DM IDMSA: Lekkie pogorszenie nastrojów

Ubiegły tydzień był już 9 tygodniem wzrostów od początku marca. Zakres wzrostów na S&P500 od minimum to 40%. W między czasie korekty spadkowe były dość płytkie - największa miała 50 punktów i trwała dwa dni.

Publikacja: 11.05.2009 12:03

Technicznie trend wzrostowy jest utrzymany, choć zachowanie indeksów europejskich od rana świadczy o chęci realizacji zysków. Na indeksie DAX od początku ubiegłego tygodnia trwa konsolidacja o szerokości około 180 punktów. Wybicie z niej będzie impulsem do silniejszego ruchu. Istotnym wsparciem na S&P500 będzie w najbliższym czasie strefa w pobliżu 875-880.

Widoczna skłonność rynków akcji do realizacji zysków wpływa na notowania jena, który w miarę upływu dnia umacnia się coraz bardziej. Na dolarze nie obserwujemy jednak podobnej reakcji. Pogorszenie nastrojów wpływa natomiast na negatywnie na waluty z rynków wchodzących. Złoty ponownie wrócił ponad poziom 4,36 za euro. Spadają rentowności obligacji amerykańskich. Wzrost cen obligacji wynika ze spekulacji na temat kolejnych zakupów papierów przez FED oraz z lekkiego pogorszenia nastrojów na giełdach.

W dniu dzisiejszym nie będzie publikacji danych makroekonomicznych. W kolejnych dniach będą pojawiać się istotne dane makro: jutro publikowane będą dane o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii oraz bilans handlu zagranicznego z USA; w środę zapoznamy się z danymi o dynamice produkcji przemysłowej w strefie euro (marzec) oraz o sprzedaży detalicznej w USA (kwiecień). Waluty powinny silnie reagować na te dane - największej reakcji spodziewamy się na funcie w dniu jutrzejszym oraz potencjalnie w środę po publikacji kwartalnej projekcji inflacji.

[b]EURPLN[/b]

Wybicie górą na eurodolarze nie przełożyło się na umocnienie złotego w relacji do euro. Złoty umacniał się w relacji do dolara, ale ruch ten został już od rana zniesiony. Waluty z rynków wschodzących bardziej reagują ostatnio na zachowanie giełd niż eurodolara. Trwająca od rana korekta na głównych parkietach europejskich wpływa negatywnie na sentyment. Zakres 4,34-4,41 utrzymuje się. Niskie otwarcie w USA jest zazwyczaj okazją do krótkoterminowych zakupów. W takiej sytuacji popołudniu złoty może lekko zyskiwać. Skala tego umocnienia będzie zależeć od siły impulsu wzrostowego na giełdach.

[b]EURUSD[/b]

Dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się lepsze od oczekiwań i stało się to impulsem do wybicia górą na EURUSD. Brak negatywnej reakcji na zapowiedź wykupu obligacji przez EBC oraz na wyniki testów odporności skłonił utrzymujących długie pozycje w dolarze do ich gwałtownego zamykania. Fala wzrostowa zatrzymała się na projekcji 1:1 - miała taki sam zasięg jak poprzedni impuls wzrostowy (około 420 pipsów). Obecnie istotnym wsparciem będzie strefa w pobliżu 38,2% zniesienia fibo (1,3509). Korekta do tych poziomów będzie okazją do krótkoterminowych zakupów na EURUSD. Zlecenie obronne można ustawiać poniżej 1,3459. Brak publikacji danych makro w dniu dzisiejszym będzie sprzyjał utrzymaniu się zakresu 1,3510-1,3660. Krótkoterminowym wsparciem będzie 1,3570.

[b]GBPUSD[/b]

Impuls osłabiający dolara w relacji do euro przełożył się również na funtdolara. Tym razem atak na opór w pobliżu 1,515 zakończył się powodzeniem. Strefa 1,5140-50 będzie w najbliższym czasie krótkoterminowym wsparciem technicznym. Od rana trwa lekka wyprzedaż na giełdach, co sprzyja realizacji zysków na parach dolarowych i jenowych. Korekta spadkowa nie powinna przekroczyć zasięgiem poziomu 1,51. Zejście poniżej traktowalibyśmy jako sygnał sprzedaży w ramach formacji 2B (fałszywe wybicie górą). W miarę jak będzie zbliżało się otwarcie w USA nastroje powinny się poprawiać. Dlatego sugerujemy kupno funta na korektach spadkowych. Zlecenie obronne można ustawiać poniżej poziomu 1,51.

[b]USDJPY[/b]

Równoległa słabość dolara i jena sprzyja kontynuacji konsolidacji na parze USDJPY. Krótkoterminowy zakres to 98-99,60. W średnioterminowej perspektywie przedział wahań powinien być szerszy - 95,40-99,80. Trwająca konsolidacja powyżej 98 jest próbą utrzymania notowań USDJPY powyżej linii trwającego od początku roku trendu wzrostowego. Wybicie ponad poziom 100 byłoby sygnałem kontynuacji tego trendu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest jednak utrzymanie się szerokiego zakresu w najbliższym tygodniu. Od rana jen lekko się umacnia w relacji do głównych walut ze względu na słabsze zachowanie giełd europejskich.

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych