Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.02.2025 00:48 Publikacja: 22.12.2023 10:57
Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
W najbliższych latach w coraz większym stopniu o konkurencyjności firmy stanowić będzie poziom jej świadomości w kontekście czynników ESG, w tym w szczególności w odniesieniu do zmian klimatu. Raportowanie zagadnień klimatycznych ma w tym procesie dwa wymiary. Po pierwsze wymóg raportowania zmusza do pewnej wewnętrznej refleksji, do skonfrontowania się z pewnymi liczbami, do analizy, skąd się one biorą i dlaczego są tak wysokie. Samo policzenie np. emisji gazów cieplarnianych może przynieść bardzo ważne efekty, gdyż często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodzimy środowisku i jak proste działania mogą wiele zmienić.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
36 proc. polskich inwestorów indywidualnych ocenia, że rynek USA wygeneruje najwyższe stopy zwrotu w 2025 roku, wyprzedzając Europę (28 proc.) i Chiny (25 proc.). Najbardziej atrakcyjny sektor to wciąż technologie.
Cena złota ustanowiła nowy rekord. Osiągnięcie przez nią poziomu 3000 USD za uncję wydaje się być dosyć konserwatywną prognozą.
S&P 500 zamknie I kwartał spadkiem. W całym 2025 r. złoto i srebro wygenerują stopy zwrotu wyższe niż ten indeks. Prognoza dla WIG – wyjście na nowy szczyt w tym roku – jest aktualna – mówi Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w DI Xelion.
– Warto już teraz poszukać atrakcyjnej długoterminowej oferty lokat, na dwa–trzy lata, jeśli mamy możliwość, by zamrozić oprocentowanie na obecnym poziomie około 6 proc. – mówi Jarosław Sadowski, dyrektor działu analiz Rankomat.pl.
Dopóki nie mamy do czynienia z prawdziwymi wojnami celnymi, spadki na rynkach trzeba traktować jako korektę – uważa Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych w PKO BP.
Po gwałtownym spadku notowań na Wall Street sektora technologii informacyjnych relatywną odporność wykazały sektory defensywne, akcje wartościowe oraz niektóre regionalne rynki akcji, które zanotowały znacznie mniejsze straty niż ich amerykańskie odpowiedniki.
Mimo spadku łącznego wolumenu wytwarzanych przez spółki odpadów, nadal konieczne są istotne inwestycje, zwłaszcza w ich odzysk. Przydałby się przede wszystkim w firmach górniczych, energetycznych i budowlanych.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
To, że BlackRock oraz sześć wielkich banków z USA wycofało się z porozumienia na rzecz neutralności klimatycznej, jest symbolem tego, że idea ratowania klimatu „za wszelką cenę” zaczęła być postrzegana na Wall Street jako obciążenie wizerunkowe.
Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w UE pod względem najniższego poziomu recyklingu i odzysku opon. Moce przetwórcze naszych firm w tym zakresie nie są w pełni wykorzystywane. Branża domaga się zmian.
Gospodarki europejskie mają w nadchodzących latach ponieść ogromne koszty „zielonej” transformacji. Dla Brukseli to priorytet, choć ani Ameryka Trumpa, ani Chiny, ani wiele innych krajów nie będzie przejmowało się swoimi emisjami CO2.
Przyszłość plastiku jest pełna pewnych zakrętów. W tym roku system kaucyjny, niebawem – rozszerzona odpowiedzialność producenta, nacisk na recyklat i walka z nadmiarem opakowań. Rynek musi stopniowo przygotowywać się do obostrzeń roku 2030.
Co do zasady giełdowe grupy o największym negatywnym oddziaływaniu na klimat zmniejszają swój ślad węglowy. W 2023 r. nie wszystkim to się jednak udało, głównie ze względu na wzrost produkcji. W 2024 r. było podobnie.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas