Krzysztof Libiszewski radca prawny, wspólnik w praktyce transakcji i prawa korporacyjnego kancelarii Wardyński i Wspólnicy Fot. mat. prasowe
Nowelizacja KSH i wprowadzone rozwiązania będą miały jednak zastosowanie praktyczne tylko wówczas, gdy spółka dominująca dobrowolnie utworzy sformalizowaną grupę spółek. Zgodnie z nowymi przepisami do utworzenia grupy spółek konieczne jest podjęcie przez zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie spółki zależnej większością trzech czwartych głosów uchwały o uczestnictwie w grupie spółek ze wskazaniem spółki dominującej, a następnie ujawnienie tego faktu w rejestrze przez spółkę dominującą i spółkę zależną. Zatem samo przystąpienie do grupy spółek nie wymaga zmian w umowie czy też w statucie spółki. Zmiany te należy jednak rozważyć w odniesieniu do następujących kwestii.
Nadzór nad realizacją interesu grupy spółek
Zgodnie z przepisami nadzór nad realizacją interesu grupy spółek przez spółkę zależną uczestniczącą w grupie spółek sprawuje rada nadzorcza spółki dominującej, chyba że umowa albo statut spółki dominującej lub spółki zależnej przewiduje inaczej. Możliwe jest zatem przekazanie tych uprawnień na przykład zarządowi spółki dominującej.
Dodatkowe przesłanki odmowy wykonania wiążącego polecenia
Umowa albo statut spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek może przewidywać dodatkowe przesłanki odmowy wykonania wiążącego polecenia w stosunku do tych, które przewidział ustawodawca. Jednak skuteczność uchwały o zmianie umowy albo statutu spółki zależnej wprowadzającej dodatkowe przesłanki odmowy wykonania wiążącego polecenia zależy od odkupienia przez spółkę dominującą udziałów albo akcji tych wspólników albo akcjonariuszy spółki zależnej, którzy nie zgadzają się na taką zmianę.
Ograniczenie zakresu badania przez audytora działalności grupy spółek
Przepisy przewidują, że wspólnik lub wspólnicy mniejszościowi albo akcjonariusz lub akcjonariusze mniejszościowi spółki zależnej uczestniczącej w grupie spółek reprezentujący co najmniej 10 proc. kapitału zakładowego mogą zwrócić się do sądu rejestrowego z wnioskiem o wyznaczenie firmy audytorskiej w celu zbadania rachunkowości oraz działalności grupy spółek.