Emisje. Nadal z premią

Właściwa, a na pewno bardziej racjonalna, wycena ryzyka kredytowego pomaga nie tylko podjąć decyzję o zaangażowaniu na rynku wtórnym (wyższa rentowność w zamian za papiery o dalszym terminie wykupu), ale także przywraca warunki do przeprowadzania transakcji na rynku pierwotnym.

Publikacja: 31.08.2020 09:35

Emisje. Nadal z premią

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Z reguły bowiem termin zapadalności nowych emisji ustalany jest po terminie wykupu serii wyemitowanych wcześniej (choć oczywiście i od tej zasady zdarzają się odstępstwa). Wypłaszczenie krzywej rentowności, nie wspominając o jej odwróceniu, utrudnia, przynajmniej w teorii, plasowanie nowych emisji, inwestorzy mogą wszak nie być zainteresowani braniem na siebie wyższego ryzyka za to samo lub niższe wynagrodzenie.

W każdym razie sytuacja zmieniła się na korzystną i obserwujemy tego konsekwencje w postaci ożywienia rynku pierwotnego. Atal zdecydował się zaoferować 2,6 proc. marży ponad WIBOR za dwuletnie papiery, co oznacza wzrost marży o 0,7 pkt proc. ponad WIBOR 6M. Jednocześnie koszt odsetkowy będzie o 0,7 pkt proc. niższy niż szacowany przed rokiem, od tego bowiem czasu WIBOR spadł o nieco ponad 140 pkt bazowych.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Dług korporacyjny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Dobre perspektywy dla obligacji
Obligacje
Na zewnątrz zawierucha, a my w obligacjach
Obligacje
Koniec złotych dni na Cataliście. Odsetki spadną o 20 proc.
Obligacje
Najgorszy i najlepszy scenariusz
Obligacje
Solidny apetyt na polski dług