Generalnie od połowy marca 2020 zaskoczeniem in plus jest siła małych i bardzo małych spółek, zgrupowanych w sWIG80, poniżej sWIG80 i NewConnect. Wystarczy odnotować, że w lipcu wartość obrotów na NC Indeks przekroczyła 2 mld zł i była wyższa r./r. o blisko 2,6 tys. procent. Jednakże aktualnie zdaje się materializować większa korekta wśród giełdowych beneficjentów koronawirusa i tak jak dynamiczne były zwyżki, to korekta jest w równym stopniu lub jeszcze bardziej dynamiczna co do skali, przy czym znacząca różnica jest pod względem wartości obrotu. Innymi słowy, popyt dynamicznie cofa się pod naporem podaży, w efekcie wyceny spadają przy mniejszym obrocie niż podczas zwyżek. Lokalną różnicą jest również fakt, że WIG20 zachowuje się lepiej niż sWIG40, co częściowo jest efektem próby wybicia na WIG-banki.

Warto jednak dodać, że globalnym sygnałem do korekty na rynkach zdaje się być początek korekty osłabienia na USD, co miało dynamiczny lub bardzo dynamiczny przebieg w szczególności na złocie i przede wszystkim srebrze. W europejskim wymiarze dynamiczne osłabienie liry tureckiej oraz z mniejszym stopniu rubla rosyjskiego obrazuje pogorszenie stosunku do wybranych rynków wschodzących. Interesujące jest, że do tej pory polski złoty i forint węgierski zachowują się zaskakująco stabilnie, co może być efektem lepszego postrzegania aktywów polskich i węgierskich.

Zmiany często zaskakują, ale mogą też być szansą. Słabość i siła nigdy nie trwają wiecznie, więc może i aktualnie przychodzi szybka lekcja realizacji zysków czy ustawiania zleceń obronnych. Z drugiej strony po okresie historycznie dużej siły sWIG80 być może przychodzi czas na powstanie jak Feniks z popiołów dużych spółek? Nie przesądzając o przyszłych tendencjach, siłą sprawczą w dużym stopniu nadal będzie zapewne zagranica i w tej kwestii kluczowe będzie zachowanie USD – czy indeksu dolara: DXY. Jednakże krajowy rynek kapitałowy ma swego rodzaju asa w rękawie, czyli sygnalizowany na październik debiut na GPW spółki Allegro. Wartość oferty może wynosić 2,3–3,0 mld USD, natomiast wartość spółki może być zbliżona do 11 mld USD, w wyniku czego IPO pretendowałoby do największego debiutu w Europie w 2020 r. Zazwyczaj megadebiuty aktywizują inwestorów, mogą w krótkim terminie wysysać płynność, ale w średnim i dłuższym terminie sprzyjają rynkowi kapitałowemu. ¶