Niespodziewanie na początku sierpnia br. na stronie Rady Ministrów pojawiła się informacja, że Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło kolejne prace nad zmianą tej ustawy. W ślad za tą informacją 2 września br. na stronach RCL został opublikowany nowy projekt nowelizacji. Uzasadnienie projektu wskazuje, że efektywność obecnej regulacji jest niewielka, gdyż w roku 2021 prokuratorzy łącznie skierowali 17 wniosków o stwierdzenie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego, a sądy prawomocnie rozpatrzyły 19 takich wniosków. Oznacza to, że projekt zmierza do zwiększenia ilości postępowań i nakładania kar pieniężnych za czyny zabronione wskazane w projekcie.
Opublikowany projekt jest w większości zbieżny z rozwiązaniami proponowanymi poprzednio, ale są też istotne różnice. Obecny projekt dokonuje zmiany definicji podmiotu zbiorowego, nie obejmując zakresem przedmiotowym m.in. małych i średnich przedsiębiorców. Rezygnuje też z zamkniętego katalogu przestępstw, za które podmiot zbiorowy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Obecny katalog czynów zabronionych objętych odpowiedzialnością jest nieczytelny i skomplikowany, w związku z czym zostanie zastąpiony prostą zasadą odpowiedzialności za każde przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego i przestępstwo skarbowe.
Projekt zakłada „oderwanie” odpowiedzialności podmiotu zbiorowego od konieczności uprzedniego skazania osoby fizycznej. W obecnym stanie prawnym podstawowym warunkiem odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za czyn zabroniony jest „prejudykat”, czyli w uproszczeniu wydanie przez sąd prawomocnego wyroku w przedmiocie uprzedniego skazania.
Zgodnie z projektem podmiot zbiorowy ponosić będzie odpowiedzialność za własne czyny zabronione pozostające w bezpośrednim związku z prowadzoną przez ten podmiot działalnością oraz za czyny popełnione przez członków władz, osób uprawnionych do działania lub pracowników realizujących zadania na rzecz tego podmiotu w ramach powierzonych im kompetencji, jeżeli uzyskał dzięki temu korzyść, choćby niemajątkową, lub możliwość jej uzyskania.
Warunkiem odpowiedzialności karnej podmiotu zbiorowego ma być wina, rozumiana jako brak należytej staranności w wyborze osoby będącej sprawcą przestępstwa lub nadzorze nad taką osobą albo istnienie nieprawidłowości w organizacji, która umożliwiła lub ułatwiła popełnienie przestępstwa. Oznacza to, że aby ograniczyć ryzyko poniesienia odpowiedzialności, podmioty będą musiały wprowadzić w swoich organizacjach skuteczne mechanizmy i procedury compliance.