Jednym z nich był z pewnością okres pandemii. Dla wielu branż i sektorów gospodarki był on bardzo trudny, ale jednocześnie wymusił przyspieszoną adaptację do zaistniałej sytuacji. W efekcie, co ciekawe, polski rynek kapitałowy odzyskał siły, nabrał rozpędu i bardzo dobrze sobie poradził z tą sytuacją. Na Giełdę napłynęli nowi inwestorzy – w ciągu dwóch lat przybyło ponad 130 tys. rachunków inwestycyjnych. Zwiększone zainteresowanie wpłynęło na wyższe obroty, a także na wzrost zainteresowania emitentów warszawskim parkietem, na którym w 2021 r. zadebiutowało blisko 50 spółek, a wartość IPO osiągnęła 9,4 mld zł.
Jednak rok 2022 przyniósł kolejne wyzwania. Po pierwsze, coraz bardziej dostrzegalne i coraz silniej akcentowane stały się kwestie związane z ESG, dotyczące ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego. Globalne działania w tych obszarach pozwalają zakładać, że w najbliższej przyszłości implementowanie czynników ESG będzie stanowić absolutnie kluczowy element w polityce inwestycyjnej. Inwestorzy, kredytodawcy i zarządzający aktywami na całym świecie oczekują i będą wręcz wymagać od spółek dodatkowych informacji w zakresie danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym, a samo raportowanie informacji ESG stało się już niezbędne do dalszego rozwoju nowoczesnego rynku kapitałowego.
Ponadto analiza ryzyk ESG coraz częściej stanowi integralny element oceny profilu ryzyka kredytowego, a zdecydowana większość banków uwzględnia w swoich strategiach cele związane z tymi kryteriami. Powyższe czynniki realnie wpływają na sytuację rynkową podmiotów. Spółki, które nie zaimplementują wymogów ESG, mogą mieć utrudniony dostęp do zewnętrznego finansowania, co może w przyszłości skutkować zmniejszeniem inwestycji i obniżonym poziomem ich konkurencyjności na rynku.
Po drugie, rok 2022 pociągnął za sobą transformację cyfrową. Wymusił ją poniekąd wybuch pandemii w 2020 r., kiedy to w czasie lockdownu przedsiębiorstwa inwestujące w technologię i cyfrowe rozwiązania uzyskały znaczącą przewagę nad konkurencją. Firmy, które wcześniej nie identyfikowały takiej potrzeby, musiały w szybkim czasie zmodyfikować swój model biznesowy. Pokazało to wyraźnie, że współcześnie na rynku kapitałowym niezbędne jest umiejętne wykorzystanie możliwości oferowanych przez nowe technologie, takie jak chmura obliczeniowa, sztuczna inteligencja, big data, blockchain. Tę ostatnią technologię GPW wykorzystuje w swoim innowacyjnym projekcie GPW Private Market. Zakłada on stworzenie platformy skierowanej do inwestorów indywidualnych, poprzez którą już niebawem będą mogli handlować tokenami aktywów niefinansowych.
Istotnym wyzwaniem jest aktualnie również wykorzystanie technologii DLT (Distributed Ledger Technology). Przepisy pilotażowego programu DLT Pilot Regime zakładają stworzenie rynku stokenizowanych instrumentów finansowych, jak też promowanie absorbcji technologii DLT na gruncie transakcyjnym i posttransakcyjnym. Perspektywy, które rysują się przed tą technologią, sprawiają, że warto rozwijać polski rynek kapitałowy w kierunku tych zmian oraz przygotować właściwą strategię i modele działania, które będą kompatybilne z DLT. Za każdym razem trzeba jednak również pamiętać, by implementacja nowych technologii stanowiła efekt przemyślanej strategii, połączonej z wyznaczeniem celów i wizji tego, co spółka chce osiągnąć w przyszłości.