Na rynku skarbówek znów jest gorąco

Główny powód wyprzedaży obligacji to niechęć RPP do zaostrzania polityki pieniężnej.

Publikacja: 13.10.2022 21:00

Na rynku skarbówek znów jest gorąco

Foto: Adobestock

Trwająca od sierpnia kolejna fala wyprzedaży polskich skarbówek w październiku tylko przyspieszyła. W kilka sesji rentowności 10-latek skoczyły z niespełna 6,8 proc. prawie do 8,2 proc. Po tym, jak w środę rentowności poprawiły ponaddwudziestoletni rekord z czerwca, w czwartek nieco zniżkowały, ponownie schodząc poniżej bariery 8 proc.

Zbiegło się to z informacjami o ostrym konflikcie w polskich władzach monetarnych. Dwoje nowych członków RPP skarży się na brak dostępu do analiz i krytykuje jej działania, a starzy członkowie zagrozili „dysydentom” doniesieniem do prokuratury. Jednak choć sprawa jest głośna, to specjaliści są podzieleni odnośnie do jej wpływu na rynek.

– Wewnętrzne tarcia w RPP uderzają w jej wizerunek, jednak mają marginalne znaczenie dla podejmowanych przez inwestorów decyzji – ocenia Karol Paczuski, zarządzający funduszami UNIQA TFI.

– Konflikt w RPP nie jest bez znaczenia. Wszystkie kontrowersyjne sytuacje wokół NBP w ostatnich latach podkopały wizerunek instytucji. Inwestorzy krajowi, a zwłaszcza zagraniczni, to widzą – komentuje Łukasz Zembik, szef działu analiz TMS Brokers.

Niepokoje wokół RPP

Różnice zdań znikają, jeśli chodzi o wpływ podejmowanych przez to gremium decyzji. Jak zauważa Paczuski, przyczyną obserwowanej wyprzedaży polskich obligacji był brak podwyżki stóp na ubiegłotygodniowym posiedzeniu RPP przy danych wskazujących na dynamiczny wzrost inflacji.

– Inwestorzy oczekują dalszego zaostrzania polityki pieniężnej, bo tylko to może zapobiec rozlewaniu się inflacji w gospodarce i utrwaleniu efektów tzw. drugiej rundy – zauważa Paczuski, wskazując na ryzyko wystąpienia sytuacji, w której wzrost oczekiwań inflacyjnych przekłada się na wzrost oczekiwań płacowych pracowników.

– Jeśli RPP zapowiada przerwę w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej w momencie, kiedy inne banki centralne (w tym Fed i EBC) są w jego trakcie, to w oczach inwestorów zagranicznych nasz rynek staje się mniej atrakcyjny – wtóruje mu Zembik.

Jak dodaje specjalista, efektem jest obserwowany ostatnio znaczny wzrost premii za ryzyko inwestowania w Polsce. Za miarę takiego ryzyka można przyjąć różnicę w rentownościach 10-letnich obligacji polskich i niemieckich, która w miesiąc wzrosła o 170 punktów bazowych. W środę zbliżała się do 5,9 pkt proc., w porównaniu z 6,3 pkt proc. w szczycie czerwcowej paniki na rynku obligacji.

Globalna wyprzedaż

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że wyprzedaż obligacji jest ogólnoświatowa. Szczególnie nasilona jest ona w naszym regionie, ale nie omija Europy Zachodniej ani USA. Rentowności węgierskich 10-latek z impetem wyszły powyżej 10 proc., a czeskich zbliżają się do odnotowanego w czerwcu szczytu na wysokości 5,8 proc. W Niemczech, gdzie przez trzy lata rentowności były ujemne, sięgają już 2,3 proc., a w USA przekroczyły 4 proc.

– Światowe rynki obligacji skarbowych dyskontują kolejne znaczne podwyżki stóp procentowych w USA i w strefie euro, które zapewne przypadną na czwarty kwartał 2022 r. i na pierwszy kwartał 2023 r. – zauważa Paczuski.

Jak dodaje Zembik, wyprzedaż obligacji w Polsce mogła przyspieszyć za sprawą czynników geopolitycznych. Bliskość geograficzna wojny rosyjsko-ukraińskiej powoduje, że kapitał zaczął omijać nasz kraj szerokim łukiem. Zaniepokojenie inwestorów powiększyły także zawirowania na brytyjskim rynku obligacji. Do tego dochodzi cała lista problemów z krajowego podwórka, w tym nie tylko sytuacja wokół RPP, ale też niepokojące prognozy inflacji.

– Związane ze wzrostem cen ropy i osłabieniem złotego zwyżki cen paliw na stacjach podsycają obawy o wzrost inflacji w Polsce powyżej 20 proc. Z drugiej strony rząd próbuje ograniczać podwyżki cen energii dla konsumentów, samorządów i odbiorców wrażliwych – analizuje Paczuski.

Obligacje
Przewaga papierów korporacyjnych
Obligacje
Wzrost rentowności skarbówek to okazja czy ostrzeżenie?
Obligacje
Polacy pokochali obligacje skarbowe
Obligacje
Zakup obligacji czy jednostek TFI. Co teraz wybrać?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Obligacje
Termin zapadalności obligacji ma znaczenie. Kiedy oczekiwać premii?
Obligacje
Nerwowo na rynkach obligacji. Oprocentowanie najwyżej od ponad roku