Wprowadzenie usługi atestowania przez biegłych rewidentów zrównoważonego rozwoju będzie dla naszego środowiska nie tylko ogromnym wyzwaniem, ale także niepowtarzalną szansą. Otworzy biegłym rewidentom nowe obszary działania i przyniesie nowe możliwości świadczenia usług.
Ciągle jednak znajdujemy się w początkowym okresie tworzenia tego, co umownie mogę nazwać kompletnym „oprzyrządowaniem biegłego rewidenta” (standardy, podporządkowany ich poznaniu system szkoleń itp.) i co jest niezbędne do dobrego przygotowania się biegłego rewidenta do świadczenia tej usługi. Czas przejściowy wiąże się więc z różnego rodzaju konsekwencjami i trudnościami.
Pytanie o to, jak powinniśmy postępować w działalności szkoleniowej służącej przygotowaniu biegłych rewidentów teraz, skoro nie dysponujemy jeszcze standardem opisującym tę usługę, dobrze ilustruje skalę problemów, które musimy pokonać. Oczywiście będziemy musieli adaptować rozwiązania z istniejących standardów, czyli będziemy posługiwać się rozwiązaniami pomocniczymi, zanim powstaną rozwiązania docelowe w postaci jednolitych standardów. Dlatego działalność szkoleniowa służąca przygotowaniu biegłych rewidentów może mieć w obecnych warunkach dość ograniczony wymiar.
Przy okazji dodajmy, że skalę stojących przed nami trudności podczas atestacji potęgować będzie „konstrukcja” samego procesu raportowania przez przedsiębiorców problemów zrównoważonego rozwoju. Efektywna realizacja przez biegłego rewidenta usługi atestacji wymaga oczywiście jej standaryzacji. Jak to realnie osiągnąć, jeżeli proces raportowania będzie składał się z połączenia informacji jakościowych oraz ilościowych i będzie obejmował zagadnienia z tak różnych obszarów jak: środowisko naturalne, sprawy społeczne i ład organizacyjny? A przecież trudno wyobrazić sobie przydatność szkoleń, które nie będą uwzględniały realnych problemów, które napotykać będziemy przy świadczeniu tej usługi.
Jak wygląda przygotowanie biegłych rewidentów do realizacji usługi atestacji?