Bezrobocie w lutym wzrosło do 10.9% z 10.5% w styczniu, powyżej oczekiwanego wzrostu do 10.8%. Sprzedaż detaliczna w lutym spadła o 1.6% rok do roku, lekko powyżej oczekiwań 1.7% spadku i znacznie poniżej styczniowego wzrostu o 1.3%. Dane te zostały zignorowane przez rynek walutowy. Rosnący globalny optymizm wpływa na umocnienie złotówki i innych walut regionu. Silne poziomy oporu znajdują się teraz w rejonach 4.47 i 4.45 euro. Trwałe przebicie tych poziomów może oznaczać koniec spadkowego trendu rozpoczętego latem zeszłego roku.
Inwestorzy oczekują teraz na jutrzejszą decyzję RPP gdzie planowane jest obcięcie stóp procentowych o 25 punktów bazowych do 3.75%. Obcięcie stóp nie powinno wpłynąć na notowania złotego, gdyż oprocentowanie złotówki wciąż pozostaje na wysokim poziomie w porównaniu z głównymi walutami światowymi, co przy wzroście apetytu do ryzyka wpływa na aprecjację naszej waluty do tych niskooprocentowanych walut.
Z technicznego punktu widzenia para EUR/PLN pozostaje w trendzie bocznym, z rosnącym momentum spadkowym. Para będzie się teraz kierować w stronę poziomu wsparcia na 4.4760 po ewentualnym przebiciu którego zostanie otwarta droga do poziomów 4.4170 i 4.3840. Aby powrócić do trendu wzrostowego para musiałaby przebić silny opór na odległym poziomie 4.7870. Przed tym poziomem są do pokonania poziomy oporu na 4.6800 i 4.7050.
Andrzej Kiedrowicz
Dealer walutowy Easy Forex Trading Ltd