3700 – 1,3730, który pomimo kilku ataków został skutecznie obroniony. Analizując dynamikę zmian cen z ostatnich godzin (dynamiczny powrót poniżej figury 1,3500) widać, że znajdujemy się w obszarze, gdzie pojawienie się silnej korekty byłoby czymś naturalnym. Scenariuszowi powrotu do mocniejszego dolara zdaje się sprzyjać poranny obraz wskaźników technicznych intra day. Wskaźniki te pokazując silne przebiegi wskazują, że korekcie sprzyjać będzie przede wszystkim pierwsza część dzisiejszej sesji. Utrzymanie się cen w porannej konsolidacji do końca handlu będzie sygnałem rosnącego potencjału w kierunku północnym.
[b]RYNEK KRAJOWY[/b]
Złoty, wykorzystując poprawę klimatu inwestycyjnego na świecie zyskuje na wartości, zarówno do dolara, jak i euro. Wzrosty polskiej waluty dodatkowo wspierane są przez relatywnie wysokie poziomy na parze EUR/USD oraz szanse na większą korektą na parkietach akcyjnych. Wczoraj indeks WIG20 mocno zyskiwał na wartości, rosnąc blisko 3% w stosunku do piątkowego zamknięcia. Dzisiaj z rodzimej gospodarki poznamy sprzedaż detaliczną ora stopę bezrobocia za luty. Szacuje się odpowiednio -1% r/r oraz 10,9% r/r. Szczególnie ta pierwsza informacja będzie miała pośredni wpływ na jutrzejszą decyzję RPP w sprawie stóp procentowych.